חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יונה יהב, הגברת התמיכה בתנועות הנוער היא אחיזת עיניים

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 27.10.09 6:00

מועצת תנועות הנוער להעניק ליונה יהב, ראש עיריית חיפה, את אות 'יקיר תנועות הנוער', בעקבות הכפלת התקציב של עיריית חיפה לתמיכה בתנועות. אסף זגריזק, יו"ר התנועה הסביבתית חברתית לנוער ולצעירים בחיפה, מזכיר לראשי המועצה שמדובר בלעג לרש ובתרגיל פרסומי גרידא מצד מי שהתמחה בהזנחת תנועות הנוער.

לכבוד:
מר רותם יואלי, יו"ר מועצת תנועות הנוער;
מר נפתלי דרעי, מזכ"ל מועצת תנועות הנוער.

הנדון: יונה יהב- יקיר תנועות הנוער?

שלום רב,
נדהמתי לקרוא החלטת מועצת תנועות הנוער אודות החלטתכם להעניק לראש עיריית חיפה, עו"ד יונה יהב את תואר יקיר תנועות הנוער לשנה זו. נדהמתי לקרוא זאת בעיקר לאור טענות תנועות הנוער לאור תפקודה הלקוי והמביך של עיריית חיפה כלפי התנועות, תפקוד שלא השתנה כלל אף על פי שבתרגיל פרסומי מוצג אחרת- בשיתוף פעולתכם המלא.

לקראת חודש נובמבר 2008, התארגנו תנועות הנוער למחאה ציבורית להעלאת מעמדם ותקציבם העירוני של תנועות הנוער. ניר ויטנברג, רכז תנועת הצופים בחיפה אז, העניק ראיון בוטה למקומונים החיפאיים ובו תקף את התנהלות העירייה, את המחסור החמור בתקציב כדי לבצע פעילויות, את הזנחת המבנים של תנועות הנוער ואת הזלזול המופנה כלפיהם מצד בכירים בעירייה. לקראת הבחירות המוניציפאליות הנושא היה בוער בעיר, הפעילים ביקשו לקיים הפגנה ויהב שכנע לדחות אותה. לאחר הבחירות. הפעילים הסכימו לבקשה החריגה וביום ישיבת מועצת העיר הראשונה קיימו הפגנת ענק מול העירייה, אז יצא יהב אל המפגינים והבטיח את הכפלת תקציב תנועות הנוער. מ-20 שקלים מביכים, ל-40 שקלים מעליבים עבור כל חניך. ובנוסף, 12.5 מליון שקלים לשיפוץ המבנים- אך זאת, בפריסה ל-5 שנים.

מתוך כרוז שהופץ באתר הצופים: "בימים אלו ממש, כמחצית מהשבטים בחיפה, אחת הערים הגדולות והמבוססות בארץ, מעבירים פעולות בתנאים מחפירים ולא תואמים לפעילות צופית, ללא מבנה קבוע או לחלופין, במבנים רעועים. כמה מכם שאלו את עצמם למה המבנה של השבט לא עבר שיפוץ כבר עשרות שנים? למה התשתית בשבט לא ראויה? או למה בכלל אין לשבט מבנה..?
חניכי הנהגת חיפה משלמים כסף רב על הפעילות הצופית, כיוון שאיננו זוכים לתמיכה ההגיונית הנדרשת להפיכת התנועה לנגישה לכל אחד.
כמה פעמים, נתקלתם בבעיות בגיוסים? בתי ספר שלא מוכנים לשחרר אתכם? או יותר גרוע, בתי ספר שלא מסכימים להכניס אתכם?
התנועה לא נתפסת כגורם חינוכי בעיר, וכך גם בתי הספר לא רואים בנו כמחנכים ומקשים עלינו את קיום הפעילות הצופית."

השאלה שעולה היא, מה השתנה מאז? האם 20 שקלים הם הגורם המשמעותי? האם כל המאבק היה לחינם? כמה קשה לקנות מאבק שמאחוריו ערכי מנהיגות, צדק חברתי ומחויבות לבני הנוער ולצעירים בפרוטות?

כשאני קורא את הודעתכם על יקירי תנועות הנוער אינני יכול שלא להיזכר במאבק המורים בו חניכי תנועות הנוער עמדו ברובם לצד המורים והמורות השובתים ואילו מועצת תנועות הנוער הוציאה הודעת תמיכה דווקא ביולי תמיר, מי שהייתה אז שרת החינוך על פועלה והתנהלותה במשך השביתה. בשתי הודעות אלו דמיון בציניות בעיתוי ובתוכן שפורסמו ושתיהן גורמות לכל אדם לתהות על טיב הקשר שבין מועצת תנועות הנוער ובין הפעילים והחניכים בשטח.

החלטתכם להעניק את אות יקיר תנועות הנוער למי שמשך שנים מזלזל בבני הנוער והצעירים, למי שאמנם הכפיל את תקציב תנועות הנוער אך עדיין נמוך פי 10 מתקציבם של התנועות בערים במרכז הארץ היא מביכה ובצעד זה סירסתם את המאבק אותו התחלתם בעצמכם, מאבק שצבר תמיכה מתושבי חיפה מאנשי ציבור וממובילי דעת קהל לשיפור מעמדן של תנועות הנוער- מאבק שכפי שהוכחתם- נקנה בפרוטות.
תנועות הנוער בחיפה הצליחו להלחיץ את קברניטי העיר, הם לחצו לדחות את ההפגנה ולאחר מכן הגדילו את התקציב. אות יקיר תנועות הנוער ליונה יהב, הוא מעשה ציני ויש בו גם מן האירוניה… במקום להמשיך ולהיאבק בחרתם במסיבת סיום עצובה למאבק הזה. כמי שתמך בכם לאורך כל הדרך, נותר לי רק להצטער.

בברכה,

אסף זגריזק
יו"ר התנועה הסביבתית חברתית
לנוער ולצעירים בחיפה.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.