חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תעודת עיתונאי לבלוגרים: הבדיחה של בנימין נתניהו

נושאים מועד ב', פוליטי ב 1.10.09 6:08

בשבוע שעבר החליטה לשכת העיתונות הממשלתית לשקול מתן תעודות עיתונאי לבלוגרים מובילים. מי שפגעו בחירות העיתונות במניעת תעודות עיתונאי משבדים בעקבות הכתבה על סחר באיברי פלשתינאים נותר ככל הנראה עם מספר תעודות מיותרות ורוצה לחלק אותם למספר נבחר של בלוגרים. על נושא זה התראיין יהונתן קלינגר אצל ירון לונדון ומוטי קירשנבאום בערוץ 10
מאת: יהונתן קלינגרדעתי הייתה, ונותרה, שתעודת עיתונאי היא מסמך מיותר. לשכת העיתונות הממשלתית מסבירה כי "מתוקף אחריותנו, אנו מנפיקים תעודות עיתונאי ופועלים כדי לאפשר כיסוי תקשורתי נאות של גורמי מפתח בישראל, של ביקורים ממלכתיים ושל אישים זרים המבקרים בארץ". כלומר, מצד אחד לא מדובר ברשיון לעיתונות, שכן במדינה דמוקרטית, וזה מה שישראל מחזיקה מעצמה, כל אחד יכול גם לפתוח עיתון ולהגיד שהוא עיתון; לכן התעודה עצמה לא מקנה פריוילגיה כלשהיא, לא מספקת חסיון עיתונאי, כפי שראינו לאחרונה בתביעת לשון הרע שהוגשה נגד רביב דרוקר, וגם לא מספקת היתר כניסה אוטומאטי לאירועים, שכן עדיין דרושה הזמנה. תעודת עיתונאי עובדת בעיקר מול לשכת העיתונות הממשלתית.
לכן, מה שאנו רואים כעת הוא מהלך מיותר: לשכת העיתונות מבקשת "להעניק" תעודות לבלוגרים מפני שהיא הבינה כי לבלוגרים יש יותר ויותר כח בסיקור של אירועים ולכן מעוניינת בקשר עמם, אולם, ללא הפורמאליסטיקה: תעודת העיתונאי המיותרת שהיא בעצמה המציאה, היא לא יכולה להתייחס אל בלוגרים חשובים כמו איתמר כהן שהצליח לאחרונה לגרום למהומה בזכות אקטיביזם חכם במיוחד וגרם לפתיחת חקירה נגד האחים עופר על שימוש בכספי חברה ציבורית למימון סרט תעמולה.
לשכת העיתונות הממשלתית רוצה לתת את תעודות העיתונאי כדי יותר מכל לומר "הבלוג הזה הוא בלוג אמין", וברמז להגיד לשאר הבלוגרים "אתם לא". הלשכה תוכל לאיים על בלוגרים בלקיחת התעודה כשיהיה סיקור לא אוהד; הרי בלוגרים, שפרנסתם אינה תלויה בבלוג, חשופים ללחצים ואין להם היכולת להאבק בלשכת העיתונות הממשלתית.
תעודת העיתונאי היא פארסה. בראיון שנערך עמי אפילו מוטי קירשנבאום לא הצליח לזכור מה ניתן לעשות עם תעודת עיתונאי; האמת? במדינה דמוקרטית בה כל אחד יכול לכתוב עיתון, התעודה מיותרת. בלוגרים עושים עבודה לא פחות טובה מעיתונים, וכאשר התקשורת בכל מקרה נשלטת על ידי בעלי הון, ספק אם תעודת העיתונאי תהפוך את הבלוגרים ליותר אוביקטיביים.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | תעודת עיתונאי לבלוגרים: הבדיחה של נתניהו ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור ב"עבודה שחורה"] […]

 2. קון :

  כמה שגיאות במייל אחד, אלוהים ישמור.

  ראשית, לא נפתחה שום חקירה נגד האחים עופר על מימון סרט התגובה לשיטת השקשוקה, משום שהם לא ביצעו בכך שום עבירה פלילית. יהיה נחמד לדעת מי החוקר המהולל של צעד כזה. שנית, תביעת לשון הרע אפשר להגיש לא רק נגד עיתונאי או בלוגר אלא נגד כל אדם, ללא קשר לתחום עיסוקו ולתעודה שהוא מחזיק. שלישית, הלשכה אינה לוקחת תעודות עיתונאי מכל אחד שכותב דברים לא אוהדים על השלטון, ואם תעשה כך לבלוגרים שלהם היא נותנת תעודות עיתונאי היא תשחק בדיוק לידי טיעונים מהסוג שהעלית. רביעית, מוטי קירשנבאום אינו זוכר מה עושים בתעודות עיתונאי משום שהוא אינו ריפורטר אלא מגיש וכמעט שאינו הולך למסיבות עיתונאים (שזה השימוש הכי רציני לתעודה הזאת). חמישית, בלוגרים לא עושים עבודה יותר טובה מעיתונאים משום שכמות הסקופים שבידי העיתונאים היא עדיין עצומה וללא כל יחס לעיתונות הבלתי-ממוסדת.

  אם היה לי כוח הייתי מפריך עוד כמה מהטענות שנכללות בפוסט ההזוי הזה, אבל כוחי אזל ולכן אפסיק כאן.

 3. איציק יאפ :

  מוטי קירשנבאום הוא מה? מגיש?

  מוטי קירשנבאום בין שאר הדברים שעשה היה להיות מנכ"ל הערוץ הראשון. הוא אחד האנשים שיש להם יותר השפעה על העיתונות בארץ, יחד עם חברו אמנון דנקנר והשמן עם הסוני שיושב לצידו.

  בכל אופן נראה לי שזה צעד טיפשי. ז"א לא טיפשי: מניפולטיבי ושיווקי. נתניהו מבשל עוד משהו וזה לא מריח טוב.

 4. לקסי :

  לאיציק יאפ (3),
  כתבת: "נתניהו מבשל עוד משהו וזה לא מריח טוב"…
  שומר נפשו ירחק מהמטבח, מהטבחים…
  אלא ש… אין לנו משהו אחר לאכול. את כאבי הבטן נמשיך להרגיש עוד זמן רב.
  נקווה רק שלא נמות מהרעלה.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הרעיון לתעודת עיתונאים הוא מגוכך. עיתונאי זה אדם שעובד עבור עיתון, שמנסה כביכול להיות אובייקטיבי אבל נשלט על ידי בעלי ההון.
  בלוגר זה אדם פרטי, שכותב את דעתו הסובייקטיבית בלבד. אין קשר בין השניים. הרעיון להוציא תעודת עיתונאי היא בסך הכל איזשהו מקום לתפוס שליטה עליונה על הבלוגרים מה שאין לממשל היום. היום הממשל שולט בצורה די טובה על עיתונאים.
  אבוי לאזרחים שנשללת מהם הזכות להביא את דעתם בכל צורה.
  לשון הרע וכו' – אפשר לתבוע כל אדם, והרבה יותר קל לתבוע אדם פרטי כמו בלוגר – על כן, בלוגרים צריכים להיות זהירים יותר והם אכן כך.
  עיתונים מכפישים בלי להניד עפעף רק הם משתדלים לעשות זאת תחת מעטפת של שפה יפה ושימוש במילים נבובות כמו "לכאורה" ו"כנראה"
  ובכל זאת, עיתונים עושים תפקיד מסויים וכבודם במקומם מונח, ו"בלוגרים" הם קולות האזרח הקטן, וכל אזרח ברוך השם יש לו דעות משלו (או כך אנו מקווים) ובניגוד לעיתונות הממוסדת שמציירת לנו תמונה כאילו כולם בקונצנזוס לגבי כל "פרשייה", הבלוגרים אכן מביעים דעות חופשיות יותר ולגמרי לגמרי סובייקטיביות – וטוב שכך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.