חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההתמודדות עם בריחת המוחות – הפגנה של מנטליות גלותית

נושאים חינוך ותרבות, כלכלת בית ב 21.10.09 6:10

ממשלת ישראל חוששת מבריחת מוחות, ורוצה להחזיר מדענים ארצה. ומכיוון שאין לה הכספים הדרושים למימון המחקר, הגתה רעיון חדש- לשנורר מיהודי חו"ל. במקום לממן ממקורותיה, חוזרת המדינה לשנור הגלותי. ועשירי הארץ? הם אינם תורמים לכך דבר

מאת: ק. טוכולסקי

ממשלת ישראל המודאגת ערכה דיון פומפוזי בנושא ההשכלה הגבוהה. בדיון, שמספר המליצות הנבובות שהועלו בו גבוה יחסית, אפילו לרמה הירודה הרגילה של החלק המודלף לעיתונות של דיוני הממשלה, הנחה ראש הממשלה את שר החינוך, להגיש הצעה להקמת קרן שתמומן בידי יהודים עשירים מחו"ל לצורך תמיכה במדענים חוזרים.
מדינת ישראל כבר בת יותר משישים, והמפעל הציוני כבר מזמן עבר את חגיגות המאה, אבל המנטליות הגלותית עודנה כאן. במקום לעשות בעצמנו, במקום לשנס מותניים, לגייס בקרבנו ממי שיש לו כסף, להדק חגורות ולעשות את מה שצריך, מציע הקוסם במסגרת תפקידו כגבאי העיירה ללכת ולנשק את אחורי הגבירים בחו"ל, כדי שיתרמו כמה מעות לטובת הקהל. לא מיסים, לא היטלים, לא השקעות ממשלתיות- מה פתאום? פה יש עיירה, לא מדינה. פה יש גבירים אדירים, המחליטים למה חשוב לתת כסף ולמה לא, פה יש גבאי שנבחר אולי בידי הקהל, אבל בסך הכל משמש משרתו של הגביר. אז ביבי הקוסם/גבאי, ינחה את עוזרו להכין הצעה לגבירים היהודים בחו"ל, אולי הם יתרמו משהו לטובת העניין, ובא לציון גואל.

ראו ראו, מה קטנה ומוכה העיירה הקטנה ישראל – גבאיה אינם מבקשים צדקה מעשיריה. לא שאין פה עשירים, הם פשוט לא תורמים, לא מיסים ולא צדקה, אז הגבאי רץ לנשק אחוריים בערי פלך אחרות – עשירי העם היהודי יתרמו!!! מן העשירים המקומיים מצפה הגבאי רק להתעשר עוד ועוד, כמן פסלי טוטם מפוארים שכולנו אמורים להרגיש שבעים רק מהצצה בהם. עשירי העיירה ישראל לא נועדו לתת, הם נועדו לקבל. עשירי העיירות האחרות יתרמו ברוחב יד למפעל שכל תכליתו, אספקת המוחות לדור הבא שייצר כסף בשביל העשירים המקומיים, במחקר ופיתוח, בתעשייה ותשתית. ושוב, יש גואל בציון.
את ההשכלה הגבוהה לא יצילו בתרומות, ולא בשטיקים נוסח העיירה. ממשלת ישראל אינה אמורה לנהוג כעמותה שמשחקת את המשחק של המגזר השלישי, היא אינה אמורה להיות ממשלת שנור. יש לנו כבר מדינה ויש לנו כבר עשירים, והדבר האחרון שאנחנו צריכים הוא צדקה של הדוד מאמריקה. יתכבד הקוסם/גבאי העיירה להפסיק להתל בציבור, ולהתחיל לנהוג כראש ממשלה ריבונית, רפורמה מקיפה במערכת המס זה מה שאנחנו צריכים. לא פטורים לעשירים וציפייה לנדבות תמורת הפרטות. על המדינה לממן את צרכי ההשכלה כולה, מתינוקיות בסוף חופשת הלידה ועד אחרי האוניברסיטה, דרך בתי הספר ומערכי ההכשרה המקצועית, לטובת האזרחים כולם ובמימון כל מי שכאן.

הימין הישראלי מוכיח שוב, באמצעות מהלכי הנהגתו, שהוא היה ונותר נטע זר בתנועה הציונית. מלבד כמה אינטלקטואלים בעלי הדר שהיו ואינם, יורשי כיסאם של בגין וז'בוטינסקי היו ונותרו יהודים גלותיים, ולא במובן החיובי של המילה. החידלון היצירתי של הימין הישראלי, חוסר האמונה ביכולת של החברה הישראלית באמצעות סולידריות וערבות הדדית להתמודד בעצמה עם צרכיה, העדפת הכאוס הקקופוני שמאפשר לחזָק להתעשר ולחלש להירמס, בחסות השנאה לכל ביורוקרטיה, ההעדפה של הסתגרות שמרנות ומסורת של נישוק אחורי הפריץ והגביר על פני מערכות דמוקרטיות ולא מעמדיות – כל אלו מלווים את מנהיגות הימין עוד מימי החנוונים של העלייה הרביעית ועד ימינו. הניכור כלפי השמאל נחלת הימין, ומאידך, התארגנות העובדים, מערכת ביורוקרטית מסודרת וגביית מיסים פרוגרסיבית, כל אלה היו שם עוד בימי הישוב. עכשיו, אחרי למעלה מ-30 שנות שלטון, הימין כבר לא שם לב שהוא מטיף לנו גלותיות, ראש ממשלה בישראל אינו מתבייש להכריז, קבל עם ועדה, ששנור בשדות זרים הוא מה שיציל את ההשכלה הגבוהה במדינת ישראל.

הטלת מיסים פרוגרסיביים על בעלי הון תכניס למדינה יותר, ובאופן שיספיק לא רק בשביל פרויקט אחד, כזה או אחר, אבל העם רוצה ביבי. השמאל, במקום להציע אלטרנטיבה, רוצה לבדוק כמה פעמים עוד יצליחו שבריו לעבור את אחוז החסימה, כל אחד בנפרד, לפני שהוא יעלם כליל. אז כנראה שאין ברירה, חייבים לצחצח שיניים ולרוץ עם הגבאי לנשק את אחורי הגבירים בעיירות אחרות.
הגבירים שלנו לא אוהבים לתרום.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

14 תגובות

 1. אריה גור :

  מה שאותי מצחיק בהקשר זה הוא ההבדל בין חכם לפיקח: פיקח מסוגל לצאת מצרה שחכם לא היה נכנס אליה.

  מה זה לעזור לסייע למוחות "חוזרים"? שישקיעו מאמצים לגרום לכך שהמוחות יעדיפו להשאר בארץ. אם הם ישארו בארץ, לא יהיה צורך לבזבז כספים וכוחות בהשבתם.

 2. איתי :

  תודה על מאמר מצויין.

  מעבר לשאלה מאיפה יבוא הכסף (מיסוי ולא תרומות) חשוב להדגיש שהפתרון של ביבי הוא פתרון גרוע.

  כי מדובר בקרן שתממן משכורות ותקציבי מחקר, אבל לא בהגדלת מספר התקנים. המשמעות היא חוסר יציבות והיעדר אפשרות לבצע מחקר ארוך טווח.

  דוגמה לכך אפשר לראות מול העיניים ה"טלאי" שנקרא פרוייקט קמ"ע לקליטת חוקרים עולים באוניברסיטאות. במקום לשריין תקנים לעולים [לא כולל ארצות אנגלוסקסיות שמיוצגות ביתר בסגל אקדמי] כאפליה מתקנת או בכלל להגדיל את מס' התקנים במחלקות המתכווצות, סידרו לעולים תוכנית משלהם, שניצבת כל שנה מול חרב קיצוצים.

  עבור פוסט דוקטורנט שמתלבט בין משרה יציבה באוניברסיטה בחול ובין החזון של ביבי הבחירה ברורה – גם המוח שלו לא יחזור לכאן.

  הסיסמה צריכה להיות: *** תקנים למגזר הציבורי ***, וזה רלוונטי לא רק לתחום ההשכלה הגבוהה, גם למערכות הרווחה, הבריאות, המשטרה, הכבאות וכו'.

 3. לאריה :

  פוסט-דוקטורט בחו"ל (ולעתים דוקטורט בחו"ל) זו כמעט הדרך היחידה לקבל משרת סגל אקדמי בכיר בישראל.

  רוב "המוחות" יוצאים על מנת לחזור, אבל אין להם לאן, כי מקצצים בתקנים במקום להגדילם

  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3514353,00.html

 4. דניאל :

  הנה שאלה מעניינת:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Science_and_technology_in_the_Soviet_Union
  בברית המועצות השקיעו הון עתק במחקר ומדענים.

  מתי בפעם האחרונה יצא למישהו מכם להשתמש במכשיר סלולרי/לפטופ/מחשב/מודם/אינטרנט/GPS סובייטי?

  מה היה לאמריקאים, שלא היה לסובייטים, כדי לא רק לשפוך כפסים על מדענים, אלא ממש לייצר דברים בעלי ערך לעולם, ולקצור רווחים נאים?

 5. אריה גור :

  ל 3 : אני לא שופט את מי שיוצאים לחול כדי להגשים עצמם. אני בטוח שיש להם סיבות טובות לכך. אם המדינה חושבת שמדובר באובדנו של משאב לאומי חשוב, היא צריכה לדאוג לכך שיהיו להם סיבות טובות להשאר.

 6. דורון :

  מילים כדורבנות טוכולסקי.

  אבל הוא תמיד היה כזה, בנימין שטעטליהו תמיד עשה נפשות בקרב יהודי התפוצות. נשגב מבינתי איך עיתונאים רציניים לא צולבים אותו על הבושה הזאת.

 7. דניאל :

  בכל העולם היהודים הם המשכילים, העשירים, האקדמאיים, הכלכלנים, אנשי העסקים, ממציאי ההייטק, המדענים.

  רק בישראל יש מי שמרוויח פוליטית מכך שהיהודים הם פועלים פשוטים, עובדי בניין, חקלאיים, מקבלי קצבאות.

  מי שרוצה למשוך בחזרה את היהודים מחו'ל לארץ, צריך קודם כל לשאול מה משך אותם לשם.

  סקירה של יהדות התפוצות מגלה:
  החלק הארי של היהודים בחו'ל גרים במדינות כמו ארה"ב, קנדה, בריטניה, גרמניה, אוסטרליה, ומסיבות היסטוריות – צרפת
  מה מושך אותם לשם? מה גורם לגור שם?
  האם זה התנאים הסוציאליים?
  היכולת להיות חבר באיגוד פועלים?
  ודאי שלא.
  היהודים, כמשכילים, וכאלה ששואפים להצלחה ושגשגוג, הולכים למדינות שמאפשרות להם הצלחה ושגשוג. מדינות שמתירנות כלפי עסקים והמגזר הפרטי,
  מדינות שהמילים "אפשרויות" ו"חופש" מאפיינות אותם.
  מדינות רב תרבותיות שבהן הלאומנות היא אפסית עד לא קיימת.

  מי שרוצה למשוך יהודים משכילים בחזרה, לעולם לא יוכל לעשות זאת בסביבה סוצאיליסטית שמדכאת יוזמה פרטית והצלחה, שרואה עושר מתוך צרות עין וקנאות, וסביבה שמונעת מתוך לאומנות, לאומיות והגבלת חופש.

 8. דניאל :

  בין השנים 2001-2004, עלו לישראל מצרפת רק 2000 יהודים.
  לצורך השוואה – ב2007, ביקשו 7000 יהודים צרפתיים מקלט בארה"ב, עקב התגברות האנטישמיות בצרפת.

  הם לא ביקשו מקלט בשבדיה. לא ביקשו מקלט בדנמרק. הם לא ביקשו מקלט בסין, או בונצואלה. אפילו לא ביקשו מקלט ב"ארץ היהודים". הם פנו דווקא לארה"ב.

 9. לדורון :

  אני לא חושב שצריך להתמקד פה בביקורת אישית על ביבי, אלא על השיטה.

  צריך לזכור שכמעט לכל הפוליטיקאים הבכירים יש קשרים ענפים עם יהודים אמידים מחו"ל וזה עבורם מקור תרומות חשוב (ר' אתר מבקר המדינה). השר הרצוג אפילו טען כאן בתשובה למכתב של גולשת שהוא מקפיד לאסוף תרומות בעיקר מתושבי חול כי הם נטולי אינטרסים בארץ (פחחח) וחושב שהיה ראוי שהחוק יתן עדיפות לתרומות תושבי חול לפוליטיקאים בישראל.

  בנוסף, צריך לזכור שהשנור מיהדות חו"ל מחזיק חלק גדול מאוד מהמדינה מאז קום המדינה, וזה כולל תרומות רבות לאוניברסיטאות -להקמת תשתיות, מכוני מחקר, קרנות ומלגות. תרומות דומות יש לבתי חולים, עיריות, מתנסים ועוד.

  כתב על כך יפה חברנו טל
  http://tal.wolfson.co.il/?p=25

  לכן חשוב להדגיש את ההבדל בין הצעתו של ביבי לשנורר משכורות ובין המצב הקיים שבו משנוררים בניינים, ציוד למחקר ומלגות לסטודנטים.

  במצב הנוכחי זה לא ריאלי לדרוש להתנתק בבת אחת מהארנקים של יהדות העולם (המדינה פשוט תקרוס). ולכן ללא קשר לנושא קידום מיסוי בסגנון סקנדינביה, ראוי שתהיה לנו תשובה רצינית ובת-יישום לבעיה.

  איתי

 10. אריה גור :

  איתי, הבעייה היא "פשוטה" מאוד: סדר עדיפויות בתקציב המדינה.

  תקציב משרד החינוך הוא השני בגודלו אחרי תקציב משרד הביטחון. היחס בין השלטון המרכזי לשלטון המקומי גורם לכך שרשויות רבות מוציאות מתקציבן כספים רבים עבור נושאים הקשורים בחינוך חובה – ואלה כספים שמעשית מתווספים לתקציב החינוך (שאם לא הרשויות, משרד החינוך היה מוציאם).
  מי קובע את סדרי העדיפויות של תקציב משרד החינוך? שר שמתחלף במשרד כל שנה וחצי?
  תוסיף הוצאות כספים על מה שמכונה "סחטנות פוליטית" שנובעת מריבוי המפלגות והשסעים בעם.
  איך אפשר לצפות שבמערכת הפוליטית הזו מישהו ידאג לאופק שמרוחק מאיתנו במספר שנים?

  החולי הוא חולי שורשי שנובע מחוסר מנהיגות, מפוליטיקאים מושחתים, מפוליטיקאים שלא אכפת להם (עד שזה מגיע לגודל הסוויטה במלון בחו"ל) ומעם שלא מצליח להתאושש מפלגנות, קטנוניות וחוסר אכפתיות. זה הגרעין של כל הבעיות שלנו – ולא השאלה אם פוליטיקאי לוקח תרומות מישראלי בארץ או מיהודי מחו"ל.

 11. לאיתי :

  אני חושב שאחד המאפיינים העיקריים של תפיסתו הכלכלית-חברתית של נתניהו הוא האמונה העיוורת ביעילותה וחשיבותה של "ממשלה קטנה", לדעתי מדיניות השנור הזו היא רק נגזרת שניה שלה. אני גם לא חושב שממשלת ישראל צריכה לחזר על הפתחים של שועי הארץ כדי לממן פה השכלה גבוהה ראויה ואיכותית, היא פשוט צריכה לפתוח את הארנק, גם במחיר של הגדלת הגרעון.

  אבל זה נושא מורכב ומרתק שלא ראוי לסכמו בכמה שורות, הנה מחקר רציני שנכתב בנושא: http://www.ajc.org/atf/cf/%7B42D75369-D582-4380-8395-D25925B85EAF%7D/hebrew1.pdf

  וסתם אנקדוטה: כותב המחקר לעיל היה המנחה הנוסף שלי, אולם עקב מדיניות הידוק החגורה באקדמיה, הוחלט שיהיה עליי להסתפק במנחה אחד בלבד. המתודה הזו, של צמצום תקציבי לצד הפרטה, נתפסת על-ידי הניאוליברלים כצד השני של מטבע הצמיחה. ומיהו חסידה הפוליטי האולטימטיבי של אסכולה זאת אם לא מר נתניהו?

  דורון.

 12. דניאל :

  ל11
  האם האמונה העיוורת של נתניהו ב"ממשלה קטנה" הקטינה, או הגדילה את תקציב המדינה השנה?

 13. לונה :

  "לא שאין פה עשירים, הם פשוט לא תורמים, לא מיסים ולא צדקה…"

  הפואנטה של המאמר חשובה, אבל לא כדאי להפריח חצאי אמיתות כדי להוכיח אותה. העשירים כאן תורמים, ומשלמים מיסים. אפשר לטעון שלא מספיק.

 14. דורון :

  דניאל, אני מתפלא שמצליחים להתל בך בקלות שכזו, הרי לך חישוב פשוט:

  התקציב לשנת 2009 – 316.5 מיליארד ש"ח. בשנת 2008 עמד התקציב על 301.5.

  עד עתה, עלה המדד ב3.4%, אם נניח (במקרה הטוב) שכך יהיה המדד בסוף השנה, הרי שהתקציב במונחי סוף 2008 הוא כ-306 מיליארד ש"ח.

  בנוסף, אוכלוסיית ישראל גדלה (לפי נתוני הלמ"ס מאפריל השנה) בכ-1.77%, לכן במונחי אוכלוסיית 2008, ערכו של התקציב הנוכחי הוא כ300.7 מיליארד. קטן יותר במונחים אבסולוטיים מזה של 2008.

  אז הגדיל או לא הגדיל?

  אבל יש שתי עובדות חשובות אחרות: א) ממשלתו הענקית של ביבי, עם ניגודי ההשקפות והאינטרסים, מחשקת את רה"מ בכל הקשור לענייני הקיצוצים.

  ב) המשבר הכלכלי העולמי היה אמור לגרור הרחבה תקציבית מאסיבית, בעיקר כדי להגן על השכבות החלשות.

  לפיכך, אם לא היה מתחולל משבר עולמי חמור שכזה ואם הליכוד היה זוכה במנדטים רבים יותר ועל כן גם בדרגת חופש פוליטי גבוהה יותר, או אז היה יכול נתניהו להוציא לפועל את משנתו כדבעי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.