חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תיקון חוק גנבי כלי עבודה – חזרה לאחור במשפט הפלילי בישראל

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 28.10.09 6:04

הכנסת אישרה החמרה בדינם של גנבי כלי עבודה. אבל מדוע נפתרת הבעיה בחקיקה דרקונית, ולא בטיפול בשורשי הבעיה? מדוע אין במקביל הגנה על עובדים הנגזלים בידי מעסיקים? החוק שוב מוכיח את חדלונה של המדינה, ומציעיו אינם אלא משרתי בעלי הרכוש

מאת: ק. טוכולסקי

ומה דינו של גנב פרנסה?

הכנסת אישרה תיקון חוק המחמיר בדינם של מי שגנבו כלי עבודה, לא טוריה או מכוש, אלא כלי עבודה, המשמשים לפרנסתו של אדם ושוויים מעל 1,000 ש"ח. העונש על גנב שיורשע בעבירה זו יוחמר משלוש שנות מאסר למכסימום של ארבע, ומי שיגנוב כלי עבודה, המשמש לפרנסתו של אדם, ששוויו מעל חצי מיליון ש"ח, יוכל שופטו לגזור עליו עד שבע שנות מאסר. החקיקה כמובן אינה מלווה בהגברת אמצעי האכיפה כנגד גנבים, או בצעדים הוליסטיים להורדת הפשע, אבל לא זה העיקר, העיקר הוא שהפגיעה בהתפרנסותו של האדם הוכרה כעבירה כזו, המחייבת ענישה חמורה במיוחד.

אלא שהפגיעה בפרנסה היא עניין של זווית הסתכלות, תיקון החוק מטפל רק בפגיעה ברכוש המשמש לפרנסתו של אדם, אין החוק החדש דורש החמרה בעונשם של מי שגזלו את פרנסתו של אדם שלא באמצעות גניבת כליו. אין החוק החדש עוסק בעונש שיוטל על בעלי חברות קבלן, חברות המעסיקות עבדים באמצעות חברות בת, על עורכי דין, המעניקים לגיטימציה משפטית לדוחות של חברות שאינן משלמות לעובדיהן שכר מינימום, ומגינים עליהן בבתי משפט. על רואי חשבון, שחותמים על דוחות שנתיים של חברות מבלי לראות כי זכויות סוציאליות לא שולמו. לא, החוק החדש מגן על רכוש, וככזה הגנתו חלה רק על מי שיש לו רכוש ופרנסתו נפגעת –  לא על עובדים שכל מה שיש להם להציע היא עבודתם.

תיקון החוק הוא חלק מתהליך של חזרה לאחור במשפט הפלילי בישראל. התיקון, המבוסס על חוקים מנדטוריים, ומנגנון משפטי בריטי, מחזיר אותנו לאט לאט לעבר הרחוק, לימים בהם העונש על גניבת בקר היה מוות בתלייה, או במקרה הטוב, לאחר גילוי אמריקה ואוסטרליה, שילוח למושבות עונשין. המחוקק הישראלי אינו מאמין במתן פתרונות לבעיות באמצעות ירידה לשורש הבעיה, אלא בהפגנת כוח שלטונית, כרגיל בהגנה על בעלי הרכוש. אם היה החוק החדש מכביד את הענישה כלפי עברייני עבודה, והופך אותם מברי תשלום כופר והתחמקות מקלון, באמצעות דין מנהלי, לברי ענישה קשה ופלילית, אולי הייתה בכך נחמה. אולם החוק החדש שוב חוזר ומפריד בין בעלי הרכוש, הזכאים להגנה באמצעותו, לחסרי הרכוש, הנתונים לחסדיהם של אדירי ממון.

האמצעי היחיד שיש לרוב השכירים לעבוד לפרנסתם, הוא גופם ושכלם. החוק החדש אינו מחמיר את הענישה על בעלי מפעלים שאינם עומדים בכללי הבטיחות והגהות, ובשל כך פוגעים בבריאותם וגופם של עובדיהם, גם זה לא עניין את המחוקק. בורכו החקלאים, שיש להם את שי חרמש שדאגתו לקבוצת חקלאים מתומכיו וחריצותו מביאה אותו לחקיקה בנושא, בורכו בעלי הרכוש, שיש להם את הממשלה שדואגת להם בכל חקיקה, מה יעשו השאר? יעבדו מחוסרי הגנה, בכל תנאי ובכל שכר. משרתי ההון אינם נמצאים בפרלמנט בשביל לדאוג לשולחיהם. יו"ר ועדת החוקה הוא איש ישראל ביתנו, כמה מבוחריו ייהנו מהחוק החדש? וכמה מבוחריו הם קורבנות יומיומיים של התעללות במקום העבודה, ופגיעה ביכולתם להתפרנס בשל עושק וגזל? זה לא משנה לו. הוא לא שם בשביל לדאוג לבוחריו, הוא שם, בכדי להשאירם נבערים ומלאי שנאה, בכדי שגם בפעם הבאה ישיבו אותו בגזענותם לכנסת.

החוק החדש מוכיח את חדלונה של המדינה. היא לא מסוגלת להלחם בתרבות העוני שמתוכה באים הגנבים, היא לא מסוגלת לספק עבודה נורמטיבית ובתנאים שאינם מבזים לאזרחיה החלשים, היא לא מחוקקת חוק שיחייב את חברות הביטוח לבטח את כלי עבודתו של אדם המשמשים לפרנסתו – היא מעדיפה לשימם מאחורי סורג ובריח, אם אפשר בבית כלא פרטי. המחוקקים ודאי לא שמו לב לכך שהחוק מבדיל, בצורה כה בוטה, בין מי שפרנסתו נגזלת בידי מעבידו, לבין מי שהוא בעל רכוש ופרנסתו נגזלת. הם אולי נבחרי ציבור, אבל הם בעיקר משרתי ציבור, ציבור קטן של בעלי רכוש והון.

עורך הטור: נגה תדמר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

9 תגובות

 1. עמית-ה :

  אז אני לא מבין למה אומרים שאצלנו בישראל יש ערך לחיי אדם –
  או במילים של מתי כספי "למה חושבים שהיונה מביאה את השלום"?

 2. דניאל :

  רק קומוניסט מהסוג הנלוז ביותר,
  יכול להצדיק פושעים וגנבים.
  רק סוציאליסט שדוגל בתורתו של מארקס, יכול לחשוב, בראשו המעוות, שמי שלקח רכוש שלא שלו – יש לו סיבות מוצדקות לכך.

 3. מערכת עבודה שחורה :

  דניאל שלום,

  איננו מוכנים לביטויים מסוג: "בפיסת זבל המרקסיסטית הזאת".

  תגובתך שהכילה את הביטוי *נמחקה*, וכך ייעשה בעתיד לתגובות שיכילו ביטויים בלתי נסבלים
  (מימין או משמאל). אתה מוזמן לנסח את טענתך מחדש בצורה ראויה.

  מערכת "עבודה שחורה"

 4. דניאל :

  אז מחקתם את כל התגובה שלי, אבל טרחתם להשאיר את הביטוי שלדעתכם הוא פוגעני.

  סחטיין על חופש הדיבור והבעת הדעה הדמוקרטית.

  טוב, זה לא מפתיע באתר שנותן במה לכותב שמרשה לעצמו להצדיק גנבים – מי שהרשו לעצמם לקחת ללא רשות רכוש של אדם אחר – עבירה שבכל חברה ובכל תרבות נחשבת לעבירה מהסוג הנלוז ביותר – כבר אלפי שנים.

 5. לקסי :

  מצאו וצפו בסרט "גונבי האפניים" – ויטוריו דה-סיקה, איטליה 1948.

  המחשה של מצבו של מי שכלי עבודתו נגנב.
  ראו כאן בויקי:
  http://www.google.com/search?source=ie7&q=%D7%92%D7%95%D7%A0%D7%91%D7%99+%D7%94%D7%90%D7%A4%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9D&rls=com.microsoft:he:IE-SearchBox&ie=UTF-8&oe=UTF-8&rlz=1I7TSEA;

 6. דניאל :

  אתמול פוצצתי במכות פועל זר מנפאל.
  אחרי זה לקחתי לו את הארנק, ואת ה200 שקל שהיו עליו.

  מגיע לו. אני בסה"כ גנבתי 200 שקל.
  אך הוא? הוא גנב לי את העבודה!

 7. צחי :

  דניאל, אשמח אם תצטט את החלק המדויק שמצדיק גניבת רכוש מהמעביד. נראה לי שפספסתי את זה

 8. דניאל :

  "תיקון החוק הוא חלק מתהליך של חזרה לאחור במשפט הפלילי בישראל. התיקון, המבוסס על חוקים מנדטוריים, ומנגנון משפטי בריטי, מחזיר אותנו לאט לאט לעבר הרחוק, לימים בהם העונש על גניבת בקר היה מוות בתלייה, או במקרה הטוב, לאחר גילוי אמריקה ואוסטרליה, שילוח למושבות עונשין. המחוקק הישראלי אינו מאמין במתן פתרונות לבעיות באמצעות ירידה לשורש הבעיה, אלא בהפגנת כוח שלטונית, כרגיל בהגנה על בעלי הרכוש."

 9. כלי עבודה חשמליים :

  כלי עבודה

  קבלנים רבים כבר מזמן השלימו עם העובדה שהרבה מאוד מהכלים שלהם נגנבים בזמן שהם באתרי הבנייה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.