חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצחנה עולה לשמים / דניאל בלוך

נושאים דעות ב 23.10.07 6:02

מסריח? בוודאי. כשר? בוודאי שלא.
דניאל בלוך, בטורו השבועי, מדגיש את נושאי השחיתות, וכמה לא אכפת לשלטון מהאזרחים. מינויו של הירשזון לשר האוצר, למרות שכבר היה תחת חשדות כבדים, הוא סיבה מספיק טובה בשביל לשלוח את אולמרט הביתה.
להלן הטור המלא:

סוף השבוע הביא לנו דיווחים מפורטים יותר על עלילות השחיתות. הדיווח המאד פרטני של מוטי גילת ב"ידיעות אחרונות" על פרשת אולמרט-בל"ל מוכיח כי משהו רקוב בממלכת ישראל. אינני מוסמך לקבוע מה פלילי ומה איננו, אבל אין ספק שאם הדיווח הוא נכון הרי היתה כאן התנהלות בלתי-אתית לחלוטין לא רק של שר האוצר דאז, אהוד אולמרט, אלא של כל אנשי האוצר שהשתתפו בישיבות ושל מעורבים מבחוץ, כגון נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. איש מהם לא עצר לומר לשר האוצר – עצור! האם ישנו רק צדיק אחד בסדום האוצר?

ובמקביל מתפרסם כתב האישום נגד שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון. גם כאן אנו מזדעזעים, לא רק למקרא הדיווח על השחיתויות הכל-כך לא מתוחכמות, אלא על העובדה שאף אחד לא קם. אף אחד לא יעץ לאולמרט – אל תמנה אותו לשר האוצר בגלל החשדות ומשום שאולמרט-הירשזון היה צמד בפוליטיקה הפנימית בליכוד כאשר הסתדרות עובדים לאומית היא בסיס הכוח שלהם. רק בגלל מינוי הירשזון צריך אולמרט ללכת. תארו לעצמכם את מצב המדינה לו עמיר פרץ היה מתמנה שר האוצר ושאול מופז, למשל, שר הביטחון. סביר להניח שרבות מן השגיאות במלחמת לבנון השנייה היו נמנעות ומצבנו הכלכלי-חברתי היה לא פחות טוב מכפי שהינו כיום. יש מאבד עולמו במינוי אחד.

ובינתיים שולטים במדינה פקידי האוצר המחכים לעבור מן השלטון להון ולהיפך בשיטת ה"דלת המסתובבת". לא אכפת להם משביתת המורים ומשביתת המרצים, העיקר להפריט הכל, להרוס את מדינת הרווחה ולבטל כל הישג חברתי. לצערנו, כל ראשי הממשלה בעשרות השנים האחרונות, למעט יצחק רבין, עסקו בעיקר בענייני חוץ וביטחון והשאירו את ענייני הפנים, החברה והכלכלה לשר האוצר. ריבוי החילופים במשרד האוצר ומינויים של עסקנים ואנשי מנגנון נטולי ערכים לתפקיד העבירו את השליטה במשרד ובממשלה בכל התחומים, למעט ביטחון, לידי פקידי האוצר, שאין להם כל רגש ומחויבות חברתית.

הכנסת תחוקק, הממשלה תחליט והאוצר לא יבצע ויעשה כרצונו. ובעניין זה ירון זליכה אינו טוב יותר מעמיתיו לצמרת האוצר. עד מתי?

ולבסוף עניין שפקידי האוצר, לשם שינוי, אינם אשמים בו אלא חברי מועצת הכבלים והלוויין, מועצת בטלנים שהאינטרס הציבורי אינו בראש מעיניה. רשת הכבלים "הוט" רוצה לחסוך והיא מבטלת את הקשר שלה עם CNN ועוברת לרשת "פוקס ניוז" הימנית-שמרנית. הם לא שאלו את דעת הלקוחות שלהם ומועצת הכבלים לא התערבה. נכון, אפשר לעבור ל-YES, אך זהו תהליך לא פשוט, זה לא כמו לעבור משופרסל למגה או מבסטה אחת בשוק לשכנתה. החוט המקשר בין כל הנושאים של הטור והנושא הזה הוא שלאף אחד בצמרת הפוליטית והפקידותית לא אכפת מן האזרח הרגיל.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. א :

  אתה כותב שלפוליטיקאים לא אכפת מהאזרח, אבל אין מה להאשים אותם או "את השיטה" אם האזרחים עצמם לא ממש טורחים להראות שאכפת להם. אם האזרחים לא ישברו את מעגל הקסמים, הפוליטיקאי לא יעשה זאת עבורם.

  בנוסף, אתה מאשים את פקידי האוצר בהיעדר רגש, אך זו לא הנקודה. כאשר מציירים את המאבק הכלכלי-חברתי כמאבק של רגש (או "חמלה") המשמעות היא שבצד השני עומד השכל הישר, הקר, הרציונלי – ואז אתה מנסר את הענף שעליו אתה יושב.

  הבעיה בהחלטות האוצר היא לא שאין בהן רגש וחמלה אלא שיש בהן שכל עקום.

  גם מבחינה רציונלית קרה המדיניות הקפיטליסטית הדורסנית היא רעה.
  רווחים לטווח הקצר (למשל הפרטות, החזקת עובדי קבלן ומיקור חוץ) מתקזזים עם נזקים בטווח הארוך.

  אנו לא זקוקים ליותר חמלה אלא לפחות חלמאות.

 2. דני בלוך :

  אתה טועה בעניין פקידי האוצר. את המדיניות העקרונית צריכה לקבוע הממשלה והביצוע הוא בידי הפקידים, אבל גם מדיניות קפיטליסטית אפשר לבצע בחזירויות ואפשר בחמלה, וגם את המדיניות של נתניהו ויורשיו אפשר לבצע כך שהשכבות החלשות שאינן יכולות לצאת לעבוד לא תפגענה ואת זה הם לא עשו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.