חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בורמה-מיאנמר והקשרים הצבאיים עם ישראל

נושאים דעות ב 4.10.07 13:29

מלבד נושא הפרת זכויות האדם בבורמה והרג הנזירים, רבים שואלים מה הקשר בין ישראל לבורמה? מהו אותו סחר בנשק המוזכר שוב שוב? להלן פירוט הקשרים הצבאיים בין בורמה לישראל:

ב 1988 קבוצה של גנרלים תפסה באמצעות הצבא את השלטון בבורמה. בהפגנות ההמוניות שיצאו להתנגד להפיכה נטבחו כשלושת אלפים מפגינים. התמונות הקשות יצרו תחושת סולידאריות אצל אלפי אנשים באירופה וארה"ב והכריחו את המדינות האלה להכריז על אמברגו נשק ועל הטלת סנקציות כלכליות שונות. ממשלת מיאנמר מציאה 40% מהתקציב שלה על הצבא, במדינה שבה תנאי החיים הם מהנוראים ביותר בעולם וחברות אירופיות סיניות רוסיות ואמריקאיות כולן מעורבות במכירת נשק ובאימון של חיילי המשטר וישראל, אחת מיצאניות הנשק הגדולות בעולם, ממש לא טומנת את ידה בצלחת.

ההפגנות

הכלכלה של בורמה נמצאת תמיד במשבר, אבל המשבר האחרון הייה זה ששבר את גבו של העם. באמצע אוגוסט הממשל הצבאי הכריז על עליה במחירי הדלק. ההעלאה רק הוסיפה לאינפלציה הגואה במדינה, שמגיע לפי הערכות המומחים לכ 17%. פשוט כי הפיתרון של החונטה לכל בעיית מימון של כל פרויקט שלהם לאחרונה הייתה, להדפיס יותר כסף.להם זה באמת לא משנה שום דבר, האינפלציה פוגעת קודם כל בבני האדם הפשוטים שנאלצים לשלם את המחיר.

המחאה שהייתה ציבורית מהתחלה קיבלה סוג של חסינות בגלל הנזירים, שיצאו לרחובות ואספו את ההמונים סביבם. מספר ימים המשטרה והצבא לא ידעו מה לעשות, פגיעה בנזיר היא אחת החטאים הגדולים ביותר בבודהיזם , דת המדינה. אבל לא נוח ככל שהדבר יהיה, לאבד את השלטון ואיתו את המותרות שבאות איתו, נוח הרבה פחות. הצבא והמשטרה התחילו לפזר את ההפגנות בנשק.

ההפגנות פוזרו, ואלפי נזירים נעצרו. אבל זה לא הפסיק את המחאה. להיפך, התמונות רק הכעיסו את התושבים יותר. בבורמה יש מעל 500,000 נזירים והיום בכל מקום חוץ מהבירה שבה המקדשים נתונים תחת עוצר, הם יצאו להפגנות. הסטודנטים תפסו את מקומם של הנזירים בבירה והפרו בכל השכונות את העוצר. הקרב על העתיד של בורמה נימשך בשעות אלו.

ישראל והמשטר

קשרים הדוקים היו קיימים בין שתי המדינות כבר בשנות החמישים וכללו בין השאר ביקורים הדדים של מפקדי הצבא. כך למשל ביקרו משה דיין ושמעון פרס בבורמה ב1958. ישראל העבירה לבורמה 30 מטוסי ספיטפייר ואימנה 6 טייסים בורמזיים בישראל.

הקשרים נותקו אחרי 1962 כשבבורמה נתפס השלטון על ידי המפלגה הסוציאליסטית וחודשו שוב רק ב1988 אחרי ההפיכה ותפיסת השלטון על ידי החונטה הצבאית השלטת במדינה עד היום.

מיד עם ההפיכה הוטל אמברגו אירופאי על בורמה אליו הצטרפה מאוחר יותר ארה"ב. החונטה שחיפשה ספקי נשק חדשים עבור הצבא והמשטרה הבורמזיים פנתה לישראל. באוגוסט 1989 הגיעו שתי ספינות לבורמה. הן היו עמוסות בנשק מזרח אירופאי שכלל טילי נ"ט 55 ממ ומטולי רימונים 40 ממ. הספינות ששייטו תחת דגל בלגי וסינגפורי העבירו ככל הנראה נשק שישראל תפסה בלבנון בזמן מלחמת לבנון ונסיגת הכוחות הפלסטיניים ומכרה לבורמה. (אחרת קשה להסביר מה עשה נשק מזרח אירופאי בבלגיה-חברת ברית נאט"ו בזמן המלחמה הקרה).

ב1991 ביקרה משלחת ביטחונית ישראלית במיאנמר ומכרה 500 רובי עוזי לכוחות הבטחון המיוחדים של החונטה. כמו כן באורח פלא התחיל הצבא הבורמזי לייצר בתחילת שנות ה-90 במפעל מיוחד רובי סער הדומים לחלוטין לרובי הסער הישראליים גליל 5.56 מ"מ.

שמועות עקשניות במשך שנות ה-90 טענו שישראל סיפקה גם אימינים וציוד ליחידות המודיעין של הצבא והמשטרה המיוחדת של החונטה.

באוגוסט 1997 זכתה חברת אלביט הישראלית (אחת מיצואניות הנשק הגדולות בעולם) במכרז להשבחת 36 מטוסי קרב של הצבא המיאנמרי. אלביט סיפקה מערכות ניווט מתקדמות, ראיית לילה, ופצצות מונחות ליזר מדגמים שונים. יתתכן ש12 מטוסים נוספים הושבחו על ידי אלביט שנה מאוחר יותר.

ב1998 התנהלו דיונים בין צה"ל לצבא הבורמזי על רכישת 16 תותחי 155 ממ והעברתם דרך צד שלישי ככל הנראה סינגפור. התחמושת לתותחים אלה נרכשה אגב בפקיסטן.

דוח של הצבא הבורמאי משנת 2006 מנה את התותחים האלו מסוג סולתם כחלק מהמלאי של הצבא[EG1]

ישראל מעורבת גם בבניית 3 משחתות חדשות של הצי הבורמזי במשקל של 1200 טון. ישראל סיפקה למשחתות ציוד טכני[EG2] וכן תותחי 76 ממ שנוסו בשנים האחרונות בספינות רשף הישראליות.

ב 2002 הודו הפסיקה להישתמש ב "רשימה שחורה" של מדינות שהימוא הבטחוני אליהם נאסר, מאז היא החלה לייצא נשק כדרך קבע לבורמה, ושיתוף פעולה צבאי בין השני המדינות הדהדק מאוד, שנה מאוחר יותר ב 2003 תע"ש מכרה להודו 3400 רובי סער מסוג תבור ו 200 רובי צלפים מסוג גליל[EG3] ושיתוף הפעולה הבטחוני הישראלי הודי החל לפרוח. ניתן להניח שחלק לפחות מהנשק הזה הגיע לידי הממשל הבורמי ומשומש היום כנגד המפגינים.

ישראל והודו הקימו 2004 מפעל ליצור כדורים וטילים על גבולה המזרחי של הודו. התחמושות המיוצרת במפעל מועברת לצד שלישי-יתכן בורמה. יש לציין שהודו היא נתיב נשק חשוב לבורמה ומידי שנה זורמים דרך שיטחה כמויות נשק גדולות, ולהודו ובורמה יש הסכם שיתוף פעולה צבאי נרחב שבמסגרתו הם נלחמים יחד נגד העצמאות של החבלים הנמצאים בגבול שבין שני המדינות.

שגרירות ישראל גדולה מתפקדת בינגון בירת מיאנמר. השגרירה היא רות שף שהיא איך לא בוגרת חיל המודיעין. אגב לפני התפקיד הנוכחי היא עבדה בסינגפור- אחת מקניניות הנשק הגדולות של ישראל. שגרירות מיאנמר בישראל ממוקמת בת"א ברחוב קרליבך 2 והיא אחת השגרירויות הגדולות של מיאנמר בעולם.

מלבד שיתוף הפעולה הביטחוני ממשלת ישראל מכשירה פקידי ממשל בורמזיים על חשבונה, כמעט כל שנה מגיעה משלחת גדולה של פקידים להשתלמות בתחומי החקלאות בעיקר בארץ, ישראל מספקת תמיכה מדעית ופתרונות טכנולוגיים מתקדמים למשטר בבורמה בגלוי.

מקורות נוספים:

האינדיפנדנט

ג'יינס

משרד החוץ

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הקשרים הצבאיים בין ישראל ומיאנמר(בורמה)…

  מלבד נושא הפרת זכויות האדם בבורמה והרג הנזירים, רבים שואלים מה הקשר בין ישראל לבורמה? מהו אותו סחר בנשק המוזכר שוב שוב? להלן פירוט הקשרים הצ…

 2. גם-שם » Blog Archive » אוי :

  […] כאן […]

 3. נתי :

  תודה על הסקירה המצוינת.

 4. אסון הומניטרי בבורמה? אני לא חושב :

  […] http://www.blacklabor.org/?p=1198 […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.