חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפרטת זכויות האזרח?

נושאים זכויות אדם, תא אופק ב 25.11.09 6:09

פסיקת בג"צ בנושא בתי הכלא הפרטיים, והצבת גבולות ההפרטה, מעלה גם שאלה לגבי רשת החינוך "אל המעיין" של ש"ס. איפה עוצרת הפרטת החינוך? במאמר של תא אופק, דור בלוך דן בנושא ההפרטה

ביום שאחרי הפצצה שהטיל ביהמ"ש העליון כאשר פסל את החוק אשר מאפשר הקמת בתי כלא פרטיים, נשמעו טיעונים רבים מכל הנוגעים בדבר- טיעונים משפטיים, דמוקרטיים, ליברליים ואחרים, בעד ונגד התכנית מצד אנשי מקצוע, אנשי משפט ופוליטיקאים.

אני אומנם סטודנט למשפטים וכלכלה, אבל לפני כן, וקודם כל אני אזרח במדינה, שהולכת ונפטרת מאחריותה לאזרח. אחריותה לרווחתו של האזרח מופרטת לטובת תוכנית וויסקונסן, אחריותה לחינוך מופרטת לטובת בתיה"ס פרטיים, ורשתות חינוך לא ציוניות ללא פיקוח, ומשאבי המדינה היקרים ביותר והחיוניים ביותר מופרטים לטובת קומץ בעלי הון מקושרים היטב.

וכאשר המדינה אומרת שהיא אינה אחראית לאזרח, האזרח אינו מרגיש מחוייבות למדינה, הוא אינו הולך להצביע, אינו מפגין ואינו מנסה להשפיע על תהליכי קבלת ההחלטות- הוא מתנתק, וכך הולכת ומתדרדרת הדמוקרטיה הישראלית, ל-50 אחוז הצבעה בבחירות. כך הולכת ומתדרדרת ההגנה על זכויות אדם במדינה וכך יותר ויותר סמכויות עוברות לידיים פרטיות ובלתי מבוקרות.

הנסיון בכל העולם עם בתי כלא מופרטים הוא רע ומר. בארה"ב הוכח כבר, שהפרטת בתי הכלא לא הביאה לחסכון התקציבי המיוחל. מחקרים שונים הראו שהתנאים גרועים בהרבה בבתי סוהר מסוג זה ושכמות האירועים החריגים מסוג התעללות באסירים על רקע מיני או אחר היו גבוהים יותר. לא רק זאת, אלא שב-2007 נחשפה פרשייה בה בעלי מתקן כליאה פרטי, המתוקצבים בהתאם לכמות האסירים, שיחדו שופטים כדי שיגזרו תקופות מאסר ארוכות יותר על מואשמים, שהובאו מולם.

יטענו תומכי התכנית, שבחוזה עם החברה הפרטית נקבעו תנאים שמיטיבים את התנאים, ומחייבים תוכניות שיקום מתקדמות. כדי להאמין לטיעון זה עלינו להאמין ברצונה ויכולתה של המדינה, לפקח על גופים פרטיים שנוטלים על עצמם אחריות שבאופן טבעי שייכת למדינה. כדי לבדוק זאת כל מה שנדרש הוא לקרוא את דו"ח מבקר המדינה העוסק בבתי הספר של רשת "אל המעיין החינוך התורני", ולראות כיצד כמות התלמידים בכיתה קטנה בחצי מהתקן שקבע משרד החינוך, כיצד אין לימודי ליבה כלל בכיתות וכיצד אין כל פיקוח של משרד החינוך.

אבל כל זה לא עצר את ממשלת ישראל וכנסת ישראל מללכת על מהלך, שיפחית עוד קצת מאחריותה לאזרחיה, וינפח עוד קצת את כיסיהם של יזמים, כמו בהפרטת צים, כמו בהפרטת הבנקים, כמו בהפרטת בזק, וכמו בכל תהליך הפרטה אחר אשר ריח ביעושים של הון ושלטון מלווה אותו.

בימים הקרובים נשמע טיעונים, על כך שביהמ"ש חורג מסמכותו, שהוא פוגע בדמוקרטיה, שצריך להגביל את ביהמ"ש. אפשר להתווכח על הטיעונים הללו, אבל הנקודה החשובה היא שביהמ"ש היה במקרה הזה הילד ההולנדי, עם האצבע בסכר, שמונע מהמיים העכורים של פגיעה בזכויות אדם והתפטרות המדינה מאחריותה, לשטוף את כולנו, אפשר רק להביע תקווה, שבעתיד כנסת ישראל תיקח על עצמה את התפקיד, אם לא יימצא החוק שיציע להפריט את האחריות על זכויות האזרח.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. תא אופק – עדכון שבועי | תא אופק :

  […] דור בלוך כתב על החלטת בג"צ בנוגע להפרטת בתי הכלא […]

 2. לקסי :

  אירווין קריסטול (ז"ל) – שנפטר לא מכבר – היה הקול השמרני הקיצוני שלחש על אזנו של הנשיא בוש השני.
  דעותיו של קריסטול הציבו אותו בקצה הימני ביותר של כל מפה פוליטית אפשרית, בין היתר גם להפשטת המדינה מכל אחריות לרווחת התושבים.
  לדעתם של קריסטול וחבריו למדינה יש רק תפקיד אחד והוא המונופול על האלימות, כלומר משטרה וצבא. כל מעורבות אחרת של המדינה היא "קומוניזם" רחמנא ליצלן.

  לקריסטול יש תאום ישראלי, לא אקרא כאן בשמו, והוא לוחש אותם דברים על אזנו של ראש הממשלה הנוכחי שלנו.
  אזנו של ראש הממשלה כרוייה מאוד ללחישות האלה, את התוצאות אנחנו קוראים לעתים בכותרות בתקשורת ולעתים ברשימות כמו זו שכאן למעלה.

  שבשנים בעיתונות כותבים רוה"מ כשמתכוונים לראש הממשלה, אבל שלא בכוונתם "יוצא להם" רוש הממשלה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.