חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סל הבריאות – כיצד מתקבלות החלטות?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, שולחן הניתוחים ב 22.10.09 6:10

בטור השבועי על בריאות, מסביר שרון אסיסקוביץ' כיצד התגבש נוהל הרחבת סל הבריאות, ואיך תדמיתם של הפוליטיקאים קשורה

בעיית העידכון של סל השירותים עלתה זמן קצר לאחר שחוק ביטוח בריאות ממלכתי נכנס לתוקף (תחילת 1995). הסיבה לכך היתה העדר התייחסות בחוק לסוגיית עידכון סל השירותים הבסיסי. לכאורה, הפרוצדורה לעידכון היקף סל השירותים הבסיסי שמובטח לכל אזרח ותושב קבע לפי החוק היה צריך להיות מוגדר בחוק. הרי עולם הרפואה מתקדם, וגם אם קצב ההתקדמות בשנות התשעים היה איטי מקצב ההתקדמות בשנים האחרונות, הרי שסביר כי המעורבים בעיצוב החוק וכלליו היו מודעים לצורך לעידכון מתמיד של סל השירותים הבסיסי. אם אין מעדכנים את סל השירותים הבסיסי, הרי קיים חשש ברור כי החוק יהפוך בתוך זמן מה ל"אות מתה" וכולם יהיו תלויים במשאביהם הכלכליים האישיים כדי להבטיח נגישות לשירותי בריאות נאותים דוגמת רופאים ותרופות.

זמן קצר לאחר כניסת החוק לתוקפו ביקשו חולים במחלות קשות ויקרות לטיפול לאלץ את קופות החולים לממן להן תרופות חדשות שלא נכללו בסל השירותים הבסיסי או להמשיך ולממן תרופות שמומנו בעבר אך לא נכללו בסל השירותים הבסיסי בחוק. נכונות קופות החולים להיענות לתביעות היתה חלקית, כך שדרישות של מספר קבוצות של חולים לא נענו. מקצת מאותן קבוצות חולים פנו לבתי הדין לעבודה, בתי הדין לעבודה הורו במספר מקרים לקופות החולים להעניק לחולים את מבוקשם. אחד מהרציונלים של בתי הדין לעבודה היה כי עולם הרפואה מתקדם ומתעדכן, ואין זה סביר שסל השירותים הבסיסי בחוק יתרוקן מתוכן רק כי אינו מעודכן כראוי. בנוסף, בתי הדין לעבודה נטו להיענות לתביעות של חולים שזכו לקבל את אותן תרופות יקרות בעבר והגבילו את תוקף הפסיקות למקרים שהובאו בפניהם.

הפנייה לבתי הדין לעבודה לא יכולה היתה להיות פתרון מספק – לא לחולים ולא למערכת הבריות בסביבה של עולם רפואה מתפתח הפוגש יכולת ונכונות מוגבלים להגדיל את משאבי הכלל. אולם, לפני שנמצא פתרון, נראה היה שהבעייה צריך היתה להחריף כדי שהגורמים המרכזיים המשתתפים בפוליטיקה של בריאות ומערכת הבריאות בישראל יתעוררו לפעולה.

בסוף 1997 היתה אמורה להסתיים תקופת הביניים שהקצתה הכנסת לקופות החולים כדי "להתארגן" ולהתאים את עצמן דרישות החוק. בראשית 1998 היו אמורות קופות החולים להגיש את אותם השירותים לפי סל השירותים הבסיסי לפי החוק, הידוע כ"תוספת השנייה". קופות החולים שבשלב זה חוו מאבקים מרים מול משרד האוצר עלמימון נאות ובזמן של החוק – על כך בטורים הבאים – הודיעו כי עם תום תקופת המעבר, אין בכוונתם להמשיך ולממן שירותים ותרופות שאינם בסל השירותים הבסיסי, אלא אם יועילו הכנסת והממשלה לכלול אותם בחוק ולתקצבם כראוי.

החלטה זו של קופות החולים נתנה את האות לקמפיין ציבורי של קבוצות חולים במחלות קשות ויקרות דוגמת סרטן להפעיל לחץ ציבורי כבד על הפוליטיקאים ועל יתר השחקנים במערכת הבריאות. שיאו של אותו קמפיין ציבורי היה הופעה בטלויזיה של נערה בת 17 חולת סרטן שהתחננה על חייה בפני נשיא המדינה ורעייתו – שקופת חולים שבה היתה חברה תמשיך ותממן את התרופה הנחוצה להאריך את חייה.

הקמפיין התברר כמוצלח למדי. בסיוע כלי התקשורת, הפוליטיקאים ניצבו בפני סכנה ציבורית לתדמיתם. אף פוליטיקאי לא רוצה להצטייר כמי שגזר את דינם של ילדים ומבוגרים שגזרת גורל שלא תלוייה בהם בדמות מחלה קשה נחתה עליהם. למזלם של החולים באותן מחלות קשות, הפוליטיקאים הישראלים מראים לעיתים "חולשה" – למרות שענייני כלכלה ורווחה דוגמת נגישות לשירותי בריאות אינם העניינים המדריכים את הצבעת המוני ישראל, הם נזעקים לחולל שינויים, לעיתים מהותים ולעיתים "קוסמטיים" כאשר התדמית שלהם מצוייה בסכנה. יש לכך דוגמאות לא מעטות.

הפוליטיקאים הורו למשרדי האוצר והבריאות להגדיל באופן מיידי את תכולת סל השירותים הבסיסי בחוק ולכלול מספר תרופות יקרות למחלות קשות. במהלך 1998 ניסח משרד הבריאות פרוצדורה לעידכון סל השירותים הבסיסי בחוק. משרד הבריאות קורא לגורמים שונים ובהם חברות התרופות וקופות החולים עצמן להגיש בקשות להכללת טכנולוגיות, תרופות ושירותים חדשים. אגף חדש במשרד הבריאות – המינהל לטכנולוגיות רפואיות – הוקם במרוצת 1998, ותקפידו לבחון את הבקשות ולהגיש את המלצותיו לועדה ציבורית להרחב הסל. הועדה הציבורית שכונסה לראשונה בשלהי 1998, והיא כוללת נציגים ממשרדי הבריאות והאוצר, קופות החולים, ההסתדרות הרפואית ו"נציגי ציבור". אף שהליך עידכון סל השירותים מדי שנה איננו חלק מהחוק, הרי שהוא אחד הנושאים המרכזיים בתהליכים הפוליטיים סביב החוק ומימון מערכת הבריאות בכללה.

בטור הבא בכוונתי לדון במינהל לטכנולוגיות רפואיות ובועדה הציבורית להרחבת סל הבריאות – בחלקם החשוב בייסום חוק ביטוח בריאות ממלכתי ובקשיים ובמגבלות שהם נתקלים בהן, וכיצד זה משפיע עלינו.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.