חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דב חנין: מתנגד לועדות קרואות, גם בערד

נושאים איכות השלטון, מכתבים, שיכון ושלטון מקומי ב 5.11.09 6:08

חבר הכנסת ד"ר דב חנין משיב לקריאת תושבי ערד שפורסמה ב"עבודה שחורה".  למרות הערכתו לפעולת ראש העיר הממונה בערד, רו"ח גדעון בר-לב, הרי עמדתה העקרונית של חד"ש היא התנגדות לועדות קרואות. ח"כ ד"ר חנין קורא לתושבי ערד לבחור לעיריה את האנשים הראויים

תשובת ח"כ ד"ר דב חנין

 

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

16 תגובות

 1. איתי :

  דב חנין צודק. מי שרוצה ועדה קרואה צריך לרצות גם ועדה קרואה למדינת ישראל, שהרי המחלות הקיימות בשלטון המקומי קיימות גם בשלטון המרכזי.

  הרעיון להביא בשעת משבר שלטון המנותק מלחצים פוליטיים הוא לא דמוקרטי, תראו מה קורה במשרד המשפטים עם שני שרים בזה אחר זה שאינם פוליטיקאים: פרידמן ונאמן.

  הדרך להתמודד עם בעלי אינטרס מהצד של "הרעים" היא לארגן ביחד את "הטובים" ולבנות חלופה, בלי קשר להשקפות שמאל-ימין.

 2. איתי :

  חכמת החיים נמצאת בידיעה מתי והיכן נותנים לתהליכים דמוקרטיים להבשיל.
  החלת עקרונות ללא הבחנה מביאה לאכילת בוסר. במישור התזונתי התוצאה מתבטאת בכאב-בטן, במישור האזרחי העירוני התוצאה היא מסכת של קלקולים.

  כשאדם חולה מכיר במחלתו ומתאשפז בבית-החולים הוא מעביר את הסמכות הבלעדית שלו על גופו לידי הרופאים. שחרור מוקדם מדי מבית-החולים יביא אותו לשם בחזרה, לרוב במצב הרבה יותר רע.

  על הליקוי בהשוואה בין המישור המקומי למישור הממלכתי כבר כתבתי במקום אחר. אשוב ואומר שהמישור העירוני מפוקח על-ידי המישור הממלכתי, כך נעשה כשהמישור הממלכתי זיהה את קריסת המערכות בערד ו"אישפז" את העיר. מה שקורה עכשו הוא שחרור מוקדם שסיכוייו רבים לחזרה במצב הרבה יותר רע.
  מערכת החיסון הטבעי בעיר היא הנהגה אמינה, מערכת החיסון הזו טרם השתקמה.
  חולה שטרם החלים לגמרי מדלקת הריאות לא יחלים אם יזרקו אותו לבריכת מים קרים "כדי שיתחסן".

  משהו אחר, בואו נשאיר את הדיון הזה ביחסים שבין השלטון המקומי לבין השלטון המרכזי ולא "נעיף" אותו לאיומי הפיטורים של פרקליט המדינה.

 3. דניאל :

  דב חנין צודק.
  אין חלופה לקיום בחירות, אבל מן הראוי שתושבי ערד יוכלו לבחור כל אדם לנהל את הישוב, כולל את ראש העיר הממונה – אם ירצה לרוץ לבחירות הקרובות.

 4. לקסי :

  אני כתבתי את תגובה מספר 2

  ראש-רשות ממונה – על-פי החוק אינו יכול להיות תושב הרשות שעליה הוא ממונה, כיוצא בזה על-פי החוק אינו יכול להיות מועמד ברשות הזו בבחירות המתקיימות עם סיום תפקידו שם. מה שביקשנו ממשרד הפנים הוא לקיים סקר טלפוני אם להקדים את הבחירות, שזה מיני בחירות בין ראש-העיר הממונה לבין הטוענים לכתר.

 5. דניאל :

  אז אולי כדאי להאיץ בו לעבור לגור בערד.
  או לשנות את החוק, כך שגם מי שאיננו תושב המקום יוכל להתחרות בבחירות המקומיות.

 6. מה ציפיתם :

  למה ציפתם? הלא זו בדיוק דוגמה למה אי אפשר להצביע לחד"ש. אנשים פאנטים, גם אם הם נראים נחמדים כמו דב חנין, מוכנים תמיד ללכת ראש בקיר, במקום להכיר במציאות ולפתור בעיות באורח פרגמטי.
  היו רגעים שעוד חשבתי שאולי חד"ש היא באמת אופציה. תודה על התזכורת למה היא לא.

 7. נמרוד ברנע :

  תושבי ערד הם לא ילדים קטנים ויכולים לבחור לעצמם ראש עיר.
  במדינה דמוקרטית האזרחים בוחרים את נציגיהם שימשלו.

 8. דניאל :

  דמוקרטיה היא האשליה שלי ולאשתי יחד יש יותר השפעה על נציגי ציבור מאשר סמי עופר. אנחנו שניים, הוא רק אחד.

 9. לקסי :

  מצער לקרוא כאן ולהבין פעם נוספת את חולשת השמאל.

  חברים שלי, בהם גם חברים אישיים שהם חברים להשקפה, אנשי שמאל ללא דופי, אינם מבינים שהעולם מתנהל לפי עקרונות של צדק ולפי פרקטיקה של כח. השילוב בין השניים יוצר את העולם שבו אנחנו חיים.

  ההבנה איזה פשרות לעשות ומתי לעשות אותן היא אחד המפתחות להיות צודקים וגם איך להיות במצב שבו נוכל לגרום גם לאחרים ללכת בדרכנו.
  לא אין כאן כונה לשום דיקטטורה, גם לא זו של הפרולטריון על המעמדות האחרים.

 10. לקסי :

  אולי כאן טמונה הבהילות להקדים את הבחירות בערד?

  נפתחה התוכנית למנהיגות חברתית-קהילתית בערד

  ביום רביעי 9.9.09 התקיים המפגש הראשון של התוכנית למנהיגות חברתית-קהילתית בערד במרכז מנדל למנהיגות בנגב. התוכנית היא פרי של שיתוף פעולה בין עיריית ערד, שותפות 2000 ערד- תמר ומרכז מנדל למנהיגות בנגב.
  קבוצת המנהיגות מונה שבעה-עשר משתתפים, כולם תושבי העיר ערד, אשר נבחרו לתוכנית בזכות מעורבותם בפעילות חברתית וציבורית בעיר ערד ובזכות נכונותם לקחת חלק מרכזי ומשמעותי בפיתוחה של העיר ערד.
  התכנית תימשך כשנתיים ובמהלכה יעסקו המשתתפים בלימוד של נושאים רלוונטיים לתפקידם הפוטנציאלי בעיר, בגיבוש חזונם האישי והקבוצתי וברכישת היכולות להובלת השינוי מהכוח אל הפועל. המשתתפים יקבלו ליווי והנחיה שיסייעו להם להובלת תכניותיהם ליישום.

  זה מכאן:
  http://mandel.mli.org.il/MLCN/Hebrew/News/%D7%A0%D7%A4%D7%AA%D7%97%D7%94+%D7%94%D7%AA%D7%95%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%AA+%D7%9C%D7%9E%D7%A0%D7%94%D7%99%D7%92%D7%95%D7%AA+%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%AA%D7%99%D7%AA-%D7%A7%D7%94%D7%99%D7%9C%D7%AA%D7%99%D7%AA+%D7%91%D7%A2%D7%A8%D7%93.htm

 11. שאול :

  תאורתית זה נשמע נפלא.
  אני מצביע חד"ש אבל פה דב חנין מפספס בגדול.
  מהחיים במצפה רמון אני למדתי שלפחות כאן עדיפה ועדה קרואה מאשר ראש מועצה נבחר. מקום קטן שכזה מצמיח מנגנון שמי שיכול להבחר לא יכול לעשות טוב למקום. לפני חודשיים בערך מספר תושבם במצפה רמון הקימו שוק לממכר אוכל בייתי. כל אחד מהתושבים היה יכול לבוא עם מרכולתו. העירוע השבועי היה הצלחה מדהימה אך נסגר ע"י המועצה בטוענה שאין למקום שבו נערך האירוע אישור לממכר מזון. כמובן שהסגירה נעשתה רק לאחר שמספר גדול מאלו שהיו קשורים לשוק המזון החדש הקימו בית ספר פרטי בניגוד לדעת ראש המועצה וראש מנהל החינוך. בניגוד לשוק בתחומי המועצה יש חוות בודדים שכן מוכרת מזון בלי אישור של משרד הבריאות. בנתיים לרעבים שבכם החיים באזור נודד השוק בחוות במועצה האזורית הר הנגב.
  עמרם מצנע צריך להיות ממונה למתאם הפעולות של הממשלה בדרום ויפה שעה אחת קודם. אחרת גם דייטון שעוזר לאבו מאזן להקים שלטון צבאי בשטחים לא יעזור להכיל בדרום חוק וסדר.

 12. דליה :

  מסתבר שמכון מנדל בבעלות בעל הון דואג לא רק לפיתוח למנהלי בתי-ספר מבית מדרשו אלא גם לפעילים ברשויות מקומיות.

 13. בשבח מכון מנדל :

  אני מכיר אישית שתי בוגרות של מכון מנדל, אחת מהן מנהלת בי"ס.

  לא רק שהמכון לא טחן להן במוח אידיאולוגיה קפיטליסטית אלא להיפך.

  במהלך השביתה האחרונה המנהלת הובילה הפגנות של הורים ומורים לחיזוק החינוך הממלכתי ובשנת שבתון היא בחרה בעבודה חלקית במטה משרד החינוך, בניסיון להשפיע מבפנים.

  ההנחה לפיה כל מי שיש לו הון הוא בהכרח בעל דעות קפיטליסטיות ובעל שאיפות גלויות או סמויות לקחת את החברה והפוליטיקה ימינה (בציר הכלכלי) היא הנחה שגויה ומסוכנת.

  כמו שיש עניים טובים ועניים רעים, יש עשירים טובים ועשירים רעים, ואנשים יכולים להיות טובים או רעים בלי קשר לעמדתם הפוליטית.

  אפשר לקונן על כך שמכון מנדל (כמו כל ארגון לא ממשלתי) נכנס לואקום שמותירה המדינה, אך זה לא בהכרח אומר שהוא עושה עבודה רעה, והוואקום הוא עובדה קיימת.

  בשאלה מה עדיף למערכת החינוך בישראל בלי מכון מנדל או עם? לי ברור שעדיף עם. האם עדיף לנו בלי מכון השל למנהיגות סביבתית או בלי? לי ברור שעדיף עם. האם עדיף לנו בלי "במעגלי צדק" או עם? לי ברור שעם. כל היוזמות האלו לא היו קיימות בלי כסף שבא מבעלי הון.

  גם הגוטויניסט שסבור שיש אך ורק צינור אחד לגיטימי לשינוי חברתי והוא הכנסת צריך לזכור שבלי הרבה כסף אי אפשר להגיע לשם, ואותו כידוע אי אפשר לגייס מעובדי הקבלן ומהמובטלים.

  אז אפשר לצעוק "הפרטה הפרטה" עד מחרתיים ולהישאר חסר השפעה, ואפשר לעשות פשרה ריאלית עם המציאות.

  בפשרה הזו לא אומרים "לא" גורף לכל בעל/ת הון ולכל עמותה וארגון חברתי אלא בוחנים כל מקרה לגופו.

  אני מאחל בהצלחה למשתתפי תוכנית המנהיגות בערד ומקווה שיצליחו להשתלב בהנהגת העיר.

  איתי

 14. דליה :

  "מכון מנדל נכנס לואקום שמותירה המדינה" – מכנים תופעה זו הפרטה במחדל. לא היה ואקום. משרד החינוך בזמנו החזק בזמנו את בית הספר למנהלים בכירים. אותו בית-ספר מילא בעבר את התפקיד שממלא היום גם מכון מנדל. שלמה דוברת, שעל שמו נקראת רפורמת דוברת, לחץ על סגירת בית הספר הזה כדי לאפשר הקמת מכון להכשרת מנהלים במימון קרנות פרטיות. כלומר, בוצעה פה פעולת הפרטה. בית הספר להכשרת מנהלים הופרט.
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART/962/447.html

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=604135&contrassID=2&subContrassID=1&sbSubContrassID=0
  מלכתחילה שלמה דוברת ואיציק דנציגר היו אמורים לעמוד בראש מכון כזה, אך יולי תמיר מנעה זאת. דוברת רצה לעמוד בראש וגם לתת "רישיון מנהל" שבלעדיו לא יוכל מנהל לנהל בית-ספר. בסופו של דבר הוקם מכון להכשרת מנהלים בשם "אבני הראשה". השליטה בו היא בידי המדינה ולא בידי הקרנות הפרטיות שסייעו במימון ההקמה.וזאת בזכותה של יולי תמיר.

  הכשרת המנהלים הופרטה. לא נכון להציג תופעה זאת כתופעה חיובית. המדינה סולקה מניהול הכשרת המנהלים לטובת בעלי העסקים. אלה הם ערכי הניאוליברליזם. אנשי עסקים והיי-טק הם אלה שאמורים לתת את הטון הפדגוגי. הם כביכול יותר טובים מהמדינה בניהול החינוך. בעצם הכוונה היא לנהל את החינוך כעסק. גם החינוך הוא עסק שאמור להפיק רווחים.
  מכון מנדל הוא מכון פרטי שקם ברוח הערכים האלה ומייצג אותם. בזמנו למד שם תלמיד בשם יורם הרפז והוא הפך מנהל המכון. הוא פוטר לאחר שניסה לנהל את המכון ברוח ערכים אחרים. זהו מכון עם אג'נדה. למרות זאת, סביר להניח שלא כל מי שלומד במוסד זה מייצג את ערכי המוסד.
  תופעת מכונים פרטיים ובתי-ספר במימון קרנות אינה גזירה משמיים. משרד החינוך בהחלט יכול ומסוגל לממן מתקציבו בית-ספר המכשיר מנהלים, אם הוא רוצה. זה עניין של מדיניות. והמדיניות היום כידוע היא ניאו ליברלית.

  אז השאלה היא אם צריך להתפשר עם המציאות, או להיאבק לנסות לשנות אותה. מי שמשבח את תופעת מכון מנדל והתפשטותו לתחומים אחרים, נוסף לחינוך, כמו הרשויות המקומיות, מסכים עם המצב הקיים. ואם הוא מסכים עם המצב הקיים, הוא לא פועל לשינויו.

 15. דליה :

  תגובה 14 היא סטייה מגופו של עניין לעניין אחר. הכוונה הייתה להעביר מידע על מכון מנדל בתחום החינוך ולעורר לבדיקה ולמחשבה על פעילות המכון ברשויות המקומיות. האם יוזמות ההכשרה של המכון לפעילות במישור המוניציפאלי היא תופעה ברוכה או לא, לי אין דעה מגובשת על כך.

  לגופו של נושא הדיון בחירות או ועדה קרואה, המצב הוא שאין מידע על המניעים של שר הפנים לקבוע בחירות בערד לאחר שנתיים בלבד של פעילות הוועדה הקרואה. האם המודחים ברשות המקומית לוחצים לבחירות, האם פעילותו של מכון מנדל בהכשרת פעילים מקומיים קשורה לעניין הקדמת הבחירות. באופן עקרוני, נראה שרבים מסכימים עם הדעה שניהול העירייה על ידי רשות נבחרת בעקבות בחירות עדיפה על ניהול באמצעות ממונים בוועדה קרואה. הבעיה היא שהוועדה הקרואה פעלה שנתיים בלבד. השאלה אם זה די זמן כדי להחזיר את ניהול העיר לפסים תקינים. האם פרויקטים שהתחילו בהם לא ייפגעו כתוצאה מהכרזה על בחירות. האם לא ראוי היה לבדוק יותר לעומק את הבעיה ובעקבות זאת לקבוע האם זה הזמן המתאים לבחירות.

 16. איתי :

  החיבור בין מכון מנדל למנהיגות חינוכית ובין יזמת שלמה דברת להוציא את הכשרת המנהלים מידי משרד החינוך ומכון "אבני ראשה" הוא לדעתי המשך ישיר לדיון לא הוגן ולא רציני, שממשיך לצרוח "הפרטה הפרטה" בין אם זה מתאים ובין אם לאו.

  "תכנית בית ספר למנהיגות חינוכית של מכון מנדל למנהיגות נוסדה בירושלים בשנת 1991 בשיתוף עם משרד החינוך." (אתר מכון מנדל) – כלומר 12 שנה לפני שמונתה ועדת דברת וכ-14 שנה לפני שהגישה המלצותיה.

  ככל הידוע לי אין קשר בין תוכנית הלימודים במכון מנדל ובין החזון של דברת של בניית המנהל בבית הספר כמנהל בחברה עסקית. לא חושב שבתוכנית הלימודים של דברת באוריינטציה עסקית "מבזבזים זמן" על לימודי חינוך פילוסופיה ויהדות.

  ככל הידוע לי מכון מנדל לא הוסמך ואינו מבקש להיות בית ספר למנהלי בתי ספר במקום המכון של משרד החינוך. ואפשר לראות זאת בהרכב האנשים שהוא מקבל לתוכנית ובמקומות שאליהם הם פונים בהמשך הקריירה שלהם. למעשה זכורה לי כתבה ביקורתית בהארץ על כך שרבים מהם אינם מצליחים להשתלב במערכת החינוך הממלכתית המאובנת ופונים לעמותות חינוך (ובכך יש בזבוז כספי ציבור כי המדינה משתתפת יחד עם קרן מנדל בתקצוב התוכנית של מכון מנדל).

  דבר נוסף שראוי לבדוק הוא מה היה טיבו של בית הספר "הישן" למנהלים של משרד החינוך – מה לימדו שם ואיזה מנהל יצא משם. אני מסכים שאין מה ללמד מנהלים להיות אנשי עסקים, אבל ייתכן מאוד שהצורך בתוכנית מנדל (שהתעורר הרבה לפני בולמוס ההפרטה) נבע מהעובדה שבמשרד החינוך לימדו אנשים להיות טכנוקראטים ולא עסקו כלל בערכים ובהרחבת הדעת. נכון, אני בעד חיזוק המערכת הממלכתית, אבל לעתים קרובות מה שהמערכת הממלכתית עושה הוא פשוט גרוע ואם מנסים להגן עליו באופן אוטומטי זה נראה פשוט פאתטי.

  דוגמה לכך היא פרסום מאמר המקשר בין תוכנית של בוגרי מנדל לצמצום מפלצת בחינות הבגרות (רעיון שבאופן עקרוני הוא מבורך בעיני) ובין מזימה לכאורה של מנדל ושאר בעלי ההון להפוך את בית הספר למכונה שמייצרת פועלים נבערים מדעת
  http://www.blacklabor.org/?p=2899

  הנוסחה של תיאוריות הקונספירציה דומה להפליא –
  א. X מקדם מהלך פוליטי/ציבורי
  ב. Y ו- Z הם בעלי הון הקשורים בקשר רופף ל- X.
  ג. המשמעות היא שהמהלך הזה הוא גרוע ושמניעיו הם המשך השתלטות בעלי ההון על חיינו.

  מרוב להט לקונספירציה שוכחים לשאול האם המצב הקיים הוא טוב או רע, ומהי החלופה. אילו הדיון היה לגופו של עניין מאוד יכול להיות שהסוציאליסט ובעל ההון היו מוצאים את עצמם לעתים קרובות מאותו צד של המתרס.

  בהתנהלות נוקשה שכזו אין פלא שרק מעטים מקשיבים לנו ברצינות, ומרוב קריאות "זאב זאב" אף אחד לא נזעק גם כשהזאב באמת מגיע.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.