חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מעון חוסים ברחובות – הצטרפו לעצומה

נושאים דעתעו"ס, זכויות עובדים ותעסוקה ב 6.10.09 6:07

בטורה השבועי, מתייחסת עו"ס רלי קצב לתופעת ה-NIMBY – אזרחים המתנגדים למיקום של שירותים חברתיים שונים בחצרם האחורית, ומתמקדת במופע האחרון של התופעה המכוערת – התנגדותם של תושבי שכונת מרמורק ברחובות להקמת מעון לבעלי פיגור שכלי.

היכולת הבלתי נסבלת של אנשים "נורמטיביים" להתעלם מכל מי ששונה מהם מפתיעה אותי בכל פעם מחדש. החברה הישראלית הופכת פחות ופחות סובלנית לאחר, והתנגדותם של אזרחים מן השורה לשכנים שונים מהם או להפעלת שירותים טיפוליים בשכונה בה הם גרים – רווחת מדי. התופעה הזו, שנקראת Nimby (ראשי תיבות של Not in my Back Yard), חושפת פחד, גזענות ורצון להדיר ולהרחיק את כל מי ששונה, אחר או משתייך לקבוצת מיעוט. למרות שהאנשים הללו מעלים טיעונים הגיוניים לכאורה, כמו חשש מירידת ערך הדירות באיזור, הדבר אינו לגיטימי ואינו עולה בקנה אחד עם רמת מוסר בסיסית.

הדוגמה האחרונה היא של תושבי שכונת מרמורק ברחובות, שמתנגדים להפעלתו של מעון לאנשים עם פיגור שכלי בשכונתם. הם לא רוצים את המעון ודייריו לידם. הם רוצים שכונה "נקיה", פסטורלית ומצוחצחת, ולתפיסתם המעוותת, היא לא תוכל להיות כזו כל עוד המעון מצוי בשעריה. תושביה תאבי ההומוגניה של השכונה אין בעיה לזהם אותה בשלטים, להפגין ולדרוש שהמעון ייסגר לאלתר ואפילו לאיים ש"דם ישפך כאן".

דיירי המעון הם אנשים כמוני וכמוכם, שחטאם היחיד הוא שנולדו עם פיגור שכלי, וככאלה, הם זכאים לטיפול הולם. אין סיבה להחביא אותם או להגלותם אל מחוץ לשכונות מגורים, וכמעט מיותר לציין שהם אינם פוגעים באיש. כמוני וכמוכם וכמו תושבי שכונת מרמורק, גם הם זכאים לחיות כאן כאזרחים שווי זכויות. זוהי זכותם הבסיסית כאזרחים, כבני אדם.

עמותת אקי"ם, הפועלת למען רווחתם של אנשים עם פיגור שכלי, פועלת בימים אלה נגד תופעת ה-Nimby ומפיצה עצומה למניעת סגירת המעון ברחובות. הצטרפו למאבק וחיתמו על העצומה: האמירה של כל אחת ואחד מכם חשובה.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , ,

11 תגובות

 1. איתמר כהן :

  זה נכון,
  ויש לי שאלה פרובוקטיבית: מה ההבדל הגדול בין ההתנהגות המכוערת של תושבי מרמורק, לבין הבחירה לגור בכל מיני ישובים שה"יתרון" העיקרי שלהם הוא שאין בהם כמעט דריסת רגל לנכים, חד הוריים, חרדים לא יהודים, עניים וכיו"ב? ומה שהכי מצחיק הוא שישובים כאלה עוד מכנים את עצמם לעתים קרובות ישובים "קהילתיים", והם מתגאים בחברת המופת שבהם.

 2. יונתן :

  תושבי השכונה חוששים מירידת ערך הדירות שלהם ופגיעה באיכות החיים הנוכחית כפועל יוצא של ירידת הערך.

  זה לא סתם שאנשים מתנהגים בצורה מכוערת,יש לזה סיבות כבדות משקל,תארו לכם שמחר כמה אנשים באים ומציעים לכם להוריד את ערך הדירה (שעדיין לא סיימתם לשלם את המשכנתא עליה) ב10-15 אחוזים .

  אפשר להבין את זה,אני חושב שרוב חברי המערכת,הקוראים והמגיבים יתנהגו גם הם בצורה מכוערת אם יציעו להם הצעה דומה שבמסגרתה יפעילו מוסד שהם לא מבינים או לא מכבדים שיוריד את ערך הדירות שלהם כמו מוסד החזרה בתשובה או בית שיקום לפדופילים.

 3. יאיר :

  קישקוש.
  אינטרסנטים בעלי השפעה , משפיעים על אנשים או סתם משקרים אותם, הם אלו שהקימו בלב שכונה ותיקה ונורמטיבית
  מעון לחוסים בעלי הפרעות התנהגותיות קשות מאד, והכל למטרת רווח אישי .
  האנשים הללו הם פושעים אשר דורסים ברגל גסה את החוק .
  הייעוד של הקרקע הינו לצורכי דת, אולם תושבי השכונה הסכימו ע"פ הצהרת רוכשי הקרקע שבמקום יוקם בית אבות.
  והינה מתברר כי במקום הוקם מעון כאמור.
  האם לא מדובר בחוצפה ועבריינות לשמה ?
  האם האנשים הללו אותם אתה מייצג במאמרך ראויים לסלחנות שלך?
  נכון , החוסים אינם צד לעניין המשפטי.
  ולידיעתך אף ערך הדירות והבתים לא רלוונטי משום שמדובר בשכונה ותושבים הגרים מסוף שנות ה 30 במדינה אשר עזרו בהקמתה ובשמירה עליה, לפיכך ערך הבתים אינו מעיניינם אלא רק איכות חייהם.
  קל להשמיץ כאשר לא יודעים את העובדות
  ובטח כאשר לא מדובר במקום המגורים שלך אלא של האחר.
  לסיום , לעבריינים האמיתיים לא מגיע פרס כמו שלתושבי השכונה לא מגיע עונש. אז תרדו מהגב של השכנים ותחפשו את האנשים הרעים אשר פועלים ממניעים קפיטליסטים חזיריים באצטלה של חסידי אומות העולם.

 4. נדב פרץ :

  יאיר – אני לא מכיר את המקרה הספציפי, ואם אני טועה – אני מתנצל.
  אבל 'חוסים בעלי הפרעות התנהגותיות קשות מאוד', או כל מי שעלול לנהוג באלימות, לא מופנה לשיקום בקהילה. יתר על כן, פיגור שכלי הוא לא הפרעה התנהגותית.

  חוץ מזה, בכל המקרים ששמעתי עליהם – הסיבה להתנגדות לא הייתה אירועים ספציפיים אלא מין תפיסה עקרונית כזו, שלחיות ליד 'מפגרים' זה רע.

 5. יאיר :

  ראשית, אני מקבל את התנצלותך.
  שנית, אין מדובר בחוסים אשר ניתן לשלבם בקהילה. אלא במוסד סגור לבעלי מוגבלות קשה.
  זוהי השכונה בה גדלתי ובשכונה היו מספר "מפגרים" שחיו ואף חיים היום בתוך השכונה ללא כל בעיה או "בקשה להרחיקם מהציבור"
  אני חוזר ואומר מדובר באנשים טובים שחיים במקום זה שנים רבות מאוד כולל צביון שכונתי שכבר לא קיים במקומותינו.
  כדאי להפנות את האצבע המאשימה כלפי החזיר הקפיטליסטי/ת שיצרה את האבסורד וכרגע משסה בתושבי השכונה הטובה הזאת את כולם כאשר בפרונט היא מציבה את החוסים ובני משפחתם.
  בושה וחרפה

 6. איתי :

  אני שונא נימב"י, אבל אני חושב שאין זה מתאים שאביע את דעתי בחתימה על עצומה כשאיני תושב השכונה ואפילו לא רחובותי.

  אם רוב תושבי השכונה רוצים להיות "אנשי נימבי", אין הרבה משמעות לחתימות של 6 מיליון איש שאינם תושבים בשכונה.

  למעשה החתימות האלה יכולות להיראות בעצמן כסוג של נימב"י, שהרי אין לדעת כמה מהחותמים בעד מעון במרמורק היו חותמים גם בעד מעון בשכונתם שלהם…

 7. יאיר :

  כנסו וחתמו

 8. יאיר :

  http://www.atzuma.co.il/marmurek/

 9. רלי :

  בעיני יש כאן עניין עקרוני, הדרה של השונה אל מקום אחר, מרוחק ובלתי נראה היא רעה חולה בחברה. היא מחלישה את כולנו. כי בסוף רק החזק שורד ונשאר במרכז, ותמיד יש סיכוי שיבוא אחד חזק יותר.
  איך מוחים נגד? זה כבר תלוי בכל אחד ואחת- הדרכים מגוונות וכל עוד הן לא פוגעות באחרים- הן לגיטימיות בעיני.

 10. עומרי :

  צריך עזרה

  אני מאוד מעוניין לעזור לבחורה ששמה ליאור, קבצנית מסוממת מתל אביב שיש לה שני סרסורים שבכל לילה מרביצים לה ומתעללים בה בצורה חולנית!!!!!!. אין לי שמץ של מושג מה אני יכל לעשות ולמי לפנות, אני לא יודע אם זה המקום הנכון לפרסם בקשה זו אבל במידה ומישהו יודע על מוסד, ארגון או גוף מסוים שיכל לסייע לי לעזור לה אני אשמח מאוד לדעת ולקבל פרטים.
  [email protected]
  כל מידע יתקבל בברכה! תודה רבה! 

 11. עדי :

  לכותב "צריך עזרה"

  תפנה אותה לרלי מהודעה מספר 9, אני בטוח שהיא תשמח לשכן אותה בביתה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.