חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הגיע הזמן לחרם צרכנים אגרסיבי על חברות המים בבקבוקים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 26.10.09 6:02

חיסולן של חברות המים המינראליים בישראל הינו צו סביבתי וחברתי ממדרגה ראשונה. ווסאבי מונה עשר סיבות לכך וביניהן: השתלטות על מעיינות השייכים לציבור, זיהום הסביבה בבקבוקי הפלסטיק שאינם מתכלים, סיכון לבריאות הצרכן ועוד

חיסולן של חברות המים המינראליים בישראל הינו צו סביבתי וחברתי ממדרגה ראשונה. ווסאבי מונה עשר סיבות:

 • השתלטותן על מעיינות השייכים לציבור, וניצולם למטרות מסחריות. כן כן, ברור שהן קיבלו היתר מהמדינה, וגם זו שחיתות שיש לעקור מן השורש.
 • שאיבת מים מאסיבית מנביעות טבעיות ומכירתם בבקבוקים לציבור שידו משגת. מי מעיינות צלולים לעשירים, העניים ישתו מהברז.
 • שכנוע הציבור שמי הברז בארץ אינם ראויים לשתייה. אתרי החברות ונציגי המכירות ישמחו להסביר לכם שהצנרת מתפוררת ושמי התהום והכנרת הולכים ומזדהמים.
 • שימוש בבקבוקים ומיכלי פלסטיק אנטי סביבתיים (הפלסטיק מיוצר מנפט, מיחזורו אינו כלכלי וכמות הבקבוקים הנאספת הינה עדיין קטנה בפועל) ושינועם לחנויות ולצרכנים פרטיים במשאיות כבדות, השוחקות את הכבישים, גורמות לפקקים ומוסיפות זיהום לאוויר.
 • מתוך חוק שימור החומר, אפשר להסיק כי שאיבת יתר של מים ממקור נקודתי, תגרום לייבוש השטחים שמסביב. כך בדיוק מתייבשת לה שמורת עין גדי.
 • האינטרס של החברות הללו הינו כלכלי ואינו תואם את האינטרס הציבורי הפשוט של שמירה בת קיימא על מקורות המים.
 • לעיתים קרובות עומדים בקבוקי המים בשמש, במשך שעות וימים, בתחנות הדלק ובקיוסקים המחזיקים בהם. עובדה זו מהווה סיכון לבריאות הצרכן של מים אלה.
 • הפסקת המכירה של המים בבקבוקים תחזיר למי הברז הרגילים את כבודם האבוד. האיכות טובה לא פחות מהמים בבקבוקים, הצנרת מרובת הקורוזיה תטופל בהדרגה. פילטר פשוט תחת הכיור ייתן מענה לחלקיקים.

הגיע הזמן לחרם צרכנים אגרסיבי על חברות המים בבקבוקים. מים אינם מוצר נסחר כמו קוקה קולה, אלא זכותם הטבעית והשווה של כל תושבי הארץ.

ווסאבי ירוק ועצבני

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. ירושלמי ממז"א :

  מי ברז הם באמת מזוהמים.
  אבל עוד לפני שקראנו את הנימוקים האלה, עברנו ממים מינרלים לפילטר, ומתוך שלא לשמה באנו לשמה.
  כדאי אולי להוסיף לנימוקים, את העובדה שהחברות המספקות מים מינרליים בכדים גדולים, גורמים נזק גופני לצרכן הנאלץ לסחוב אותם על גבו (תופעה המוכרת במיוחד למי שגר בבית עם מדרגות ללא מעלית).

 2. דניאל :

  מעולה.
  על כל בקבוק שאתם לא תקנו – המחיר ירד, ואני אוכל לקנות יותר.

  יום יבוא ואבשל גם במים מינרליים, ואפילו אתקלח איתם

 3. דניאל :

  בכל מקרה, מי עדן, נביעות ועין גדי מפרנסות הרבה מאוד משפחות עובדים.
  החרמת המפעלים הללו תגרום למובטלים.
  עלינו לשמור על מקומות עבודה בכל מחיר – גם במחיר הסביבה.

 4. דניאל :

  למעשה – חברת מי עדן מעסיקה 1700 עובדים – רבים מהם תושבי הפריפריה.

  אני הייתי בכלל פונה לשר התמ"ת ומציע לחוקק חוק להקמת מעיינות נוספים באמצעות מים שנשאבו מהכנרת, וכן סבסוד ממשלתי לשאיבת מים מאותם מעיינות. כמובן הכל דרך חברות ממשלתיות מולאמות.

  ככה מייצרים מקומות עבודה!

 5. איתמר כהן :

  דניאל,
  הסביבה פחות חשובה ממקומות עבודה – כל זמן שזו הסביבה של מישהו אחר. וכאשר הכל נעשה ע"י שוק פרטי, ללא שום רגולציה, אז אתה יכול להיות סמוך ובטוח שיקימו את המטמנות, המפעלים המזהמים, המחלפים וכל שאר הצרות ליד בתיהם של העניים, ולא איפה שזה עדיף מבחינת טובת הכלל. אז זה בסדר, אני סומך עליך שאתה לא עני.

  בכל מקרה, יש לי בשבילך עוד עצה כיצד לייצר מקומות עבודה חדשים: חשוב מאוד לזהם מאוד את האוויר. זה יגרום להמון אנשים לקנות תרופות נגד סרטן, וכך תהיה עבודה להמון אנשים בחברות התרופות. כמובן, אז למכור לאנשים מסנני אוויר לבתים, כדי להתמודד עם הזיהום – ושוב, יהיו חברות שייצרו את מסנני האוויר האלה, וזה טוב לתעסוקה. אני בטוח שכמי שמעריץ את השיטה הכלכלית המצויינת, שסוגדת לתמ"ג, ולא לשטויות כמו סביבה או חברה, תשמח מאוד לשלם המון המון כסף תמורת מה שרק לפני כמה שנים קיבלת בחינם – אוויר לנשימה. כי מה זה קצת חוסר נוחות או סכנה בריאותית, לעומת הצמיחה הכלכלית.

  אגב, זכור לי שהצעת לי, בדיון קודם, שבמקום שיהיו תקנים נגד זיהום אוויר, פשוט כדאי לתבוע את המזהמים בבית המשפט.

  רעיון מצויין: בוא נדמיין שקרתה תקלה, ובכל זאת יש מפעל מזהם דווקא מול הבית שלך. עכשיו, אתה שוכר עורך דין בשניים וחצי שקל, והאחים עופר ישכרו את רם כספי. אני מאחל לך הצלחה בבית המשפט (אגב, את בתי המשפט לא צריך להפריט?).

  רק אציין, לידיעתך, שסמי עופר גם תורם המון לבתי חולים שונים, וגם מעסיק המון מומחים כ"יועצים" במפעלים שלו (תמורת שכר מאוד נדיב, כמובן). אז יהיה לך קצת קשה להוכיח שהזיהום מהמפעלים גורם לעלייה בתחלואה.

 6. שחר: המים בברז אינם מזוהמים :

  אבי עוסק במחקר חקלאי, ומבדיקות של שנים על גבי שנים שערכו מדענים לא נמצאו זיהומים במי הברז. מדובר בשקר של חברות הבקבוקים שיוצרים זיהום, ואשפה מיותרת של בקבוקי פלסטיק שקשה מאוד למחזרם או להשתמש בהם שנית. מי שבכל זאת פרנואיד יכול להשתמש במסננת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.