חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נסיעות חינם בתחבורה ציבורית למתנדבי שנת שירות

נושאים כלכלה ותקציב, מכתבים, תחבורה ב 25.09.09 6:09

מתנדבי שנת שירות והוריהם נאלצים לממן מכיסם עלויות הכרוכות בתפקידם. מימון זה הופך את הבחירה להתנדב נחלתם של בעלי היכולת בלבד, ומונע משכבות רחבות לתרום למען הקהילה. זוהר ורותי ארני כתבו לנבחרי הציבור מכתב המציע לקדם חקיקה בנושא

לכבוד,

חה"כ יולי תמיר

שלום רב,

אנו פונים אליך, כחברת כנסת הפעילה בקידום הצעות חוק חברתיות, על מנת שתעזרי לנו בקידום הצעת חוק שתטיב את תנאיהם של מתנדבי שנת השירות.

כיום מקבלים המתנדבים דמי אש"ל על מנת לכלכל את מחייתם- שכ"ד, מזון ונסיעות למשימה ולביקור בבתי הוריהם .הסכום אותו הם מקבלים הוא נמוך ויוצר קושי רב במענה על הצרכים , שלשמם נועד,  ובהרבה  מקרים הורי המתנדבים נאלצים לסייע במימון.

קיימים סוגי שירות מגוונים, שבחלקם עושה המתנדב את משימתו במקום המגורים ובמקרים אחרים נאלץ המתנדב להשתמש בכספי האש"ל כדי להגיע למשימתו מידי יום. סכומי הכסף היוצאים למימון הוצאות הנסיעה מהווים נתח נכבד מהתקציב.

במצב שנוצר, הבחירה להתנדב לשנת שירות הופכת להיות נחלתם של אלה שידם משגת ולא מהווה אופציה בשביל חלק נרחב מבני הנוער בישראל. בחירה זו נפגשת מידי יום עם התנגדות של הורי המתנדבים שבניהם ממעטים להגיע לביקורים בשל העלות הגבוהה הכרוכה בכך מחד, ומאידך נאלצים ההורים להשתתף במימון ההתנדבות בה בחרו ילדיהם. ראוי לציין שהמשימה החינוכית, אותה יצאו המתנדבים לבצע, נפגעת אף היא מהעלויות הכרוכות בנסיעות אל המשימה.

מוסכם על כולנו, שיש לעודד בני נוער לתרום שנה ויותר לטובת הקהילה. אנו מאמינים שהפיכתן של הנסיעות בתחבורה הציבורית לחופשיות, כשם שהדבר מתקיים למשרתים בצבא ובשרות הלאומי, תקל את מחייתם של המתנדבים ותעודד בני נוער נוספים להתנדב.

אנו מאמינים שיש להקל ככל שניתן על בני נוער שבוחרים להקדיש ממרצם וזמנם לטובת הכלל וכי הורדת הנטל של הנסיעות בתחבורה הציבורית מהווה חלק משמעותי בכך, אולם יש דברים רבים נוספים שיכולים להיטיב עם המתנדבים ונשמח לשתף איתך פעולה בהמשך לקידום נושאים אלו.

בכבוד רב

ובתקווה לשיתוף פעולה,

זהר ארני- חבר בגרעין של תנועת הבוגרים של הנוע"ל- מתגורר בשדרות

רותי ארני- אמא לשני בנים, בוגרי שנת שירות ואזרחית שחשוב לה…

 

המכתב הופנה בין השאר לשר החינוך גדעון סער ולחה"כ שלי יחימוביץ

למערכת עבודה שחורה נודע, כי יולי תמיר, השיבה לגב' רותי ארני בע"פ דרך עוזרה הפרלמנטרי, אך לצערנו אין בידנו נוסח תשובתה ואישור פרסום.    

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

10 תגובות

 1. מכתב לא ראוי :

  זמו רב לא קראתי מכתב כל כך מופרך ובכייני.
  אשל לא נועד לשלם דמי נסיעה, ומקום התנדבות שאינו מממן את ההסעה של מתנדב היג אינו יכול לקבל יגימלים.
  האם יש יג אחד בארץ הזו שמחמת מחסור כיס בדמי נסיעות לא מגיע? לא אין כזה.
  במקומות שבהם מתנדבת אוכלוסייה לא מבוססת לשנת יג (כשנראה שתנועת הנוער המוזכרת אינה אחת מהן), מקומות כמו : אחריי, עמותת אלון, מכינות קד"צ, הגורמים האחראים ממלגים באופן מלא או חלקי (לפי מצב המתנדב) את הנסיעות האלו. (שבאותם מקומות אין בכלל אש"ל למתנדבים).
  המכתב הזה זה צרות של עשירים ומוטב היה לולי נכתב, התביישתי לקרוא אותו.

 2. רביב נאוה :

  המכתב מעלה נקודה חשובה: יש להשוות את תנאי המשרתים בשירות לאומי לתנאיהם של משרתים בשירות חובה.
  חייל בצה"ל זכאי לנסיעות חינם בגלל הסדרים של משרד הביטחון וצה"ל עם חברות האוטובוסים (כולל רכבת), אבל את התקצוב להסדרים הללו הוא מקבל מהמדינה. בדיוק באותו אופן, יש להגיע להסדרים בין ארגוני השרות הלאומי (באופן קיבוצי) למסיעים.

 3. אתה מגזים :

  אני עשיתי שנת שירות בשומר הצעיר וקיבלתי החזרי נסיעות, כמו שכל י"ג צריך לקבל, הבעיה הייתה שקיבלתי את זה בסוף החודש אחרי ששילמתי מהכסף שלי(שעבדתי בשבילו) לרוב הצלחתי להסתדר אבל רוב השנת שירות החשבון שלי נע מ500 ל0 לפי החזרי הנסיעות שלי. ונאלצתי כן לקחת כסף מההורים שלי(בעיקר בגלל שאני גם שילמתי לעצמי חשבון פלאפון), רוב הזמן הסתדרתי בעצמי.
  אבל לתת למישהו בשנת שירות להגיע ככה לאפס כל חודש זה לא לתת לו שקט נפשי לעסוק במשימה שלו.אני לא חושב שלתנועה שלי הייתה יכולת לסבסד אותי והייתי מעדיף שהיא לא תעשה את זה כי היא נאבקת כדי לסבסד מפעלים בשביל חניכים וזה היה לי יותר חשוב מאשר השקט הנפשי שלי בחשבון הבנק שלי.
  מפה לשם אין לי אמירה ברורה בנוגע לעניין אבל אי אפשר לפתור את זה באמירות כמו "מכתב בכייני" בעיקר בגלל שהתנועות שנתת כדוגמא מתקיימות בעיקר מתרומות(ועמותת אלון עוד שנייה פושטת רגל לחלוטין) וזה שוב משאיר את שנת השירות כתרומה גם כן ולא כשנה נוספת בשירות הממסד ובתמיכת הממסד. חוץ מזה שאמירות על כך שב"אחריי" ועמותת אלון אין אש"ל הן מוטעות, מכינות קד"צ הן עסק אחר אבל הן לא שנת שירות.

 4. מכינות קד"צ כדוגמה :

  מכינות קד"צ הן הרבה יותר שנת שירות מרוב הדוגמאות לעיל, ויש להן גם הרבה יותר משתתפים ובוגרים מהפריפריה, כי הן נותנות מלגה והשלמה למי שאין לו.
  תנועות הנוער מקבלות כסף צבוע בשבילך היגימלים שלהן ואם הן לא מעבירות אותו אז מעבר להיבט הציבורי ניהולי בעייתי שבכך, אין ליגימלים על מי להלין. (אם כפי שכתבת אתה מעדיף שכסף שהיה מיועד אליך "יממן" מפעלים אחרים של התנועה אז מה בדיוק הבכיינות הזו?)

 5. לקסי :

  למגיבים 1, 3 ו-4

  קשה לי להאמין שאלה שמותיכם.
  עכשו ברצינות.
  תיבת ה"שם" בתגובה נועדה לשם (ואנחנו ב"עבודה שחורה מעדיפים שתשתמשו בשמכם) או לכינוי.

  את הכותרת לתגובתכם כתבו נא בשורה הראשונה של התגובה. אם תשאירו שורה ריקה אחריה יתקבל עיצוב הולם.
  לקסי – מערכת "עבודה שחורה"

 6. שושי פולטין :

  אני יכולה רק להוסיף לדיון כי בתי היתה ש"ש מטעם הצופים, היא קיבלה החזר נסיעות הביתה פעם בשבועיים (בזמן הנותר נדרשה להשאר בשבת בירושלים), וכן כסף למחיה, אמנם לא סכום גדול אבל הם למדו להסתדר ואפילו הצליחו לחסוך!

 7. דני זמיר :

  לצערי כותבות המכתב לא בקיאות בחומר ולא ערכו לימוד מקדים קודם הפרסום.
  תקנה מפורשת ("תקנת מתדנבי שנת השירות") שנחקקה ופורסמה כדין בילקוט הפרסומים, מעגנת תמיכה כספית מסודרת במגזרים המבצעים שנת שירות, ואשר אינם נכללים בהגדרת מכינות קדם צבאיות המתוקצבות לפי חוק נפרד.
  ע"פ התקנה עד 70% מהוצאות המתנדב מכוסות, כולל נסיעות ואש"ל ע"י המדינה כך שהמאצ'ינג של הגוף המשלח/ האחראי הוא 30%. בעת חקיקת התקנה לפני מספר שנים גם נקבע שהסכום המקסימלי ליג הוא 1500 ש"ח לחודש, שזה בהחלט מספיק לנסיעות ואשל בסיסי.
  כפי שהעירו כאן למעלה, עולה לכאורה שבחלק מהמקומות, למרות שהגופים המשלחים, האחראים ליג, מקבלים את התמיכה הזו הם דורשים מהיגים לממן את ההתנדבות וזה בהחלט לא תקין.
  הורה או מתנדב שנתקל במציאות הזו צריך לפנות לגוף שוב מתנדב היג ולא לפנות למדינה בטענות סרק. שנת השירות הוא המקום היחיד במדינת ישראל שבה גוף משלח/תנועה וכו' יכולים לקבל כל אחד בזכות התמיכה הממשלתית בלי שהדבר יגרום להם עומס כלכלי.

 8. עופר(מגיב 3) :

  מכינות קד"צ הן לא שנת שירות, הן משהו אחר, הן מכינות קד"צ, מה שעושים שם הוא אחר ממה שעושים בשנת שירות.וגם אצלנו מסבסדים י"גמלים מהפריפריה שצריכים עזרה, אני העדפתי לוותר על זה מתוך מה שאמרתי.
  בכל אופן, כמו שמר זמיר אמר, כנראה שזה קשור בעיקר לתנועות ולהתנהלות, החזרי נסיעות מגיעים אמנם בחודש אחרי אבל זה כנראה משהו שאין דרך להתמודד איתו.

 9. דני זמיר :

  מר עופר אתה רשאי לקרוא לי דני.
  מכינות קד"צ הן שנות שירות + לימוד. תקצוב שנות השירות ותקצוב מכינות הקד"צ שונה ומתוקנן בחוק באופן שונה. גם אלו וגם אלו מקבלים כסף מהממשלה ומתרומות. מאחר והשש מקבלים דרך הגוף המשלח שלהם (במקרה שלך תנועת הנוער) אין שום בסיס למכתב.
  יש המון נושאים שליפור ולסיוע, אז מגוחך שהשש שהתנועה המשלחת שלהם מקבלת את מלוא ההסעות מבקשים עזרה דווקא בזה… אם זה חשוב יש כאן הפ]ליה ברורה דווקא מכינות הקד"צ לא מקבלות סיוע בנושא ההסעות כמו השש.

 10. הראל לייבוביץ :

  לא מסכים שיש להשוות בין מתנדבי שנת שירות לחייל בשירות חובה, עם כל הכבוד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.