חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חברת מוסדות חינוך בתל-אביב – הפרטה גם בחינוך הבלתי-פורמאלי

נושאים דעות, מכתבים ב 26.11.09 6:09

חברת מוסדות חינוך, מיסודה של הסוכנות היהודית, הקשורה בחוזה לתפעול פרויקטים עם עיריית תל-אביב יפו, מעסיקה עובדים במפעלים של העירייה בלא שיתקיימו יחסי עובד-מעביד עם העירייה. המאמר שהתפרסם פה על "יובל חינוך" עורר את כתיבת מאמר זה, המתמקד בקיפוח זכויות העובדים בחינוך הבלתי-פורמאלי

כשהיה מנחם בגין ראש הממשלה, הוא יזם את פרויקט שיקום השכונות ברחבי המדינה. הגוף שבאמצעותו פעל הפרויקט היה "החברה למוסדות תרבות ושיקום שכונות מיסודה של הסוכנות היהודית לישראל בע"מ". חברות בע"מ בשם זה הוקמו ברשויות מקומיות רבות. עם חדירת אידיאולוגיית ההפרטה לכל פינה השתמשו בחברה זו כדי להעסיק עובדים בחוזים אישיים ללא הסכם קיבוצי בעיריית תל-אביב יפו (ונראה שלא רק בתל-אביב, אלא גם ברשויות מקומיות אחרות). החוזה מסדיר את היחסים בין החברה לבין העירייה בעניין הפעלת פרויקטים בתל-אביב, ומתייחס גם למעמד העובדים בחברה, ומבטיח שלא ייוצרו יחסי עובד-מעביד עם עיריית תל-אביב.

"החברה למוסדות חינוך תרבות ושיקום שכונות בתל-אביב מיסודה של הסוכנות היהודית לישראל", שתפקידה היה להפעיל עבור העירייה מוסדות ציבור הכוללים את המרכזים הקהילתיים, מרכזי יום לקשיש, בריכות שחייה, פנימיות יום משפחתיות, מתקני ספורט ועוד, הרחיבה לפי החוזה מיולי 2000 את פעילותה על מפעלי חינוך וגם על העסקת עובדים.

לפי החוזה בין העירייה לחברת מוסדות חינוך, שהוא הקשר המשפטי היחיד בין העירייה לחברה, אפשר לראות שהעירייה שולטת לחלוטין בחברה. היא קובעת תקציבים ומעבירה אותם לחברה, וכל הכספים שהחברה גובה משועבדים לעירייה. חברת מוסדות חינוך אינה עוסקת בשום פעילות אחרת חוץ מתפעול מוסדות אילו ובלי פעילות זו אין לה קיום. למותר לציין, שלמרות שמדובר בפעילות של מאות מיליוני שקלים, מעולם לא היה מכרז להפעלת מוסדות אילו, וחברת מוסדות חינוך מפעילה אותם מכוח הקשרים של מנהליה עם העירייה.

בחוזה בין החברה לעירייה מופיע סעיף הקובע כי עובדי החברה אינם בשום אופן עובדי העירייה ואין יחסי עובד-מעביד בינם לבין העירייה (סעיף 18.1). כך, במקום שהעובדים במתנ"סים, בבריכות השחייה העירוניות ובמוסדות הציבור האחרים יהיו עובדי העירייה, הם אינם בסטאטוס זה, אלא הם עובדי החברה למוסדות חינוך. הם אמנם מקבלים שכר בהתאם לדרגות בעירייה, אבל אינם נכללים בהסכם קיבוצי, ואינם מאורגנים באיגוד מקצועי שמגן עליהם. לדעתי, זהו הסעיף החשוב בחוזה המסביר את הסיבה להפרטה. עיריית תל-אביב הפריטה פעילות זו כדי להשיג עובדים זמינים שאין להם כל הגנה מקצועית ואפשר לפטרם מהיום למחר. מרבית המועסקים בחברה חוששים מפיטורין, ורבים מהם נתונים להתעמרות מנהליהם מאחר שאין בכוחם להגן על עצמם.  צורת העסקה זו, שפוגעת בעובדים, אינה יוצרת חסכון כספי לעירייה משום שהעירייה משלמת לחברה עמלה של עשרות מיליוני שקלים עבור ההפעלה. זאת בנוסף לתקציב שהיא מעבירה להפעלת המוסדות הנ"ל.

יחד עם זאת ולמרות האמור לעיל, קיים בחוזה סעיף השומר זכות לעיריית תל-אביב להעסיק מי מעובדיה במוסדות הציבור ובפרויקטים המנוהלים והמופעלים על ידי החברה. במקרה כזה, שכר העובד ישולם על ידי העירייה ולא יחולו עליו הסעיפים שאינם מחייבים יחסי עובד מעביד עם העירייה (בהם סעיף 18.1). כלומר, יתקיימו יחסי עובד מעביד עם העירייה. זהו פתרון מצוין לעירייה להעסקת כל מיני עובדי עירייה בעלי קשרים ופרוטקציה בחברה. סעיף  זה מלמד שהעירייה עושה בחברה כבתוך שלה. ברצותה תעסיק עובדים ללא יחסי עובד מעביד, ברצותה תעסיק עובדים ביחסי עובד מעביד. אין שום קריטריון אובייקטיבי לצורות ההעסקה השונות, אלא רק רצונה של העירייה.

לדעתי, צריך לעשות לשינוי מעמד העובדים בחברה ולהעסיקם בתנאים הוגנים. כמו כן, נחוץ מכרז הוגן להפעלת מוסדות חינוך כדי למנוע בזבוז כספים.

הכותב (השם המלא שמור במערכת) הוא עובד לשעבר בחברת מוסדות חינוך

הערת המערכת:

נראה שתופעת הקיפוח בתנאי העסקה של העובדים בחברות מוסדות חינוך נפוצה לא רק בתל-אביב, אלא גם ברשויות מקומיות אחרות. הנה קישור המביא מידע על תביעות משפטיות נגד חברת מוסדות חינוך ברשויות מקומיות שונות ובהן תביעות בנושא שכר עובדים.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. עוד בלוג תל-אביבי » מקבץ לינקים לסופ”ש :

  […] 11. נהלי העבודה של החברה עירונית מוסדות חינוך בתל-אביב. […]

 2. עובד במוסדות :

  מצבם של עובדי מוסדות חינוך קשה מאוד, המורים במתנסים שמועסקים במקומות שונים בעיר מרוויחים את השכר הנמוך בארץ לעובדים מסוגם. כמו כן תנאי העסקה הם המינימום המחוייב בחוק כך שאי אפשר ליצור תנאים חוקיים יותר משפילים מהמקובל בתלאביב בתחום זה ועוד לא דיברתי על שחיתות, בזבוזי כספי ציבור ובירוקרטיה.

 3. חנה ירום :

  האם עובדי מנהלה בבתי הספר העל יסודיים זכאים לתוספת יוקר של הסכם שכר ינואר 2011
  האם מישהו קיבל או יודע האם הם זכאים?
  אודה על תשובה .

 4. מערכת עבודה שחורה :

  מכרזים החדשים של עיריית תל אביב, עובדי הקבלן ישלמו את המחיר
  http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2118952

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.