חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הגולם קם על יוצרו – ראיון עם ירון זליכה

נושאים ראיון החודש ב 22.10.07 6:02

המדיניות הכלכלית של החשב הכללי של אוצר, ד"ר ירון זליכה, וגם של נתניהו שמינה אותו, כללה הפרטות וצמצום המגזר הציבורי, מתוך מטרה לקדם שוק חופשי ותחרותי. אלא שבמקום שוק חופשי, קיבלנו קרטלים ברוב ענפי המשק (בנקים, סלולר, רשתות שיווק), וקומץ אוליגרכים שצברו כוח עצום.
איתמר כהן מראיין ומעמת את זליכה עם פירותיה הבאושים של מדיניות ההפרטה, ומנסה להבין מה דעתו על הקשרים המאוד מיוחדים של אולמרט עם ברוני התקשורת בארץ.

להלן תקציר הראיון. את הראיון המלא תוכלו לקרוא בבלוג של איתמר

  מיהם שליטי המדינה?

העיתונאי גיא רולניק כותב: "20 או 30 התמנונים העסקיים הגדולים במשק חזקים עתה מאי פעם. צריך להיות דג מאוד קטן כדי להצליח להתחמק מלפיתתם. היכולת שלהם להשפיע על החלטות השלטון בעניינים כלכליים, חברתיים ואפילו פוליטיים – אם ירצו – היא גדולה מאי פעם, והיא אחת הסכנות הגדולות ביותר הרובצות כיום לפתחה של הדמוקרטיה והחברה בישראל".

שאלה: לאחרונה פרסם סבר פלוצקר ראיון עם עם סמי עופר בכתבת שער במוסף "שבעה ימים". בראיון צוטט עופר אומר על זליכה: "יש במשרדי הממשלה בירושלים פקידים נפוחים, שהפכו את עצמם למומחים גדולים לכל דבר. ירון זליכה, החשב הכללי באוצר, חושב שמדינת ישראל שייכת לו". בראיון לא הופיעה תגובתך. האם סבר פלוצקר ביקש את תגובתך לפני פרסום הראיון?

זליכה: "לא."

כשאולמרט היה שר התמ"ת, הוא לחץ לתת מענק בסך 33 מיליון ש"ח לבית הדפוס של "ידיעות", בניגוד לתנאי הסף של חוק עידוד השקעות הון.

אביגדור קלנר היה יו"ר זכיינית ערוץ 2 "רשת", ואחת הדמויות החזקות בהנהלת חברת החדשות של ערוץ 2. כשאולמרט היה האחראי על מנהל מקרקעי ישראל, הוא לחץ בברוטליות לאפשר לחברת הזרע, בבעלות קלנר, לבנות 2,200 יחידות דיור בשטח שבו היה אמור לקום דווקא פארק עירוני.

מוזי ורטהיים, מבעלי "רשת", הוא גם הבעלים של מפעל "קוקה קולה". אולמרט לחץ לתת לו מענק בגובה 70 מיליון ₪, בניגוד לדרישות חוק עידוד השקעות הון ולדעת היועץ המשפטי לממשלה.

משפחת עופר, מבעלות השליטה בזכיינית "קשת", היא בעלת שליטה גם ב"כימיקלים לישראל", שמחזיקה במפעלים מזהמים רבים; אולמרט עשה הכל כדי לסכל את "חוק התניית מענקים", הקובע שמפעלים שלא עומדים בתנאי סף סביבתיים לא יקבלו מענקים מהמדינה. זאת, בנוסף ל"עזרתו" של אולמרט לאחים עופר בפרשת בז"ן, שתוארה לעיל.

שאלה: האם אפשר לומר שאולמרט שיחד את העיתונות הישראלית?

זליכה: "כעובד מדינה לא אוכל להשיב על שאלתך."

ואכן, זליכה, ונתניהו, שמינה אותו, הם במידה רבה קורבן המדיניות שלהם עצמם, שעיקריה היו דיאטה רצחנית למגזר הציבורי והפרטות.

תוכניתם המקורית של נתניהו וזליכה היתה לחלק את מניות בנק לאומי לציבור הרחב, ולא למכור אותן לאיל הון יחיד. משרד האוצר בראשותו של נתניהו גם התנגד למתן המענק השערורייתי למפעל "קוקה קולה". זליכה עצמו התעמת פעמים רבות עם בעלי ההון, כאשר התעקש שהחברות שבבעלותם יקיימו את התחייבויותיהן למדינה במכרזים שבהם זכו.

בעלי ההון מאוד לא אוהבים שוק חופשי ותחרותי. הרבה יותר נוח לשלוט בשוק ביד רמה באמצעות קרטלים שמתאמים מחירים בקריצה. לא פלא, אם כן, שהם העדיפו את אולמרט, שניסה לבטל את חוק סימון המחירים; החליש את המועצה לצרכנות; עיכב וריכך את הפחתת דמי הקישוריות בסלולר; ושעיקר פעילותו ב"רשות לעסקים קטנים" הסתכם בחלוקת ג'ובים לחברי מרכז הליכוד, במקום בניסיון לסייע לעסקים הקטנים להתחרות בתאגידים הגדולים.

נתניהו וזליכה גילו באיחור מסוים, שקשה מאוד להפעיל רגולציה חזקה במשק שבו אותו קומץ משפחות שולט גם באמצעי התקשורת (שמעצבים את דעת הקהל), גם בבנקים (שרוב המפלגות חייבות להם סכומי עתק), וגם ביכולת לתרום תרומות גדולות (חוקיות, ולעתים גם לא חוקיות) לפוליטיקאים שהם חפצים ביקרם.

שאלה: נתניהו ואתה דגלתם בהפרטות מהירות בכל מחיר – גם של שירותים בסיסיים, שהם באחריותה של המדינה לאזרחיה (כגון – דואר, בתי סוהר). עכשיו הגענו למצב שלקומץ בעלי הון יש יותר כוח מאשר לשרי ממשלה, וכמעט בלתי-אפשרי להגן על האינטרס הציבורי הרחב במקרים שבו הוא מנוגד לזה של בעלי ההון. האם בדיעבד לא מתברר שמדיניות ההפרטה הקיצונית היתה טעות?

זליכה: "לא. עלינו להמשיך ולהקטין את הסקטור הממשלתי, לפתח ולהגדיל את המגזר הפרטי שהוא הקטר המוביל את צמיחת המשק. גם "שירותים בסיסיים" כהגדרתך ניתן לספק באופן יעיל יותר ותוך מיקסום התועלת גם לאזרח צרכן השירותים וגם למדינה, באמצעות הוצאת חלקם למגזר הפרטי.
כמובן, עלינו להקפיד למכור את נכסי המדינה במחיר ראוי ותוך שמירת כל זכויות המדינה והאינטרס הציבורי, ולהטמיע את מנגנוני הבקרה הנחוצים על מנת לוודא כי הזוכים במכרזים עומדים במלוא התחייבויותיהם למדינה."

  האם הפרטת השירותים טובה לאזרחים?

עם הטענה כאילו הפרטת שירותים בסיסיים "ממקסמת את התועלת לאזרח ולמדינה" אפשר להתווכח. בקליפורניה הובילה הפרטת משק החשמל לעליות מחירים ולהפסקות חשמל תכופות. בבוליביה [הקישור אינו בתוקף] הפרטת המים גרמה לפריצת מהומות, לאחר שהספקים הפרטיים גילו ש"לא משתלם" לספק מים לכפרים מרוחקים. בארה"ב הובילה הפרטת בתי כלא לכך ששיעור האסירים שם מתוך כלל האוכלוסייה הוא מהגבוהים בעולם, לאחר שחברות הכליאה הפרטיות גילו שכדי להגדיל את ה"ביקוש" לשירותיהן מוטב להן להשקיע פחות בשיקום האסירים ויותר במימון לובי פוליטי, שיקדם חקיקה המטילה ענישה דרקונית גם על עבירות של מה-בכך.

שאלה: בוא ניקח לדוגמא את הפרטת מי"ה (מפעלי ים המלח). בעקבות ההפרטה העובדים, שעד אז התפרנסו בכבוד, הפכו לעבדי קבלן. המפעלים גורמים לנזק סביבתי אדיר, אך ע"פ הדו"ח השנתי של החברה לישראל ל-2006 [עמ' 29], החברה מנסה להתחמק מלהשתתף אפילו בחלק קטן מהעלות האדירה של תיקון הנזקים. מס החברות בארץ הוא כ-30%, ומזה יש להוריד מענקי עידוד ו"תכנוני מס" שונים (וחוקיים). אתה אף חשפת שכימיקלים לישראל התחמקה (לכאורה) מתשלום דמי זיכיון בסך מאות מיליוני ₪.
מה בדיוק הרווחנו מהפרטת מי"ה? האם ההפרטה לא היתה טעות?

זליכה: "איני חושב שהפרטת מי"ה היתה טעות. אין ספק, לדעתי, שיעילותם של גופים עסקיים גדולה יותר מזו של גופים ממשלתיים וכך גם במקרה זה. הפרטת מי"ה אפשרה ניצול יעיל יותר של משאבי ים המלח ממנו נהנתה גם המדינה לאורך השנים.
עם זאת, ברי כי במסגרת הליכי ההפרטה עלינו להקפיד למכור נכסים אלה במחיר ראוי ותוך שמירת כל זכויות המדינה וכמובן בהליכים שוויוניים ללא העדפת בעלי הון מקורבים. במקרה של מי"ה אכן נתגלו חריגות מההסכם ואנו פועלים לוודא כי יושב למדינה כל שקל שנגזל ממנה לכאורה."

המשך קריאה:
איתמר בחלקו השני של הראיון: זליכה נחוש להשלים מספר רפורמות שיקטינו את יכולתם של גורמים שונים לחלק למקורביהם את נכסי המדינה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הגולם קם על יוצרו – ראיון עם ירון זליכה…

  המדיניות הכלכלית של החשב הכללי של אוצר, ד”ר ירון זליכה, וגם של נתניהו שמינה אותו, כללה הפרטות וצמצום המגזר הציבורי, מתוך מטרה לקדם שוק חופש…

 2. שווה קריאה :

  הגולם קם על יוצרו – ראיון עם ירון זליכה…

  המדיניות הכלכלית של החשב הכללי של אוצר, ד”ר ירון זליכה, וגם של נתניהו שמינה אותו, כללה הפרטות וצמצום המגזר הציבורי, מתוך מטרה לקדם שוק חופש…

 3. ד.ט :

  מצוין, תודה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.