חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עובדים זרים בישראל, רק בשל חמדנות המעסיקים

נושאים אחראי-משמרת, זכויות עובדים ותעסוקה ב 16.11.09 6:03

מדיניותה הרשמית של הממשלה לצמצום מספר העובדים הזרים אינה מיושמת, "יבוא" העובדים הזרים נמשך.  עובדים זרים מיובאים על-מנת לדחוק ישראלים מעבודתם וזאת אך ורק משיקולי הגדלת הרווחים של המעסיקים
מאת: מאיר אביטל

ממשלות ישראל האחרונות החליטו על צמצום מספר העובדים הזרים בישראל אך למרות זאת עובדים זרים ממשיכים להגיע לישראל ומספרם רק הולך וגדל.

מדאיגה מאוד התופעה של הבאת עובדים זרים לעבודות שבשנים עברו עבדו בהם עובדים ישראלים.  עפ"י דיווחים שהגיעו לידי יש עובדים זרים רבים בתחום המתכת כמו מסגרים, חרטים, כרסמים, רתכים.  העובדים הללו תופסים מקומות עבודה מסורתיים של עובדים ישראלים ואין שום סיבה להביאם לישראל אך "משום מה" הם מגיעים לכאן.

המעסיקים מתלוננים שאין עובדים ישראלים מיומנים בתחומים אלה.  זה הוא שקר.  כל מה שאותם מעסיקים,  שביניהם מפעלים רבים, מחפשים הם עובדים זולים.  הם מעסיקים את העובדים הזרים, שרבים מהם מגיעים מרומניה, שעות ארוכות ומשלמים להם שכר נמוך.

ברור שעובדים ישראלים לא יסכימו לעבוד בשכר שאותו מקבלים אותם עובדים רומנים.

בימים האחרונים החלו גם החקלאים להרים קול צעקה בדרישה לעובדים זרים.

אסור לתת לחקלאים מכסות לעובדים זרים כמו גם למפעלים בתעשיית המתכת.  בתקופה כזאת של אבטלה הממשלה צריכה לעודד תעסוקה בתחום המתכת ע"י פתיחת קורסים בלשכת התעסוקה ומתן תמריצים למשתלמים בקורסים שיתמידו לאחר הקורס בעבודה.  זה יעלה הרבה פחות לממשלה מתשלום דמי אבטלה והבטחת הכנסה.

גם את בעיית החקלאים אפשר לפתור ע"י עידוד במענקים כספיים לעובדים בחקלאות.

האינטרס המרכזי של החקלאים ובעלי המפעלים בהבאת עובדים זרים הוא הגדלת הרווח שלהם. על כן המדינה צריכה לאפשר להביא רק עובדים זרים לעבודה בסיעוד משום שעל המטפל להיות עשרים וארבע שעות ביממה עם המטופל שלו ולכך אין תחליף בשוק בדמות עובד ישראלי.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. עפרי :

  בנוגע לעובדים במפעלים אני מסכים אך בנוגע לחקלאות אי חושב שצריך להסתכל על תמונה יותר מורכבת יש פה מעגל קסמים שלדעתי כוחות בשילטון מקדמים מטרתו פגיעה בחקלאים ובתדמית החקלאות שפעם הייתה משמעותית פה.
  רוב הישראלים לאילכו לעבוד בחקלאות מכמה סיבות: עבודה גופנית קשה (היום בושה להיות פועל בארץ, ככה לימדו אותנו). מרוחק מהערים הגדולות (צריך שטחים פתוחים שבמידה והם קרובים לעיר הם שווים יותר אם ינטעו בהם בניינים, לכן מי שהולך לעבוד צריך ללכת לגור בספר. אנשים מעדיפים לגור בעיר, אזור המרכז). שכר נמוך (מתח רווחים נמוך לכן קשה לשלם שכר מזמין, זאת עבודה קשה ומי רוצה לעבוד מינימום בשביל עבודה כזאת)

  מתח הרווחים נמוך בין הייתר עקב פתיחת השוק לתחרות חיצונית ולכן אם אתה לא מייצא היכולת לשלם בצורה מזמינה עוד יותר קטנה.
  בנוסף צמצום מכסות המים מקשות על גידול ומכריחות חלק מהחקלאים לצמצם את שטח הגידול שברשותם (הקטנת הרווחים).
  כל הדברים הללו לדעתי נועדו למצב את החקלאות בארץ כדבר לא רווחי בזוי ולא ישראלי. הרי ברור שעדיף להלביש את הארץ בשמלה של בטון זה יותר רווחי 

 2. דניאל :

  "ברור שעובדים ישראלים לא יסכימו לעבוד בשכר שאותו מקבלים אותם עובדים רומנים."

  אחלה – תשארו מובטלים.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לא רק שהרעיונות המופלאים שלכם עיוותו את שוק העבודה, (ע"י שכר מינימום ושלל עיוותים נוספים שהובילו לאבטלה ולמחסור בעובדים שמניבים תפוקה נמוכה) – עכשיו אתם רוצים להוסיף עיוותים נוספים – "קורסים", "תמריצים" ושאר בלופים אחרים כמיטב המסורת, אשר בסופו של דבר ייקרו עוד יותר את עלות העבודה למעסיקים, ויהפכו יותר אנשים למובטלים.

  עובדים זרים מוכיחים שיש עבודה בישראל. אילולא היו תשלומי בטלה, והאזרח המצוי לא היה מעדיף לחיות על חשבון השכנים שלו – כפי שהיטבת לציין – היינו מצליחים "להתחרות" בעובדים הזרים, ומספרם היה מצטמצם גם ללא יחידות עוז למיניהן.

  וזאת נקודת המפתח, לא תבשבש – לא תצטרך אח"כ "לעודד".

 4. דניאל :

  שאני מסכים עם כל מילה של/ה,
  שהאשם העיקרי ביוקר המחיה בישראל הוא שכר המינימום.
  ככל ששכר הפועלים נמוך יותר, כך עלויות הייצור יורדות – ועלות המוצרים יורדת.
  זה בתמורה מביא לכך שאפילו שהשכר של הפועלים נמוך יותר – לשכר עצמו יש כוח קניה גדול יותר.

  מי שידרוש עובדים ישראליים בשכר מינימום עם הפסקות שירותים של 3 שעות, פיצויים בסוף כל עונת קטיף ושלל ה"זכויות" שהסוציאליסטים אוהבים לייצר, יגרום לדבר אחד ודבר אחד בלבד – עלייה דרסטית במחירי המזון והסחורות.

  לכך כמובן כבר יש את הפוסט הקבוע מוכן, על איך שכר המינימום כבר "לא מספיק" וחייבים להעלות אותו.

 5. פשטנות :

  השאלה איננה רק שכר, אלא גם מתח רווחים. כשגיורא אקרשטיין לוקח לעצמו מליוני שקלים כדיבידנד, כשהוא משתלט על השוק – זה מה שמעלה מחירים. לא שכר המינימום של העבדים שלו.

  "בשנתיים האחרונות, לאחר שאקרשטיין החלה ברכישות, עלו המחירים בשוק האבנים המשתלבות בעשרות אחוזים. שיעורי העליה בשוק זה אלה גבוהים מהעלייה בתשומות הייצור."
  מתוך: דה-מרקר
  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20091025_1123268

  וכן:
  "כך למשל, מחירה הממוצע של אבן ריצוף משתלבת מלבנית אפורה בגודל 20X10 (ס"מ) במחירון הרשמי מפברואר 2007 היה 49.8 שקל. מחירון אפריל 2008 מראה כי אותו מוצר נמכר ב-61.5 שקל – עלייה של 23.6%. במקרה אחר, מראים המחירונים משתי התקופות עלייה של 19% באבן ריצוף מסוג לידו. במוצר מסוג אבן טרנטו מסותת, נרשמה עלייה ממוצעת של 16%, והדוגמאות עוד רבות. "
  מתוך דה=מרקר
  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?log=tag&ElementId=skira20090616_1093163

  וראו איזה יופי דיבידנדים
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-223028,00.html

  בבקשה להיכנס ולקרוא, לפני שמלהגים רבעי "אמיתות" וסיסמאות ריקות.

 6. עפרי :

  אי קיום של שכר מינימום מאפשר יצירת מעמד חוקי של עבדים בארץ, למעשה אני לא מאמין שאדם כלשהו שמקבל שכר מינימום, או בקרבתו, או שעבד בעבודות של שכר מינימום, יחשוב לרגע שהטענה שאמרת היא הגיונית. להסכים איתה זה ליצור מציאות של עבדים ואדונים. היתרון היחידי הוא שמפעלים לא יצטרכו לסגור מפעלים בארץ ולהעביר אותם לסין כי גם פה יהיה אפשר להחזיק מפעל באזור המרכז ולשלם שכר של 2 דולר ביום. כשהמטרה היחידה היא מיקסום הרווח ולא נלוות אליה מטרה כמו קיום משק יציב, הגדלת כוח הקנייה של התושבים, אז אתה יכול לשכוח מלשאוף להיות מדינה אירופאית מפותחת,אתה תהיה סתם עוד מדינה מפגרת במזרח התיכון.

  לפני מספר ימים היה סיור לתיכון ממרכז הארץ, אוכלוסייה אמידה, בשכונת הארגזים שסקר את הפערים החברתיים בארץ. במהלך הסיור המדריכה שאלה את הילדים את השאלה הבאה- דוד שלכם מנהל מפעל של 200 עובדיםוהוא טס לחו"ל כשהוא חוזר הוא מביא לכם אייפון אבל אומר לכם שכדי להביא לכם אותו הוא היה צריך לקצץ שקל בשכר של העובדים, עדיין הייתם רוצים אותו? כל הילדים אמרו שכן למה לא זה רק שקל למי אכפת שקל אחד. ואז היא שאלה אותם אם כדי להביא לכם מכונית סמארט הוא היה צריך לפטר חצי מהעובדים ולשאר לקצץ בשכר ב 50 אחוז. אתה יודע כמה מהילדים היו מוכנים לזה? 90 אחוז מהם.
  למרות שזה רק משחק ולמרות שזאת רק דוגמא לדעתי זה ממחיש בדיוק את המצב הנוכחי בארץ ובדיוק את מה שאתה אומר מחינתך אנשים הם אובייקטים שנועדו לשרת אותך ולא מזיז לך דבר מעבר לעצמך

  זה מעציב אותי מאוד  

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.