חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כך משתכרת עובדת סוציאלית – תגובה לדו"ח השכר במגזר הציבורי

נושאים כלכלה ותקציב, מכתבים ב 9.11.09 6:08

"חגיגת השכר במגזר הציבורי" פסחה משום מה על רוב העובדים במגזר זה ובכלל זה העובדים הסוציאליים, אלה שהמדינה נזכרת לרגע בקיומם רק אחרי שנחשפים מקרי רצח או אונס מזעזעים. תלוש אחד לדוגמה והסיפור מאחוריו, במכתב לחה"כ שלי יחימוביץ'

בעדכון השבועי לפעילים כותבת חה"כ שלי יחימוביץ':

שוב דיווחים תלושים ומנופחים על רופא שמרוויח שכר גבוה, והתעלמות מהמוני העובדים העניים בסקטור הציבורי. אלא שהפעם זו הפעם האחרונה. הדו"ח הבא של הממונה על השכר כבר יהיה שונה לגמרי בזכות החוק שלי שנכנס לספר החוקים (בהתנגדות פעילה של שר הביטחון אהוד ברק, בתמיכה פעילה של שר האוצר יובל שטייניץ – תראו איזה עולם אבסורדי). בדו"ח הבא כבר יהיה סוף סוף דווח על כל העובדים, גם העניים, ולא רק על הקצפת, וחוץ מזה – לראשונה בתולדות המדינה – שקיפות מלאה של מערך השכר בצה"ל.

כנסו [יש לומר "היכנסו" – ע"ש] להודעה לעיתונות ולנאום בן דקה במליאה.

על כך ענתה לה חברת מפלגה בשם ד', שהרגישה כאילו הנאום במליאה מדבר בדיוק עליה:

הי שלי,

ראיתי את הנאום שלך במליאה לגבי שכר השכירים, וחשבתי – שאני דוקא יודעת כמה מרויחה עובדת סוציאלית עם 17 שנות ותק , כי זה הותק שלי (עם תואר שני, ושתי תתי התמחויות, ועבר כמנהלת שנותן לי דרגה גבוהה יחסית):

ובכן – הברוטו שלי לחצי משרה הוא 2926 ש"ח, +100 ש"ח טלפון +750 ש"ח נסיעות. בפועל אני נוסעת ב 1400 ש"ח בחודש, ומדברת עם מטופלים וקולגות בערך ב 300 ש"ח בחודש (התעריף המחושב לי על פי מקום עבודתי הוא 30.8 ש"ח לשעה). אה, ועכשיו הודיעו לנו שייתכן שמפסיקים לנו את ההדרכה המקצועית, כך שגם השירות שאנחנו אמורים לתת למטופלים לא ישווה למינימום המתבקש מבחינה אתית ומקצועית מעובדים סוציאלים.

בברכת חברות,

ד'.

אם גם אתם נמנים על רוב העובדים במגזר הציבורי, המקבלים שכר נמוך מהממוצע במשק, ובייחוד אם אתם מועסקים בצורה עקיפה ע"י חברות שירותים או עמותות, אתם מוזמנים לכתוב לנו ואנו נפרסם את סיפורכם בעילום שם.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , ,

8 תגובות

 1. אריה גור :

  יש בארץ ארגון עובדים גדול שאומנם מרכיב ממשלות (האם מדבריה של שלי עולה ביקורת כלפי ברק?) אבל לא עושה את העבודה שלו היכן שהיא צריכה להיעשות.

 2. נגה תדמר :

  בידיעה על שכרה המעליב של עובדת סוציאלית (וותיקה ומקצועית !) מדובר על התיקון לחוק של ח"כ שלי יחימוביץ', ושם הטענה כי "הדו"ח הבא של הממונה על השכר כבר יהיה שונה לגמרי בזכות החוק שלי", וכן "בדו"ח הבא כבר יהיה סוף סוף דווח על כל העובדים, גם העניים". מבלי להיכנס לשאלה איך יוצגו תמצית או ריכוז של אוסף עצום כזה של נתונים, עדיין נראה לי כי הבעיה היא במקום אחר. ח"כ ש"י אכן קידמה משהו חשוב, אך זהו רק תנאי הכרחי ובשום אופן לא מספיק למלחמה בתשקורת ובטמבלביזיה. שם עדיין יבחרו לעסוק במעטים והמקצועיים ביותר מחד, ולא בשאלה מהו שכר הוגן להמוני העובדים, ותגמול ראוי על מקצועיות בשרות הציבורי, כי המנטרה היא ששכר הוגן הוא מה שהשוק החופשי מחליט לתת.
  ובכלל,האם ממש חסר לנו מידע? באמת לא יודעים ששם יש מקבלי השלמת הכנסה, ששם עובדי קבלן נשדדים בשיטתיות מזכויותיהם?

  אגב, נניח שמשלמים שכר מינימום בדיוק וכחוק, שאלתם פעם את עצמכם למי הוא מיועד? בדו"ח הכי מפורסם בעולם, מה בעולם –ביקום, נמצא בכל שנה מחדש את המידע הפשוט ,שלמשל, במשפחה בה שני בני הזוג עובדים בשכר מינימום ולהם שלושה ילדים, יישאר בידיהם עושק רב – סכום של 130 ש"ח לכל נפש מעל קו העוני. לקריאה "הללויה", מסתבר, יכולות להיות כל מיני משמעויות. ושוב אגב, כמה משפחות משתכרי שכר מינימום יש להן ש נ י מפרנסים, ולמה?

  המצב הוא שכעומק הפגיעה והביזיון הנהוג כלפי שכר עובדים בכלל, כך הולך ועולה מספרם של קרבות המאסף המתישים המתנהלים עם המעסיקים והאוצר גם יחד. אבל כמה אנחנו רחוקים עדיין אפילו מאור בקצה המנהרה.

 3. לקסי :

  לנֹגה,
  לא חסר מידע "כולם" יודעים.
  מה שחסר הוא מיקוד של התקשורת ליצירת סדר-יום שבו דנים בענין הזה.
  אני מני ששלי י. – שיודעת משהו על תקשורת – מכַוונת לשם.
  אני מניח שסדר הדברים יהיה:
  חקיקת חשיפה בדו"ח – בוצעה;
  עם פרסום הדו"ח מיקוד של התקשורת בצד של המשכורות הנמוכות;
  פתיחת דיון ציבורי באמצעי תקשורת רבים;
  הבאת הענין לכנסת;
  חקיקה בעניין שכר מינימום.

 4. אריה גור :

  לדעתי, שלי יחימוביץ פועלת באופן מעורר הערצה והתפעלות בכל הקשור להגנה על עובדים בארץ. אני אומר זאת כשאני מודע היטב גם לביקורת המוטחת כלפיה. הייחודיות של פעילותה זאת לא צריכה לגרום לכך שיועלו בפניה נושאים ותחומים שיש מי שתפקידם לעשות זאת: ארגוני העובדים בארץ. כאשר ארגון העובדים הגדול משאיר את הבמה התקשורתית לשועי העם – לא פלא שלא ידברו שם על מקבלי שכר המינימום. עובדה היא שצוות התקשורת של ארגון כוח לעובדים מכניס ידיעות לא מעטות לתקשורת היומיומית – וזה צוות הרבה יותר קטן מזה של ההסתדרות וכולם בו מתנדבים!!! כפי שאני רואה זאת, הבעיה היא שאף אחד לא מוכן לכתוב דברי ביקורת כנגד עופר עיני, אם כי לאחרונה חל שינוי במגמה זו.

  http://www.news1.co.il/Archive/003-D-42355-00.html?tag=07-40-47

 5. לאריה :

  כתבתי במקום אחר –

  חבל מאוד שבעבודה שחורה לא מושקע מאמץ ב"משפט ציבורי" מתמשך לעופר עיני, כפי שאנו עושים כבר שלוש שנים ומעלה ליחימוביץ' פרץ ותמיר. אנחנו אמנם מסקרים בתמיכה את כוח לעובדים, אך כמעט אין אצלנו דיון לטוב ולרע בהישגים ובפשרות שעושה ההסתדרות מול הממשלה והסקטור הפרטי.

  אם אתה מוכן לכתוב סדרת כתבות המנתחות את תפקודו של עיני, נשמח מאוד לפרסם אותן (וגם לפרסם כתבות שמגיעות למסקנות הפוכות).

  איתי

 6. נגה תדמר :

  פתגם ידוע אומר: תן למלך את אשר למלך ולקיסר,את אשר לקיסר, ולכאורה א.גור צודק. לדוגמה, תיקונים חשובים בחקיקה שנעשו בקשר להתארגנות וועדי עובדים, הם הבסיס לפעילות ש מ ח ו ץ לכנסת, נוסח כוח לעובד למשל – בנושא זה לא הביקורת על ח"כ שלי היא העיקר. אבל ככל שאני עוקב אחרי הפרסומים שלה ועליה, מתגברת אצלי ההרגשה ששלי י. מציגה ברמה כל פעילות חלקית (תלושי שכר, זכות לשירותים) כהישגים בשינוי י ס ו ד י של המצב.
  בזה היא אינה תורמת לדיון משמעותי יותר ולדעתי, אגב כך, היא גם נשארת בעמימות בשאלה מהי בשבילה הסוציאל דמוקרטיה. תסכימו איתי שלטעון שהיא, בכללי, בעד מפלגת העבודה ס.ד-ית זה לא מספיק.

 7. לקסי :

  נסיון לסנגר.

  חברה, מה קרה לכם?
  פתאום הכל "חוק הקופאיות"?
  שכחתם את הצתת המרד הלאומי בחוק ההסדרים?

  נדמה לי שהברית-עם-עיני ציפתה את רואותיכם בדוק (במדיצינית זה נקרא קטרקט).

 8. איתי :

  חבל שאתה מדבר ב"אתם".

  "המרד הלאומי בחוק ההסדרים" הוא מהלך חשוב מאוד של יחימוביץ' והיתה לו הצלחה עצומה בהיבט התקשורתי.

  [כפי שהראה מחקרה של כרמל ויסמן מהאוניב' העברית, גם לבלוגים כמו עבודה שחורה ולחץ חברתי היה חלק חשוב בהעלאת הנושא לדיון בתקשורת.]

  עם זאת, ברמה הפוליטית-פרלמנטרית ההישג של שלי יחימוביץ' הוא קטן מאוד, כפי שניתן לראות במספר הסעיפים שנותרו בכל שנה בחוק ההסדרים, וזה כאשר מפלגת העבודה בקואליציה ו"משפיעה מבפנים"…

  כפי שיחימוביץ' עצמה גילתה (בימים שהיתה פחות מנוסה בחוקי המשחק) ההישגים בהוצאת סעיפים מן החוק היו במקומות שבהם היא נלחמה לצד לוביסטים בשכר של בעלי עניין

  http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=248943&blogcode=5608889

  הדבר ההגיוני והנחוץ היה לבנות מחנה חזק בתוך סיעת העבודה שילחץ על ראש המפלגה (פרץ או ברק) לנקוט קו לוחמני מול משרד האוצר, אך יחימוביץ' כמנהגה העדיפה בריתות עם חברים ממפלגות אחרות (סביב החוק של 2007 – עם רוחמה אברהם ודליה איציק). ההצהרה שהיא באופן אישי תצביע נגד חוק ההסדרים ונגד המשמעת הקואליציונית נתנה לאולמרט מוטיבציה להכניס לקואליציה את ליברמן, ובמצב של "צדיקה בסדום" היא לא יכלה להביא את העבודה לתת אולטימטום לאולמרט – אנחנו או ליברמן.

  בעיני זו שוב דוגמה לאידיאולוגיה נכונה, סדר עדיפויות נכון, התנהלות תקשורתית מופתית אך התנהלות פוליטית לא נכונה ואף מזיקה. אני חושב שלמפלגה ס"ד יהיו יותר מנדטים אם יחימוביץ' תעמוד בראשה מאשר אם פרץ יעמוד בראשה, אך התנאי לכך הוא שיחימוביץ' תצא מהפוזה הנצחית של "צדיקה בסדום" (בה היתה גם בערוץ 2) ותתחיל להיות חלק מצוות שמנהיג ומוביל, ועדיף שהשותפים לצוות יהיו פרץ ופינס (וגילאון ומלכיאור ובן ימיני) ולא ברק בוז'י ופואד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.