חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקצנה במגזר החרדי – על מקורות הבעיה והצעות לפתרון

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, פוליטי ב 24.09.09 6:02

"טרור הצניעות הולך והופך לחלק בלתי נפרד מחיינו, ובית שמש הופכת לבירתו." כותב שחר אילן, עיתונאי הארץ לשעבר  ואיש עמותת חדו"ש, בעדכון השבועי לקוראי הבלוג המשובח שלו, ומפנה למאמר הבא. להלן שיחה עם שחר, המתפרסמת ברשותו

איתי: אני מקבל לחלוטין את הטענה שמדובר בטרור, וכי יש לגנותו ולהילחם בו בכל הכלים שהדמוקרטיה מאפשרת. עם זאת, אני חושב שבדיוק כמו בהקשר של הטרור הפלסטיני, אנו עלולים ליפול לבור מסוכן שבו המלחמה בטרור הופכת לדבר היחיד שעוסקים בו, ואין כלל טיפול במחלה האמיתית שטרור הצניעות הוא הסימפטום שלה, כפי שהטרור הפלסטיני הוא סימפטום של סכסוך בין שני עמים על אותה חלקת ארץ. אם לא מטפלים במחלה, הטרור עשוי רק להתגבר, וגם אם סוג מסויים של טרור ידעך, הוא יתפרץ בצורה אחרת, כפי שהקסאמים והגראדים החליפו את המחבלים המתאבדים. לכן רציתי לדעת מהם לדעתך הגורמים לצמיחת הפונדמנטליזם הדתי ביהדות ובכלל וכיצד ניתן לטפל בהם.

שחר: זו שאלה לא פשוטה, למה החרדים של היום הרבה יותר קיצונים מהחרדים של לפני 50 שנה. ראשית, ברור שהממסד החרדי מעודד את זה. הסיבה לכך היא הצורך להגביר את החומות בינם לבין הציבור החילוני המאיים ולמנוע נטישה. בהחלט יכול להיות שככל שהרחוב החילוני נהיה מתירני יותר יש תגובת נגד קיצוני יותר. אפשר לחשוב על לא מעט סיבות פסיכולוגיות:

עודף מרץ של בני נעורים צמאים לאקשן שלא מוצאים פורקן בצבא או בכל דרך אחרת.

עודף זמן פנוי. תלמיד ישיבה הוא מעצם הגדרתו סטודנט חופשי. זו הסיבה שכל כך קל לגייס אותם.

נהוג לחשוב שמאבקי צניעות מנהלים לעיתים קרובות אנשים שעסוקים מדי בנושאי צניעות והם נלחמים ביצר שלהם דרך המלחמה ביצר הציבורי.

וישנו כמובן גם ההיבט הכלכלי. כיוון שחרדים אינם  מקבלים הכשרה לשום דבר בעצם חוץ ממקצועות דת, יזמות חרדית היא לעיתים קרובות הקמת ארגון, שלו מגייסים תרומות ותקציבים. כך שבלא מעט מיקרים הסיבה לכך שנפתחים מאבקים היא שלמישהו זה מספק פרנסה. זו ללא ספק אחת הסיבות לטרוף כשרות המהדרין.

מה יכול לעזור?

ככל שיותר חרדים יעבדו –

א.      יהיה להם הרבה פחות זמן פנוי לשטויות.

ב.      הם יכירו יותר את התרבות החילונית, ילמדו להעריך אותה ותמונת העולם שלהם תהפוך יותר מורכבת ופחות קיצונית.

ג.       הם ימצאו עבודות שמכבדות את בעליהן

איתי: ואיך היית מעודד את החרדים לצאת לעבוד לו היית ראש ממשלה (בהנחה שלא היית נזקק לחרדים בקואליציה, לא בהווה ולא בעתיד)? הרי לו היית עושה זאת "ביד קשה" ע"י קיצוץ דראסטי בקצבאות ילדים, היית עלול לקבל תגובה הפוכה, בדיוק כפי שהרעיון של "צריבת התודעה" לא ממש עבד על הפלסטינים.

שחר: אז זהו שקיצוץ קצבאות הילדים עבד מצוין. דו"ח בנק ישראל מגלה שתוך שנים ספורות מהקיצוץ החל העוני בחברה החרדית לרדת. אין פה שום דמיון לניסיון לשעבד עם אחר בכוח. אנחנו לא משעבדים את החרדים. אנחנו בסך הכול מבהירים להם שלא נהיה מוכנים להמשיך לממן את אורח החיים של לימודים ללא עבודה למספר לא מוגבל של גברים (שעומד היום על קרוב למאה אלף איש).

העובדה היא ששיעור הגברים החרדים העובדים בלונדון ובארצות הברית כפול. זה נובע מכך ששם הם לומדים לימודים כלליים. זה נובע מכך שהם יודעים ששם לא יוכלו להתקיים בלי לעבוד. בלונדון יש סיבות נוספות לאחוז החרדים העובדים הגבוה:

המדינה אינה ממנת בתי ספר פרטיים, ולכן החרדים חייבים לעבוד כדי לממן חינוך חרדי פרטי לילדיהם.

הקצבות למשפחות מרובות ילדים מהממשלה הבריטית מותנות בעבודה.

אז הנה כמה מהצעותיי:

המדינה תאסור על חינוך ללא תוכנית ליבה או לחילופין תסרב לממן חינוך כזה בכל צורה שהיא.

השוואת קצבאות הילדים לכל הילדים, לא משנה מה מיקומם במשפחה.

ביטול קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים. המרתה בקצבת עידוד יציאה לעבודה.

הנחות בארנונה, בגני ילדים, בפעוטונים ושאר הנחות ממשלתיות ששוות אלפי שקלים רבים לחודש יקבל רק מי שהוכיח מיצוי כושר עבודה (כלומר עובד או ניסה לעבוד ולא הצליח)

איתי: גם אם זה לא ניסיון שעבוד, זהו פיתרון חד צדדי, בדומה להתנתקות או היציאה מלבנון. ברור שבצד החרדי תהיה התנגדות לצעדים כאלה. איך אתה בתור ראש ממשלה בונה קואליציה שזה חלק מסדר היום שלה? הרי אפילו "קדימה" בראשות לבני יודעת שהיא תזדקק ביום מן הימים לאיזו שהיא מפלגה חרדית בקואליציה. נראה לי שמה שאתה מציע הוא "אוטופיה חילונית" שאף מפלגה לא תוכל לקיים, גם אם זה יהיה הדגל שלה. פוליטיקאי שיבטיח את זה הוא או תמים או מיתמם. האם לא היה עדיף לנסות להגיע לפשרה בהסכמה?

שחר: ממשלת שרון-שינוי-מפד"ל עשתה את הצעדים הבאים:

קיצוץ דרמטי בקצבאות הילדים (התוספת המיותרת לקצבאות הילדים בקדנציה הנוכחית לא הביאה לנסיגה משמעותית בהישג הזה)

ביטול משרד הדתות (המשרד לשירותי דת הוא רק צל של המשרד הגדול והמושחת ההוא)

קיצוץ דרמטי בתקציב הישיבות (הממשלה הנוכחית חיסלה את ההישג הזה).

כלומר, הדבר בידי הציבור העובד. אם נבהיר שזה מה שחשוב לנו, הממשלה הבאה תורכב ממפלגות חילוניות ודתיות בלי חרדים.

הגיע הזמן לשכנע את הפוליטיקאים שלנו לייצג אותנו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

8 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  בפוליטיקה כמו בפוליטיקה
  הבריון של השכונה מכה את החלשים ממנו.
  במקרה הזה מדובר באתנן תמורת תמיכה קואליציונית. ברור שבערים חרדיות כמו בני ברק, אלעד, מודיעין עילית, וגם בבית שמש ( שהתחרדה בעזרתו האדיבה של ליצמן ושות) הרוב קובע והופך את העיר לגטו מבוצר. החרדים מנצלים את המצב שבו נבחרי הציבור שלהם דואגים להם ( ובצדק רב).
  אז אל תלינו אלא על עצמכם שהצבעתם למפלגות כמו קדימה, ליכוד ועבודה.
  הפתרון הוא חיזוק המחנה הסוציאל דמוקרטי והכנת אגנדה ברורה וקשוחה לשינוי מבני של חוקי המדינה. זאת, בכל הקשור לנשיאה בנטל השרות הצבאי, קצבאות סוציאליות, תשלומי מיסים, פטורים, חינוך והשכלה, דת ומדינה. ואז כנראה יבוא המשיח.

 2. נדב פרץ :

  שתי הערות:
  א. לא הצלחתי למצוא קישור למחקר המדובר של בנק ישראל. כל המסמכים שאני מכיר (כולל מחקר אחר של בנק ישראל), מראים שהעוני בקרב החרדים דווקא העמיק בין 2003 (ביטול חוק הלפרט) ל-2008 – מ-50% ל-61%. כך שהטענה על כך שאנחנו עושים טובה לחרדים כשאנחנו מבטלים להם את הקצבאות לא מחזיקה מים.

  ב. כששחר אילן אומר 'ניתן קצבאות רק למי שעובד או שהוכיח שהוא לא יכול לעבוד', הוא אומר, במילה אחת, ויסקונסין. קרי, רדיפה וסטיגמטיזציה של כל מי שנזקק לקצבאות.

 3. לאהרן :

  אני לא רואה שום קשר בין סוציאלדמוקרטיה כמחנה פוליטי ובין העימות החרדי-חילוני / חרדי-ציוני.

  במקרים מסוימים ח"כים סוציאלדמוקרטים ציונים צריכים לעמוד שכם אל שכם עם חברי הסיעות החרדיות. אם לגבי קצבאות ילדים הנושא שנוי במחלוקת, הרי יש תחומים אחרים. בכנסת הקודמת דווקא חבר כנסת מש"ס הגיש הצעה למע"מ דיפרנציאלי – כנהוג באירופה (למשל פטור ממעמ על תרופות ומוצרי מזון בסיסיים).
  מי שעוקב אחרי הצבעות בכנסת מוצא לעתים קרובות את השמאל והמפלגות הערביות מצביעים ביחד עם החרדים, בניגוד לעמדת הקואליציה (ליכוד/קדימה – אותו דבר).

  כל הדרישות שאתה מעלה ל"שחרור" המגזר החילוני הן דרישות תיאורטיות, לא משנה אם אני מסכים איתן או לא.

  גם אם קדימה/העבודה תירש את השלטון מהליכוד, החרדים יהיו בממשלה (נכון על אחת כמה וכמה כאשר קואליציה עם חרדים או עם ימים קיצוני היא כשרה, אך לבני או ברק או יורשיהם לא יציעו למפלגות הערביות ולחד"ש להצטרף לקואליציה).

 4. מעניין איזה מגזר הולך ומקצין :

  הנה ציטוט חגיגי מבלוג ציוני חילוני:

  "ערב יום הכיפורים, יום צום ותפילה לישראל לבקשת מחילה וכיפור העוונות, נדרשים המדינה ואזרחיה לחשבון נפש לא רק ברמה האישית, אלא גם ברמה הלאומית, בתחומים רבים ומגוונים.

  אבל מתחת לפני השטח, בשקט-בשקט, מתרחש תהליך פנימי והרסני לא פחות, שעלול לפגוע ביכולת הקיום וההמשכיות של החברה הישראלית במרחב. מדובר בתהליך שבסופו נגיע, באופן מלא, לאי-שוויון אזרחי בנטל ניווטה של הספינה שנקראת "מדינת ישראל". כבר עתה, מתחילים להיווצר סדקים בלכידותה ובערכיה של החברה, אשר עלולים בבוא היום להתפתח לשברים של ממש שיאיימו על חוסנה הפנימי ויביאו לכיליונה.

  כך למשל, למעלה מ-50% מכתות א` שנפתחות מדי שנה משתייכות למוסדות חינוך אנטי-ציוניים במגזר החרדי והערבי. כך גם מעידים הנתונים אודות תופעת ההשתמטות משירות צבאי הפושה במחוזותינו. במהלך שנת 2008 נמצא כי יותר משליש מהצעירים היהודים – בנים ובנות – לא התגייסו לצה"ל. התחזיות מצביעות על כ-50% בלבד שיתגייסו לצה"ל בעוד 5-10 שנים מהיום. לכך נוסיף את הנתונים העלובים על גביית המסים במגזר החרדי והערבי ואת מערכת היחסים הנפיצה של הממסד עם האוכלוסיות הללו, שמתבטאת בהפגנות אלימות, אמירות קיצוניות ועוד."

  הכותב של אמרי השפר הללו הוא חה"כ ישראל חסון מ"קדימה".

 5. שחר מול נדב - קישורים מומלצים :

  שחר אילן מצטט מחקרים (שאינם זמינים ברשת) http://www.haaretz.com/hasite/spages/1020441.html?more=1

  נדב מתכתש עם שטרסלר שטוען טענות דומות ומסתמך על נתונים דומים

  http://nadav.blogdebate.org/archives/%D7%9C%D7%94%D7%92%D7%A0%D7%AA-%D7%A7%D7%A6%D7%91%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D

 6. מיכאל לינדנבאום :

  אני משתומם כל פעם מחדש שהמאבק בקצבאות ילדים יותר "פופולרי" מאשר המאבק הכולל ב"קצבאות" ובמענקים האינסופיים ל-20 משפחות הפשע המוגן(הטייקונים).

 7. גליה :

  תרשים 3. דרך הפעולה העיקרית שהמדינה צריכה לפעול בה, לפי השכלה אחוזים, הסקר החברתי 200
  http://www.cbs.gov.il/reader/newhodaot/hodaa_template.html?hodaa=200919197
  45% מהחרדים סבורים כי הפעולה העיקרית היא מתן קצבאות ותמיכות לשכבות החלשות, זאת
  בהשוואה ל 12%- מהחילוניים

  מכאן ש 55% מהחרדים חושבים אחרת.

 8. נדב פרץ :

  כתבתי פוסט על הטענות של שחר אילן
  http://nadav.blogdebate.org/archives/%D7%A2%D7%9C-%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%A7%D7%A6%D7%91%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%93%D7%94-%D7%90%D7%95-%D7%A9%D7%97%D7%A8-%D7%90%D7%99%D7%9C%D7%9F-%D7%95%D7%9E%D7%9C

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.