חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חקרו את העבריינים ולא את הקורבנות!

נושאים דעות ב 23.10.07 6:00

עפ"י דיווח של שחר אילן בעיתון הארץ, תדון ועדת חוקה, חוק ומשפט בהצעת חוק ממשלתית, שתאפשר למשטרה לחייב קורבנות עבירה ועדים להתייצב לחקירה ואף לערוך חיפוש על גופם. הצעת החוק אמורה לחול גם על קורבנות של עבירות מין וקטינים.
המשפטן שי ברק, מיוזמי הצעת החוק "פיצויים לנפגעי תקיפה מינית", קורא לחברי הכנסת להצביע נגד הצעת החוק:


הצעת החוק לאפשר למשטרה לערוך חיפוש כפוי על גופם של קורבנות עבירות מין וקטינים, עברה במליאת הכנסת בקריאה ראשונה בסוף 2006, ברוב של 20 נגד 1. האחד הוא ח"כ דב חנין (חד"ש), שהשכיל להבין את הבעייתיות והסכנות שבהצעת החוק.

שחר אילן, מציין בכתבה כי בדברי ההסבר להצעת חוק סדר הדין הפלילי (חקירת חשודים), נטען שבמצב הקיים, שבו עדים וקורבנות עבירה אינם חייבים להתייצב לחקירה, "יש כדי לפגוע באופן משמעותי ביכולתה של המשטרה לנהל את חקירותיה". כמו כן, דווח בכתבה כי המשטרה, לא תהיה חייבת לבצע את החיפוש על גופם של הקרבנות/העדים על ידי שוטר מאותו מין.

חשוב גם לציין שהצעת החוק המקורית ביקשה להסמיך את המשטרה לעצור עדים וקורבנות שמסרבים לבוא לחקירה, אבל בינתיים נסוגה המשטרה מסעיף זה.

כאשר באים לאזן בין הצורך לייעל את חקירת המשטרה והמלחמה בפשיעה לבין זכויות הקורבן, יש לעשות זאת בזהירות יתירה ולהשאיר בידי הקורבן, שכבר נפגע מן העבירה, את שיקול הדעת וההחלטה האם להתייצב לחקירה במשטרה (וודאי האם לעבור חיפוש גופני) אם לאו. זאת במיוחד באשר לקורבנות עבירות מין וקטינים, שבאלה הפגיעה הנפשית עלולה להיות גבוהה יותר.

יש לזכור כי אצל קורבנות עבירות מין, הסבל נמשך גם לכשהעניין מובא לבית המשפט והם נאלצים להעיד כנגד הנאשם. הם (ובד"כ הן) עוברים חקירה קשה, ולעיתים גם מבזה, ע"י הסנגור שמתפקידו לקעקע את אמינותם.

ראוי איפה, שמשטרת ישראל, תחפש דרכים אחרות לשיפור ולקידום החקירות ופענוח העבירות, ולא על ידי הסבת סבל נוסף ומיותר לקורבנות.

אשר על כן, ראוי שהצעת חוק זו, תוסר מסדר יומה של הכנסת, או שלא תתקבל.

אני קורא לחברי הכנסת להצביע כנגד הצעת החוק.

באשר לעדים שאינם קורבנות עבירה, יש מקום לשקול את חיובם במתן עדות.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. שושי :

    בניסוחו הנוכחי אפשר להחליף את שמו ל"חוק סדר הדין הפלילי (תפסיקו להתלונן כל כך הרבה)".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.