חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עתירת קרן דולב הובילה למימון שוויוני של בריאות השן

נושאים בריאות ואיכות סביבה, כלכלה ותקציב, שיכון ושלטון מקומי ב 22.09.09 6:00

בעקבות עתירת קרן דולב לצדק רפואי למימון שוויוני של שירותי בריאות השן לתלמידים, משרד הבריאות יתקצב באופן שוויוני את כל הרשויות המקומיות בארץ  ללא תנאי של השתתפותן במימון

משרד הבריאות לבג"ץ-יתוקצב שירותי בריאות השן הבסיסיים לכל תלמידי ישראל בכיתות א'-ט'

בבג"ץ 2422/08 עתרה עמותת קרן דולב לצדק רפואי לבית המשפט גבוה לצדק בדרישה לחייב את המדינה לתקצב באופן שוויוני   את שירותי בריאות השן לכל תלמידי א'-ט' בכל ישובי הארץ על בסיס שוויוני ומבלי להתנות את השירות בהשתתפות הרשויות המקומיות במימון.

בנוסף,טענה העמותה כי הורי ישראל נדרשים לשלם אגרת בריאות השן מכוח חוזר מנכ"ל משרד החינוך שכלל אינו מוסמך בחוק להטיל תשלומים עבור שירותי בריאות וכי התשלום לא מעוגן בתקנות. מדובר במיליוני שקלים רבים אשר לטענת העמותה נגבים מההורים ללא סמכות.

גם האגודה לזכויות האזרח עתרה בנושא אם כי עתירתה אינה עוסקת בחוקיות התשלומים המוטלים על ההורים והדיון בשתי העתירות נעשה ביחד.

בעקבות העתירות,הודעה המדינה לבית המשפט  ביום 17/5/09 כי היא מעלה את התקציב לשירותי בריאות השן לתלמידים לסכום של  30 מיליון ש' במקום 10 מיליון ש' בלבד שתוקצבו קודם לכן ואולם,התקצוב יינתן רק לרשויות מקומיות שישתתפו במימון.

לקראת הדיון בעתירות שהתקיים ביום 17/9/09 הגישה פרקליטות המדינה הודעה מעדכנת ובה חזרה בה והודיעה כי משרד הבריאות החליט לתקצב באופן שוויוני את כל הרשויות המקומיות בארץ  ללא תנאי של השתתפותן במימון.

יצוין כי אחת הטענות בעתירות הייתה כי אין להתנות את המימון בהשתתפות הרשויות המקומיות כיוון שלא זו בלבד שהדבר בניגוד לחוק, אלא שהדבר מפלה בין תלמידים ברשויות חלשות ורשויות בפריפריה ובמגזר הערבי לעומת תלמידים ברשויות חזקות  וכתוצאה מכך רק 15% מתלמידי ישראל זכו בשירות.

הסל הבסיסי כולל טיפול מונע בדיקות ,מעקב והדרכה ע"י רופא שיניים ושיננית וטיפול לפי נהלי משרד הבריאות .

במהלך הדיון החליט בית המשפט (כבוד השופטים ביניש,מלצר ודנציגר) כי בית המשפט יעקוב אחר יישום הודעתה של המדינה וקבע כי היא תגיש הודעה מעדכנת בחודש ינואר על מנת שבית המשפט ישתכנע כי אכן הרפורמה מיושמת.כמו כן ציווה בית המשפט על המדינה להתייחס לטענת אי החוקיות של התשלומים הנגבים מההורים.

את עמותת קרן דולב לצדק רפואי ייצגו בעתירה (בהתנדבות מלאה) עורכי הדין גילעד רוגל ונטלי וידל.

קרן דולב לצדק רפואי

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. נמרוד ברנע :

    חזק ואמץ. למרות שאנו נאבקים לשינוי של החוק ושל המדיניות, יש לזכור כי גם בתוך החוק עדיין אפשר לנהל הרבה מאבקים ולהביא לשיפור המצב.

  2. היתוך קר למפגרים » ארכיון הבלוג » ערב מוסיקלי לזכר קרן דולב, היום ברידינג 3 :

    […] הצלחות של קרן דולב, כדי שתראו שהכסף הולך למטרה טובה: תקצוב שוויני של בריאות השן לתלמידי בתי ספר בעקבות עתירה של קרן לבג”צ. בית משפט מנהלי חייב את […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.