חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

למדינת ישראל אין מדיניות הגירה

נושאים זכויות אדם, זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 21.10.09 6:00

מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מותח ביקורת קשה על מנהלת ההגירה ועל פעולות הממשלה בנושא מהגרי עבודה וקרבנות סחר בבני-אדם

מסמך שחובר במרכז המחקר והמידע של הכנסת  קובע כי מדינת ישראל היא המדינה הדמוקרטית המערבית היחידה שלא קבעה מדיניות הגירה ומותח ביקורת קשה על מנהלת ההגירה. לקריאת המסמך המלא לחצו כאן 

המסמך שהגיע לידי "עבודה שחורה" עוסק במדיניות הממשלה ובפעילות רשות ההגירה בכל הנוגע למהגרי עבודה וקורבנות סחר בבני-אדם. הוא קובע כי למרות שהמדיניות המוצהרת  בשנים האחרונות היתה שיש לצמצם את מספר העובדים הזרים, הרי שהמדיניות שננקטה בפועל הביאה להגדלת מספר העובדים הזרים החוקיים והלא חוקיים. מספר העובדים הזרים החוקיים בשנת 2000 היה 86,000 , ובשנת 2008 – 115,000. בחישוב מספרם הכולל של העובדים הזרים (חוקיים ושאינם חוקיים) ששהו בישראל בשנים עולה כי בשנת 2008 שהו בישראל 222,000 עובדים זרים, 7000 יותר ממה ששהו בה בשנת 2000.

ע"פ נוהל משנת 2004,  קורבנות סחר בבני-אדם ועיסוק בזנות יכולים לקבל אשרת שהייה ועבודה עד לסיום מתן העדות בעניינם. הדו"ח מציין כי בשלוש השנים האחרונות אושרו 59 בקשות למתן רשיון ישיבה בזמן העדות ואושרו 48 בקשות לשנת שיקום, עשר מהן בקשות לשנת שיקום נוספת. בתקופה זו סורבו 21 בקשות לשנת  שיקום,. נוסף על כך, בשלוש שנים האחרונות טופלו 42 מקרים של קורבנות סחר למטרות עבודה ועבודת כפייה.

יחידת ההגירה החדשה "עוז", שהחליפה את משטרת ההגירה, בדקה עד אמצע אוקטובר 2009  קרוב ל-20 אלף עובדים זרים (ובהם פלסטינים); 2,433 עובדים זרים לא חוקיים עזבו את המדינה מרצון ו-699 הורחקו מישראל.

פקחי יחידת עוז לא מסרו למשטרה ולגורמי הטיפול המקצועיים האחרים מידע על קורבנות אפשריים של סחר בבני-אדם למטרות תעסוקה וזנות ושל העסקה בתנאי עבדות.

המסמך מציין כי מאז סיום פעולתה של משטרת ההגירה והחלפתה ביחידת "עוז", ניכרת ירידה של ממש בהיקף המידע המודיעיני שנאסף בשטח לשם איתור וזיהוי של קורבנות סחר בבני-אדם.

המסמך מציין כי הקמת רשות ההגירה נחשבה לצעד חשוב ומבורך בטיפול בנושא, אך העובדה כי יותר משנה לאחר הקמתה של הרשות עדיין שורר אי-סדר מוחלט בנוגע לתחומי פעולתה, מעידה על הליקויים שבתהליך זה. גופים וגורמים בעלי ניסיון בתחום פורקו או הפסיקו את טיפולם בנושא בטרם הרשות ואנשיה הוכשרו לקבל עליהם כראוי את האחריות והטיפול באותם נושאים. תהליכים ארגוניים להסדרת הטיפול בעובדים זרים וצמצום תופעות של פגיעה בזכויות עובדים, סחר בבני-אדם והסדרת העסקתם של עובדים זרים הופסקו או עוכבו.

תהליך הקמת רשות ההגירה לא הושלם, ויש ליקויים בתפקודה הנובעים בין השאר מהעברה לא מסודרת של סמכויות או ממחסור בכוח אדם מתאים למילוי המשימות שעליה למלא. למשל, אחריות האכיפה המינהלית כלפי חברות כוח אדם המעסיקות את העובדים הזרים, שהיתה נתונה בידי משרד התמ"ת, הועברה לרשות, אולם לא מונה גורם אחראי לביצוע האכיפה. חלוקת הסמכויות בתוך רשות ההגירה בין יחידות הפקחים השונות פוגעת בתפקודם. המצב הקיים מונע טיפול יעיל באוכלוסיית הזרים בכל הנוגע לשמירה על זכויותיהם, מאבק בסחר בבני-אדם ומאבק בכניסתם של עובדים זרים מיותרים.

בנוסף לכך מציין המסמך כי מאז הקמת רשות ההגירה עזבו אותה יעקב גנות, ראש הרשות, ציקי סלע, ראש יחידת עוז, ומשה סוויסה, האחראי לתחום הסיעוד ביחידת הסמך, ועד כה טרם מונו להם מחליפים קבועים.

המסמך יוצג היום בישיבת הוועדה המיוחדת לבעיית העובדים הזרים בהשתתפות שר הפנים אלי ישי.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.