postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » התקשורת מדווחת – קשיים ביישום השעה הפרטנית ב"אופק חדש"

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התקשורת מדווחת – קשיים ביישום השעה הפרטנית ב"אופק חדש"

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 29.11.09 6:02

הקשיים המתעוררים בשילוב השעה הפרטנית ברפורמת "אופק חדש" בבתי-הספר, ובפיקוח על יישומה, יכולים היו להימנע אם הרפורמה הייתה נבנית על ידי אנשי חינוך ולא על ידי נערי האוצר. אנשי חינוך התריעו על כך, אך משרדי החינוך והאוצר התעלמו. כתבה בתקשורת מעלה עתה את הביקורת ואת הבעיות. חשוב להקשיב לקול המורים כשמתכננים רפורמה בתחום עיסוקם

מאת: שושי פולטין

"אופק חדש": "אופק מעורפל" או אופק בהיר יותר מתמיד?

השבוע פרסמה מירב ארלוזורוב ('דה מרקר') כתבה בנושא "הרפורמה בחינוך: אופק מעורפל", אשר עוסקת בנושא בעיות בביצוע השעה הפרטנית ברפורמת "אופק חדש". זו לא פעם ראשונה שמירב ארלוזורוב כותבת על נושא השעה הפרטנית. בעבר ניסתה לעזור לשווק אותה, כדי שהמורים יעבדו יותר: "המורים הורסים את עצמם – ישנה תחושה מעיקה שהמורים עסוקים בלעבוד כמה שפחות", כתבה אז .

בתגובה לפוסט שפרסמתי לאותו מאמר "מירב ארלוזורוב יורה שוב לכיוון הלא נכון", כתב רביב נאוה: "…ארלוזורוב מבטאת בכתיבתה אידיאולוגיה צרופה.  ע"פ האידיאולוגיה שלה המורים הם נצלנים ופרזיטים, מעצם זה שהם שייכים למגזר הציבורי ושיגידו תודה על מה שנותנים להם בכלל. גם כך כל שקל שנזרק על המגזר הציבורי הוא מעמסה על כתפי המשק. זאת השקפה לגיטימית, אגב. רק חבל שארלוזורוב נמנעת מלהגיד זאת בקול רם, זה היה גורם לקוראים להתייחס אחרת וגם נותן מושג על כמה באמת היא מתעניינת בחינוך."  (והיא לא שונה בזה מעמיתה, נחמיה שטרסלר ש.פ.)

מהכתבה עכשיו מתברר שיש קשיים בביצוע וש"האופק מעורפל."

ביצוע השעות הפרטניות חורק בלשון המעטה ועוד יותר מכך  הפיקוח על הביצוע.  אלא שהקשיים היו מאוד צפויים, האופק היה מאוד ברור ובהיר וכל מה שאני צריכה לעשות עכשיו זה "העתק הדבק"  מדברי התגובה שלי אז ורק להוסיף את התוספת המתבקשת "אמרנו לך/לכם".  (מאמר בנושא הופיע גם באתר עבודה שחורה : "אופק חדש: השעה הפרטנית מחדל של משרד החינוך).

אבל , השאלה עתה היא לא מה אמרנו, אלא מה קורה ,ומה יקרה?

מירב ארלוזורוב ומן הסתם גם נערי האוצר שעדכנו אותה ובמיוחד האנשים במשרד החינוך, מגלים שהביצוע אינו פשוט :" זה די ברור שבחלק משמעותי מבתי הספר באות שעות הלימוד הפרטניות על חשבון אלה הקיימות. במקרה הקל, תלמידים מוצאים משיעורים חשובים פחות – כמו חינוך גופני ואמנות (או שמא תנ"ך?) – כדי לקבל תגבור בשיעורים חשובים יותר (מתמטיקה, למשל). במקרה הקשה יותר, מוצאים תלמידים משיעור מתמטיקה כדי לקבל שיעור בקבוצה של עד חמישה תלמידים במתמטיקה – כלומר, הם מקבלים שעה אחת על חשבון שעה אחרת, ולא כתגבור". (כפי שהיה צפוי ש.פ)

יתר על כן, בעוד שהאיש האמון על הביצוע מצפה שהשעות הפרטניות יינתנו כשעות אורך (בסוף יום הלימודים), הרי בפועל מתברר שהנושא כלל לא כתוב בהסכם " בהסכם דובר רק על מספר השעות הפרטניות המחייבות כל מורה, אבל לא פורט מתי השעות האלה יינתנו ועל חשבון מה" "רק בנובמבר 2009, בחוזר מנכ"ל משרד החינוך, נוסחו כללים לגבי מתן השעות הפרטניות" (כך קורה כאשר תהליך קבלת ההחלטות חפוז).

אסימון נוסף שנפל  למירב ארלוזורוב, וגם על זה דובר רבות ( אמרנו לך..):" אובייקטיבית, יש לא מעט קשיים להטמיע את שעות הלימוד הפרטניות במערכת החינוך. כך, בבתי ספר שהונהג בהם יום לימודים ארוך או בבתי ספר מרוחקים, שהתלמידים נאלצים להגיע אליהם במערכת הסעות, אי אפשר להשאיר את התלמידים לאחר שעות הלימודים. בנוסף, בל נשכח כי החובה להטיל על תלמיד להישאר לאחר שעות הלימוד כדי לקבל שיעור פרטני, נתקלת גם בהתנגדות התלמידים וגם של הוריהם." זה נובע מכך שהרפורמה לא הוסיפה שעות לתלמיד, כמתבקש, אלא שעות למורים בלבד.

הבעיה אם כך היא, שהקשיים נובעים מעצם ההגדרה הראשונית של השעה הפרטנית. אלא, שמירב ארלוזורוב לא תאמר  שמדובר ברפורמה רעועה שנכתבה על ידי נערי האוצר במקום על ידי אנשי חינוך אשר יכלו לחזות את הקשיים מראש.

גם נערי האוצר לא יודו שטעו , הם רק דורשים הגברת פיקוח על הביצוע. יותר מזה "בעקבות חוסר הבהירות, החליט משרד האוצר להקפיא בשלב זה את כל היוזמות החדשות במערכת החינוך, עד שיהיה בטוח כי הפיקוח על אופק חדש נעשה כשורה. .."

מעתה, החשדנות תהיה מילת המפתח והחשודים יהיו, כמובן , המורים! –

" מה קורה בשטח? אף אחד לא באמת יודע. גם משרד החינוך מודה שאין לו תמונה מדויקת לגבי הדרך שבה מנוצלות שעות הלימוד. "בשלב זה יש 1,274 בתי ספר באופק חדש", אומר בר-גיורא, "ועדיין אין לנו נתונים איזה שיעור מהשעות מתבצע כשעות רוחב ואיזה באורך. בהרבה מקרים זה לא נעשה כפי שאנחנו רוצים, משום שיש כאן קושי פדגוגי אמיתי לשבץ את השעות הפרטניות. אבל אנחנו מתכוונים לעזור למנהלים לעשות זאת, וגם לפקח על כך".

"הפיקוח נהפך עתה למבחנה הגדול של רפורמת אופק חדש. משרד האוצר, שחרד ל-4 מיליארד השקלים שמושקעים ברפורמה בשנה, חושד כי הפיקוח של משרד החינוך לוקה בחסר. למעשה, באוצר לא בטוחים שלמשרד החינוך יש מושג אם מורים מלמדים את שעות הלימוד הרגילות (בפני כיתות מלאות) שלהם, שלא לדבר על מכסת התוספת של שעות הלימוד הפרטניות".

בתגובה כותב צביקה באתר 'התעוררות' : "האם רק לי נדמה שמתרוממת בכתבה אשמה גם כלפי המורים? האם יתכן שגם קיצצו את שכר שעתם, גם חתכו פרוסה מהפנסיה שלהם גם דחפו אותם בכפיה לאופק והמורים גם נושאים באשמה?"

***
בטקס פתיחת שנת הלימודים הכריז שר החינוך מר גדעון סער, כי החל משא ומתן עם ארגון המורים. נקווה שהדברים יעמדו לנגד עיני השר והטעות לא תחזור על עצמה ובכל מקרה שתהליך קבלת ההחלטות יהיה הרבה יותר שקול, תוך הקשבה למורים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

7 תגובות

 1. שושי פולטין :

  עוד רשומה הזויה של מירב ארלוזורוב מאותו תאריך בעניין אופק חדש
  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20091127_1131000
  "איש גם לא בדק את המוכנות הפיסית של בתי הספר לרפורמה, ורק בדיעבד התברר שפשוט אין בבתי הספר חדרים לשהייה של מורים, וגם לא חדרים לבצע בהם לימוד פרטני לקבוצות קטנות. הגילוי הזה הביא לעיכוב ביישום הרפורמה – בתי ספר עוברים כיום שיפוצים לשם התאמתם לרפורמה, וכקצב התקדמות השיפוצים כך קצב ההצטרפות של בתי ספר לרפורמה.

  בדיעבד התקלות האלה הן גם סוג של התנסות חשובה של המגזר הציבורי. רפורמת אופק חדש נהפכה למודל ניסוי של "רפורמה מתגלגלת": מחליטים מראש על עקרונות יסוד, ולאחר מכן עושים התאמות של העקרונות ליישום בשטח.

  כשמדובר ברפורמה מרחיקת לכת וגדולה כל כך, כנראה שאין דרך אחרת לבצע את הדברים אלא בשיטה המתגלגלת, כי תמיד צצות בעיות שאיש לא חשב עליהן קודם. עם זאת, הצלחת הניסוי עדיין רחוקה מלהיות מוגמרת – כפי שמלמדות הבעיות הקשות בתחום הפיקוח על תוספת שעות הלימוד."

  אני פשוט לא מאמינה שאני קוראת זאת! מירב ארלוזורוב מאלצת אותנו לראות בכשלון את היתרון.
  כאילו שלא ידענו קודם שאין חדרים לשעות פרטניות! ידענו גם ידענו והתרענו. מה היתרון בכך?

 2. גליה :

  זו לא מירב ארלוזרוב, אלא הוגי הרפורמה.
  הייתה כאן החלטה שנעשתה בשיקול דעת. היה להם את כל האינפורמציה, ווסרמן היה מנהל בית ספר ולכל ידידיו הפנסיונרים יש ניסיון ניהולי במערכת החינוך. הם ידעו והכל היה מתוכנן ומכוון מראש.
  א. הכי חשוב היה לשנות את הסכמי השכר. להכניסם למסלול קידום מתוכנן ומכוון ולהגדיל את סך השעות השווה משרה מלאה = התיעלות
  ב. היה ברור שהשעות הפרטניות לא יסתדרו בהסכם, זה עלה לאחרונה שוב, באחד הפרוטוקולים בכנסת.
  אלא שהשיטה להכנסת רפורמה (מסתבר) היא בדיוק זו – להכריח את המערכת לעשות שינוי. ולאלץ את הרשויות להתאים את התנאים למציאות חדשה.
  כלומר – לאחר שלא יהיה ניתן להתאים את השעות למערכת המערכת תעבור לחמישה ימי לימוד בשבוע, (יום חינוך ארוך יותר ושבוע מקוצר), ומצוקת המקום תאלץ את הרשויות לעשות שינויים בתשתית – שינויים שלא היו נעשים לולא השינוי הכפוי. כלומר, אף אחד לא היה משפץ ומוסיף חדרים ל"רפורמה שאולי תחתם בעתיד".
  לבנת ניסתה לעשות רפורמה כוללת וחטפה התנגדויות מקיר לקיר, ברירת המחדל הייתה לעשות רפורמה בשיטה ה"מתגלגלת" = "בהסכמה".

  הבעיה של הרפורמה, אינה השעות הפרטניות – אלא שחיקת מורים מואצת.

 3. ש.לוי :

  שושי יקרה,
  אינך מתעייפת, אני לבושתי הרמתי ידיים.
  הלוואי והיינו יכולים להצביע על השעה הפרטנית כבעיה היחידה של הכאילו רפורמה.

  כל הליקויים והבעיות נחזו מראש. כתבתי כאן, בכל אתר ובכל פורום אפשרי על השעה הפרטנית, שעות השהייה, נטל ההוראה וכל הרעות החולות של ההסכם האומלל הזה.
  יש כאלה שבלי בושה מתעקשים לכנות את ההסכם בשם "רפורמה", לי קשה מאוד להצביע על דבר חיובי אחד שהתרחש בעקבות ההסכם. יתכן שיש כמה מורים שמרוויחים יותר, אך הם עובדים יותר, ולמעשה שכרם נפגע.
  תלמידים לא יצאו נשכרים. הרפורמה תתגלגל ומערכת החינוך תמשיך לקרטע.

  סוף מעשה במחשבה תחילה? הרבה חשיבה לא היתה כאן!

 4. לקסי :

  ואולי?
  ואולי לא היו הדברים מעולם?
  ואולי המחליטים האמיתיים לא כוונו לרפורמה במערכת החינוך הממשלתית?
  ואולי המחליטים האמיתיים התכוונו רק "לעשות בלגן" במערכת החינוך?
  ואולי המחליטים האמיתיים רואים את המטרה שלהם ואליה ההם חותרים?

  ואולי נחשף כאן אפס קצה מטרתם האמיתית של המחליטים האמיתיים שהיא ביטול החינוך הממלכתי בישראל?

  וודאי היו הדברים מעולם.

 5. ש. לוי :

  גליה, אני מסכימה שזו לא מירב ארלוזורוב ובכ"ז היכן כלבי השמירה?
  מה עשה מבקר המדינה עם עשרות התלונות שהוגשו?
  לקסי, אני מתחילה להאמין שזו מניפולציה או קונספירציה שמטרתה להוביל להפרטת מערכת החינוך.

 6. ארטור :

  עורך הדה מרקר הינו גיא רולניק אני קורא את כתיבתו כבר הרבה שנים ,כתבותיו רהוטות העובדות מבוססות והניתוחים והפרשניות על סמך העובדות הינם פשוט ללקק את האצבעות .
  אם יש עניין בלתי מובן ברולניק הוא יכולתו לשחרר לדפוס כתבות של הגברת ארלוזורוב שכל בדיקה שטחית תזהה בהן מספרים מהשרוול ,עובדות שלא רק שאינן קימות אלא שאינן יכולות כלל להתקיים ,כמו גם ניתוחים ופרשנויות שבמקרה של כתיבה על המורים דומים לנקמה על איזושהיא עוולה כבדה מזמן לימודיה שלה בבית הספר .
  הגברת ארלוזורוב נדמה שעולם המספרים זר לה ונראה לה שסיפור טוב שוה יותר ממספר נכון או מחישוב נכון או מהבנת המספרים בכלל. היא שוכחת שאין היא עוסקת בכתיבת חיבור בכיתה ד, אלא אמורה לעסוק בניתוח מצבים כלכליים למינהם ולכך צריך הבנה של 100% של העניין צריך מכסימום עובדות ,וצריך כושר ניתוח ורצון לנתח .אי אפשר לנתח ברוורס .אי אפשר לקחת את המסקנה שהשעות הפרטניות אינן ממלאות את יעודן ולסגת שלב אחד לאחור ומשלל האפשרויות לבחור את האפשרות של ,"המורים הם האשמים "ומכאן לבנות את מודל הכשלון של הרפורמה .
  במאמרה אין היא רואה או מודעת שחלק גדול של המורים מרגישים מרומים בגין הרפורמה ,אין היא מתיחסת להורדת ערך שעת עבודה ,אין היא מתיחסת לעצירת הקידום למורים הותיקים אין היא נכנסת לפגיעה בפנסיה ,ואין לה שום מילה לאימהות צעירות שתוספת השכר באופק נבלעת כולה בשכר המטפלת/ביבי סיטר/צהרון .
  אתם יודעים מה ? טוב שהתחמקה מלכתוב על זה ,כי זה היה נותן לה הסבר קל מדוע המורים אשמים באי יעילות הפרטניות .
  המורים על אף שהיו צריכים לבעוט ברפורמה בכל כוחם ,לא עושים זאת ,אך אם לתת פרטניות בשעות רוחב זה רע , ולתת אותן בסוף היום זה גם רע , מתי הכתבת המכובדת חושבת שכן אפשר לתת ? אולי בשש בערב אחרי מנוחת צהריים של התלמיד ישירות בביתו של המורה ?
  אם רק היתה מתישבת לחשב בכלל כמה שעות פרטניות קונה משרד החינוך מהמורים לכל תלמיד ,היתה מגלה שבממוצע המספר (בהנחה של 3 ילדים בקבוצה פרטנית) הינו 8-9 שעות בשנה!!!
  זאת מתוך כ 1000 שעות לימוד פרונטליות לילד בשנה !!.
  דהינו גם אם הכל דופק כמו שעון זה בטל בשישים !!
  האם במשרד החינןך ובהסתדרות לא יודעים את החשבון ?
  ודאי שיודעים .
  המטרות של הרפורמה כדלהלן :
  א .מתן אפשרות לשלטון להראות רפורמה בתחום החינוך,תוך מתן תקוה להורים לשינוי חיובי
  ב .הורדת עלויות שכר המורים לאורך השנים בגלל שינוי מהירות הקידום ובגלל שינוי תנאי החישוב של השכר הקובע לפנסיה .
  ג .נסיון לגיס כוח אדם צעיר וכשרוני יותר להוראה במהירות.

 7. לקסי :

  לש. לוי,
  בשום אופן לא קונספירציה.
  בהחלט מניפולציה.
  משרד האוצר מוביל באופן עקבי מהלכים שיעדם האידיאולוגי הוא "הקטנת המדינה". זאת בלי שנערך על כך דיון אמיתי, אבל תוך שטיפת מוח של הציבור באמצעות "כל מה שבא" וקרוב לודאי גם תוך שימוש במימון ציבורי לשטיפה זו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.