postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ארגון המורים הכריז על סכסוך עבודה נגד עיריית תל-אביב

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ארגון המורים הכריז על סכסוך עבודה נגד עיריית תל-אביב

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 16.11.09 6:04

"יובל חינוך", חברה לניהול פרויקטים בתחום החינוך בבתי-ספר בתל-אביב, מעסיקה מורים בשכר לשעה. ארגון המורים הכריז על סכסוך עבודה בשל צורת העסקה זו הפוגעת במורים ומנוגדת להסכם עם עיריית תל-אביב

מאת: דליה בלומנפלד

מורים "עובדי-קבלן" 

"יובל חינוך" הוא תאגיד של עיריית תל-אביב המשרת בתי-ספר בתחומי תקציב, חוזים ומכרזים, שכר, סל תרבות ועוד, והוא מתנהל בשיטת מיקור חוץ. למרות שהעסקת מורים אינה תחום העיסוק של התאגיד, מתברר שמורים בתל-אביב מועסקים באמצעותו, שלא על פי ההסכמים המקובלים בהעסקת עובדי הוראה. עיריית תל-אביב, באמצעות התאגיד "יובל חינוך", מצאה דרך לעקוף את השיטה ולהעסיק מורים באמצעות התאגיד, כמורים עובדי קבלן בשכר לשעה ללא תשלום בחופשות.

 

הסכם והפרתו

כדי למנוע צורת העסקה זו של מורים בבתי-הספר העל-יסודיים בעיר, חתם ארגון המורים על הסכם עם גב' דפנה לב, מנהלת מנהל החינוך בעיריית תל-אביב, בו התחיבה עיריית תל-אביב להפסיק העסקת מורים באמצעות "יובל חינוך", ולהחזיר את העסקתם לעיריית תל-אביב עם כל הזכויות הסוציאליות המשתמעות מכך. חריג אחד נקבע והוא לגבי העסקת מורים לתקופה קצובה וקצרה בתגבור ובשיעורי עזר,

אלא שעיריית תל-אביב אינה עומדת בהסכם זה. לכן הוכרז על סכסוך עבודה. ארגון המורים פנה במכתב לציבור המורים בתל-אביב בבקשה להודיע לו במקרה של המשך העסקה על ידי "יובל חינוך".

 

העירייה: זו הממשלה אשמה

אתר "עבודה שחורה" התייחס למקרה של מורה שהועסקה בשכר לשעה על ידי תאגיד יובל חינוך. בעקבות הפרסום באתר, נוסחו  מכתבים לראש עיריית תל-אביב רון חולדאי ולעופר עיני, יו"ר ההסתדרות החדשה. עיריית תל-אביב הגיבה למכתב ובין השאר הסבירה שהיא פועלת באופן חוקי, וכי הקיצוצים של הממשלה בחינוך הם שיצרו חוסרים אותם העירייה מנסה למלא דרך העסקה ביובל חינוך.

 

מורים, עמדו על מילוי זכויותיכם!

העסקת מורים תקניים באמצעות "יובל חינוך" היא זליגה של תופעה בה מורים מן המניין מושווים בתנאיהם למורים ממלאי מקום או מורים מתגברים בשיעורי עזר. בהסכם שנחתם בין ארגון המורים לבין מנהלת מחלקת החינוך בעיריית תל- אביב  מובהר באילו תחומי ההעסקה ניתן להשתמש בהעסקה באמצעות "יובל חינוך" ובאילו לא. מורים העובדים במשרה קבועה (שאינם מועסקים למספר חודשים בלבד) יקבלו שכר עם כל התנאים ישירות מעיריית תל-אביב. על כן, מורה המועסק ב"יובל חינוך" במשרת הוראה בחוזה שנתי ומשולם שעתי מוזמן לעדכן על כך את הנוגעים בדבר וגם לכתוב אלינו ל"עבודה שחורה".

 

 

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , ,

13 תגובות

 1. דליה :

  היכן האופוזיציה של עיריית תל אביב? האם היא לא בודקת את ההתנהלות הבלתי חוקית הזאת?

 2. דורית :

  כל הכבוד לארגון המורים העושה הכל למגר את התופעה של עובדי קבלן בחינוך. כתל אביבית אני מתביישת בעיריית תל אביב שממשיכה לחפש עבודה זולה. הם מבזים את המורים, בעבודה ללא זכויות סוציאליות כעובדי קבלן בחיפוש חברות תעסוקה כאלה.
  ההסתדרות הכללית צריכה לעשות אותו דבר ולהכריז סכסוך עבודה לגבי כל עובדי הקבלן.

 3. דליה :

  דורית
  אולי תכתבי מכתב להסתדרות הכללית?

 4. מורה ב"קרן קרב" :

  מה עם כל מורי "קרן קרב"??? זהו הקבל הגדול ביותר בתחום החינוך. הורים, דעו לכם שהיום רוב המורים המלמדים מקצועות כמו מחול, מוזיקה, קולנוע, מחשבים, צילום, תקשורת, רדיו ותאטרון בבתי הספר הם "מורי קבלן", הם עובדים בתנאים מחפירים,ללא שום וותק, ללא שכר בחופשים, ללא וועדים, וכמעט ללא השתלמויות.אין להם לרוב כלים לטפל ולהיות חלק אחראי מצוות בית הספר.

  בקצב הזה בעוד לא יותר מעשור, רוב המורים יהיו "מורי קבלן" וזה בלי שום מאמץ לעשות רפורמה, אלא פשוט מייבוש מערכת החינוך, כמו שמייבשים כל דבר ציבורי כדי להעבירו לידיים פרטיות/קבלנות.

 5. אל המורה ב"קרן קרב" :

  למורה בקרן קרב. תנאי העבודה של המורים בקרן קרב ידועים. בזמנו פורסם פה מאמר בעניין זה. עניין ראשון: רצוי להזדהות בשם. ללא שם אי אפשר להתחיל אפילו בניהול מאבק. עניין שני: המורים המועסקים בתנאים של שכר לשעה צריכים להתארגן ולפעול כקבוצה כדי לשפר את זכויותיהם. עליהם להקים וועד מייצג ולפעול. עניין שלישי: האם המורים חברים בארגון המורים, הם יכולים לפנות לאיגוד המקצועי שלהם בעניין ולבקש טיפול. עניין רביעי: אם המורים אינם חברים באיגוד מקצועי (ההסתדרות או ארגון המורים) הם יכולים להתארגן ולהצטרף ל"כוח לעובדים". רק המורים ב"קרן קרב" יכולים לעזור לעצמם על-ידי ניהול מאבק מקצועי. שלא יצפו שמישהו אחר יעשה עבורם את העבודה, כשהם אפילו לא מעזים לציין את שמם מחשש פן יבולע להם.

 6. דליה :

  אני כתבתי את תגובה 5. דליה

 7. דליה :

  הנה קישור לאתר לקמוס המספר על קרן קרב
  http://www.lacmus.co.il/home/artdetails.aspx?mCatID=25603&artID=6166

 8. ריטה :

  וגם באולפנים בתל אביב אותה תופעה, רק שהסתדרות המורים לא חולמת אפילו לעשות משהו :
  באולפן "גורדון" תל אביב, שמבנהו שייך לעירייה, מופעלות כיתות על ידי מורים המועסקים בשיטה שתוארה כאן. למרות פניות להסתדרות המורים, הם עדיין ב"קומה". וכך, בזמן שמורי משרד החינוך באולפנים קוצצו בעשרות אחוזים בשנים האחרונות בטענות שונות ומשונות, אולפן גורדון עולה ופורח, העירייה מרוויחה יפה, ומנהלת האולפן בכלל מועסקת של העירייה (סידור משונה כשלעצמו)ושביעות רצון העירייה היא האינטרס העליון שלה.
  התופעה קיימת גם באולפנים אחרים בארץ. במיוחד בערים גדולות אך לא רק.
  הלו? הסתדרות המורים? מישהו בבית?

 9. דליה :

  לא הסתדרות המורים. התארגנו ופנו ל"כוח לעובדים"

 10. אל המורה בקרן קרב :

  הנה קישור למכתב שנשלח מטעם עבודה שחורה לשרת החינוך בקשר לקרן קרבhttp://www.blacklabor.org/?p=2469
  הכותרת: קרן קרב: מורים כעובדי חברות כוח-אדם
  דליה

 11. ע :

  כוח לעובדים
  http://workers.org.il/%d7%99%d7%a6%d7%99%d7%a8%d7%aa-%d7%a7%d7%a9%d7%a8/

 12. דוד :

  זה לא פלא שהחינוך נראה כך אם משקים עם הרבה מיים אז העץ מוציא פירות יפים אבל אם אין מיים אז הפירות רקובים כך זה היום אין כסף אז החינוך נראה כמו סלח על הביטו

 13. חודש עבר :

  מישהו יכול לעדכן מה קורה עם הסכסוך הזה?
  ע'

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.