חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אורית נוקד: המפלגה אדישה לחוק ההסדרים

נושאים ראיון החודש ב 30.10.07 6:04

כבר כמה חודשים שח"כ אורית נוקד מנסה ללא הצלחה לשכנע את הגורמים במפלגה לקיים דיון רציני על חוק ההסדרים 2008, שכמדי שנה מפריט ומצמצם את השירותים החברתיים באופן הפוגע בעיקר באזרחים מוחלשים. בשנה שעברה החלה הח"כית במהלך חקיקתי לצימצומו של החוק שבג"ץ הגדיר בעבר כלא-דמוקרטי, אך גם כאן היו"ר ברק וחבריו שרי המפלגה נותרים אדישים. הנהגה סוציאל-דמוקרטית, חשבתם? ראיון קצר עם ח"כ נוקד מבהיר שהעניין שווה מחשבה מחודשת

שאלה: חוק ההסדרים לשנת 2008 עבר בקריאה ראשונה. מה תוכלי לעשות עכשיו, ומה אנו האזרחים (ובפרט חברי מפלגה) יכולים לעשות עכשיו?

נוקד: המאבק בחוק ההסדרים לא התחיל היום, אבל אין ספק שבשנה האחרונה אנחנו עדים לעליית מדרגה. לכאורה, בידי הכנסת יש את הכוח על מנת למנוע את ההתנהלות הבלתי-דמוקרטית של משרד האוצר (ויש לציין, דרך אגב, שההתנהלות הזאת היא לא רק כלפי הכנסת, אלא גם כלפי השרים, שחלקם גילה רפורמות שלא תואמו איתם מראש בחוק ההסדרים). בפועל, הכנסת לא מנצלת את כוחה, בגלל שיקולי הקואליציה. זאת הסיבה שהגשתי את הצעת החוק, שמטרתה לצמצם את חוק ההסדרים לנושאים בעלי זיקה ישירה לתקציב בלבד, ולהעביר את הדיון בסעיפים הללו לוועדות הרלוונטיות, שמתמחות בנושאים השונים. אני מתכוונת לעשות הכל על מנת לקדם את החקיקה לצמצום חוק ההסדרים וכמובן להסיר כמה שיותר סעיפים מהחוק הנוכחי, הן מבחינה כמותית והן מבחינת התוכן שלו.
המאבק של חברי הכנסת בחוק ההסדרים הוא מאבק סיזיפי. לחברי המפלגה יש תרומה מכרעת בהעלאת הנושא לסדר היום, ואני אשמח מאוד אם חברי המפלגה יירתמו לדרבון שרינו לסייע בהעברת הצעת החוק שלי לצמצום חוק ההסדרים
.

שאלה: האם תצביעי בעד חוק ההסדרים 2008? מהם הקווים האדומים האישיים/חברתיים שלך?

נוקד: אני מאמינה שחוק ההסדרים יהיה שונה באופן מהותי בעת ההצבעה לקריאה שנייה ושלישית מהנוסח שהובא להצבעה בקריאה ראשונה. ראשית, אעמוד על כך שיכבדו את ההסכם הקואליציוני שנחתם עם מפלגת העבודה ולא אתן יד לפגיעה בשכבות החלשות. הקווים האדומים מבחינתי הם הקפאת הקצבאות ואי הצמדתן למדד, המשך הקיצוץ בשיעור 4% בקצבאות הביטוח הלאומי והטלת מס בריאות על עקרות הבית. בכפוף להתפתחויות בדיוני הוועדות, במסגרת האיזון בין חובתי כחברת כנסת מהקואליציה לבין הקווים האדומים הללו, יתכן שאבחר להימנע בהצבעה.

שאלה: האם יתכן לדעתך דיון מהותי בנושא במפלגת העבודה?

נוקד: למרות שאמרתי, וחזרתי ואמרתי, בפורומים שונים, כולל ליו"ר המפלגה, בסיעה ובמפגשים עם חברי מפלגה, שלא מתקיים דיון רציני לא על חוק ההסדרים ולא על התקציב – עד כה לא נעשה דבר. בשנה שעברה הגשתי מסמך לסיעה שבו פורטו כל סעיפי חוק ההסדרים עם ההשלכות. למרות שהסיעה הסכימה לכל הנאמר, בסופו של דבר ההצבעה הייתה במידה רבה לפי מפתח קואליציוני. חוקת המפלגה קובעת שאחרי הקריאה הראשונה במליאת הכנסת על תקציב המדינה וחוק ההסדרים, צריך להתכנס מרכז המפלגה על מנת לדון בתקציב. כולי תקווה, שבכינוס המרכז הקרוב אכן יתקיים דיון רציני בנושא. אני מאמינה שלפני כינוס המרכז יתקיים דיון גם בסיעת העבודה.

שאלה: האם ייתכן תסריט שבו העבודה (כסיעה) מודיעה שלא תתמוך בחוק ההסדרים ללא תמיכת הממשלה בהצעת החוק שלך?

נוקד: ההצעה שסיעת העבודה לא תתמוך בחוק ההסדרים מבלי שתתנה זאת בתמיכת הממשלה בהצעת החוק שלי לצמצום חוק ההסדרים היא ללא ספק מה שהייתי רוצה שיקרה ואף הבעתי זאת בקול רם. מבחינתי, התגייסות של כל הסיעה לתמוך בהצעת החוק שלי היא מבחן עליון ללכידות שלנו ולעמידה שלנו כמפלגה מאחורי הערכים שלנו. לצערי, בשלב זה, רוב המגעים על עמדת הממשלה בנושא הצעת החוק שלי מתנהלים מול לשכת ראש הממשלה ומול מזכיר הממשלה, ולמעט התערבות אחת מצד שרינו לדחיית הערר של שר האוצר מסדר היום של הממשלה, לא ראיתי פעילות נחרצת של הסיעה לקידום הצעת החוק שלי.

שאלה: האם קיימים שיתופי פעולה עם חברי כנסת בקואליציה מחוץ לסיעה (למשל רוחמה אברהם, שעכשיו היא שרה – מה קורה איתה?)

נוקד: רוב חברי הכנסת ואפילו חלק מהשרים יגידו בשיחות סגורות שהם מתנגדים לחוק ההסדרים במתכונתו הנוכחית. הדברים יצטרכו לעמוד במבחן המציאות. החוק שעברה בקריאה ראשונה עתיד להגיע בקרוב לוועדת הכנסת ושם יתבצע הסינון הראשון של סעיפי החוק. אני מקווה שלאחר מכן יתבצעו סינונים נוספים בוועדת השונות. אעשה כל שאוכל על מנת להפחית – הן איכותית והן כמותית – את סעיפי חוק ההסדרים, במטרה להחזיר למימדיו הטבעיים.

קריאה מומלצת:
מכתבה של ח"כ נוקד ליו"ר המפלגה ושר הביטחון, אהוד ברק
מכתבה של ח"כ נוקד לחברי סיעת העבודה
מדיניות ההסתרה של משרד האוצר
דיווח מדיון בסיעת העבודה לקראת ההצבעה על חוק ההסדרים 2007

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

6 תגובות

 1. איתמר כהן :

  יישר כוח לח"כ נוקד.

  הדבר הכי טוב שאנו, פעילי השטח, יכולים לעשות כדי לעזור הוא להתפקד למפלגה, ולפקוד חברים נוספים, כדי לחזק ח"כים הגונים כמו נוקד, שלי וכבל, ולהחליש את פואד, שמחון, תמיר ושאר המשת"פים של "קדימה" במפלגה.
  התפקדו עכשיו:
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=157908

 2. איתי :

  מסכים לחלוטין עם איתמר.

  אורית, כך זה נראה בשנה שעברה:
  http://www.blacklabor.org/?p=293
  שום דיון, שום קווים אדומים, שום כלום.

  אני מקווה שיהיה בכוחך לאחד כוחות עם חברי כנסת אחרים (דבר נדיר במפלגה) כדי להפוך הפעם את היוצרות.

  מי שיצביע בעד חוק ההסדרים בקריאה השנייה והשלישית לא יקבל את קולי בפריימריס ולא יוכל להתחבא עוד מאחורי "משמעת קואליציונית" או לנפנף במכתבים היפים שכתב לגולשים באתר האישי שלו (עמי אילון) או כאן (אורית, אפרים סנה ועמיר פרץ).

 3. עמית פרי :

  ממתי דיבורים יפים הואילו?

  בהצעות וכוונות טובות המפלגה במקום הראשון. במעשים היא אפס אחד גדול. כי המעשים פוגעים באינטרסים האישיים. משהפה והניר סובל הכול כולם נותנים לעצמם דררור.זה לא כרוך בתשלום וזה משפיע מעולה על רפי השכל ושוכני החצרות.

  אתם לא מרפים מתמיכה באיש ולא בעניין. המחנאות וחצר האדמו"רים לא מרפא ממכם. וזה בידיוק הסרטן שמחסל את המפלגה.

  התפקדות אד-הוק למען איש זה או אחר ע"י עסקנים פוליטיים/קקבלני קולות היא לא יותר מגיוס שכירי חרב שבאים והולכים ואנחנו נשארים מוכים וחולים יותר.

  הפתרון הוא להתמסר למה שטוב למפלגה ולא מה טוב לאישלנו. וטובת נמפלגה אחת היא להחליש להחליף כמעט את כולם.

  באשר לפואד אתם טועים! בדיוק כפי שאתפ טועים כשאתם רואים באיתן כבל איש הגון.

  תפסיקו להיות משרתם של אדונים! חדלו לחפש את האתנן אצל אחרים! זיקפו קומה, היו עצמאיים בדעתכם, היו משרתיה של המפלגה ואולי אז נתחיל לראות אור בקצה המנהרה.

 4. שווה קריאה :

  אורית נוקד: המפלגה אדישה לחוק ההסדרים…

  כבר כמה חודשים שח”כ אורית נוקד מנסה ללא הצלחה לשכנע את הגורמים במפלגה לקיים דיון רציני על חוק ההסדרים 2008, שכמדי שנה מפריט ומצמצם את השירות…

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אורית נוקד: המפלגה אדישה לחוק ההסדרים…

  כבר כמה חודשים שח”כ אורית נוקד מנסה ללא הצלחה לשכנע את הגורמים במפלגה לקיים דיון רציני על חוק ההסדרים 2008, שכמדי שנה מפריט ומצמצם את השירות…

 6. הגר שקד :

  עמית – התמיכה שלנו עניינית ניתנת על סמך מעשים ועבודה בשטח. היו נושאים בהם גם אורית "זכתה" מאיתנו לביקורת לא נעימה, ואם לא תעמוד בהבטחותיה בנושא חוק ההסדרים, לא נהסס להזכיר לה זאת.
  לידיעתך – רבים מחברי קבוצת "עבודה שחורה" אינם חברי מפלגת העבודה, כך שאין לנו כל אינטרס אישי לקדם איש זה או אחר.
  מתגובתך נדמה שדווקא אתה הוא "משרתם של אדונים". נשמח לשמוע ממך על פעילות אחת של פואד בשנה האחרונה שראויה לדעתך לתמיכתנו.ספר לנו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.