נצחון למלצריות "קופי טו גו"

היום, 5 בנובמבר 2007, בתום יומיים של תיווך באגף ליחסי עבודה במשרד התמ"ת (עו"ד ליליאן פרגמנט), לאחר 13 ימי שביתה, ו-9 פגישות מו"מ קודמות בין הצדדים, הגיעה נציגות העובדות של "עלית קופי טו גו", בייצוג הקליניקה למשפט ורווחה באונ' ת"א, להסכמות עם הנהלת הרשת. להלן מסמך ההסכמות בחתימת משרד התמ"ת:

במסגרת ההסכמות, ההנהלה מתחייבת להסדר חדש שיונהג למשך זמן בלתי מסוים שאינו פחות משנה, ולפיו בין היתר:

1. המלצריות והברמניות תקבלנה לידיהן את כל הטיפים המתקבלים מן הלקוחות, כפי שדרשו, למעט 12%.

2. תונהג שליטה משותפת בקופת הטיפים ולא תהיה להנהלה גישה פיסית לקופת הטיפים בלא נוכחות של נציג מן המלצריות.

3. יופסק מימון גמול העבודה במנוחה שבועית באמצעות הטיפים. זאת, אלא אם הכנסות בית הקפה בימי שבת ברבעון הקרוב יהיו נמוכות מן ההכנסות בשבת ברבעון שלפני השביתה, ובמקרה כזה יתקיים בין הצדדים דיון מחודש לקביעת אופן החלוקה לעניין זה.

כמו כן, בין היתר:

תימחקנה תביעות הדיבה האישיות (בגובה חצי מיליון ₪) שהוגשו נגד שלוש חברות נציגות העובדים.
ותיפסק השביתה, תיפסקנה כל פעולות המחאה למיניהן, והעובדים מוציאים התנצלות פומבית על כך ש"פרסומים בתקשורת ובעיתונות הוקצנו והביאו לכך שדברים יצאו מכלל פרופורציה ובחלקם יצאו מהקשרם. העובדים חוזרים לעבודתם לאחר שהגיעו לכלל הבנה ושיתוף פעולה עם ההנהלה, ומאמינים כי ההידברות הכנה בין הצדדים תביא להצלחתו של המקום".

הנציגות (לימור אלמגור, מרינה אקילוב ויעל אורפז) והעובדות הנהיגו והובילו מאבק חסר תקדים, באומץ, נחישות תבונה ודמוקרטיה מעל ומעבר, והקליניקה גאה על שהייתה לה את הזכות לייצג אותן.

העובדות מודות לפעילים החברתיים הרבים (ובראשם קודם כל אסף מנור, וכן ד"ר עמי וטורי ושי כהן), לקהל הלקוחות ולגופים השונים שתמכו וסייעו לשביתה ולמאבק.

לעבודת הקליניקה על התיק סייעה רבות עו"ד אלה אלון (המשפט בשירות הקהילה באוני' ת"א), וסייעו הסטודנטים אופיר בן-משה וסימה גולין.

איתי סבירסקי , עו"ד
הקליניקה למשפט ורווחה
הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן
אוניברסיטת תל-אביב

לפרטים נוספים על מאבק המלצריות וההסכם: באתר "מאבק עלית-שטראוס קופי טו גו"

תמרה טראובמן, הארץ – המלצרים השובתים ב"קופי טו גו" ניצחו

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

4 Responses to “נצחון למלצריות "קופי טו גו"”

 1. נצחון גדול למלצריות בקופי טוגו – נגמרה השביתה…

  היום, 5 בנובמבר 2007, אחר-הצהריים, בתום יומיים של תיווך באגף ליחסי עבודה במשרד התמ”ת (עו”ד ליליאן פרגמנט), לאחר 13 ימי שביתה, ולאחר 9 פגישות מו”…

 2. להיות מלצרית במדינת רווחה- תוכן החוזה שלי: הגיב:

  תהליך המיון הוא קודם כל הגשת קורות חיים וראיון עבודה. לאחר מכן, שלושה ימי עבודה שהם בגדר התנסות וכמובן שמשלמים עליהם ומקבליפ טיפים, ואחר כך חתימת חוזה
  להלן תוכן החוזה שלי במסעדה בקופנהגן:
  אני סטודנטית וזאת משרה חלקית:
  שם ופרטים אישיים
  מקצוע: מלצרית
  נקוב סכום שכר לפי שעה (מינימום)
  לא כולל טיפים
  דמי חופשה 12.5%
  שעות עבודה מותרות בחודש: 60
  הסבר על תנאי חופשה
  הסבר על ימי מחלה
  תאריך וחתימה
  אני לא מרגישה עבד אלא עובדת
  הלוואי שבישראל זה היה כך!

 3. […] לימור אלמגור, יו”ר נציגות העובדים בקופי טו גו כיכר אנטין בתל אביב, סיפרה על משמעות התארגנות העובדים במקום עבודתה: “ידענו שצריך לעשות משהו, כל דרישה מההנהלה נתפשה על ידה בעבר כחזירות. הבנתי שהתארגנות עובדים היא הדרך המוגנת לשנות את המצב. הקמנו את הנציגות, השגנו את התמיכה של כל העובדים ובחרנו שלוש נציגות. התחלנו לרוץ בגיבוי של [עו”ד] איתי סבירסקי. הרגשנו שזה מוגן. חשוב להבין שהארגון היא הדרך המוגנת. יצאתי מהמאבק קצת חבולה אבל שלמה. עברנו תהליך העצמה ויש לנו כוח מול ההנהלה. היום אני בצוות ארגון של כוח לעובדים. אנו מנסים לאגד עובדים לא רק בבתי קפה אלא בעוד עסקים קטנים. ככל שיהיו יותר מאבקים מוצלחים כמו אצלנו כך ייטב – כל מה שדרשנו קיבלנו – אני מקווה שיותר עובדים יבינו שיש להם כוח. מאחלת בהצלחה.” […]

 4. […] כדאי לדעת שזה לא הארוע הראשון מסוגו. ××™×¨×•×¢ דומה שזכה לתהודה הוא שירת המלצריות, שהיה חלק מהמאבק המוצלח של עובדי קופי טו גו. […]

Leave a Reply