חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כדי להשפיע, לאיזו מפלגה עלי להתפקד ?

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת, פוליטי ב 7.09.09 6:00

  לעיתים מתעוררים לחיים דיונים בפוסטים ותיקים. שני, סטודנטית להוראה וגננת, המעוניינת בשיפור מערכת החינוך, שואלת לאיזו מפלגה עליה להתפקד כדי להשפיע ? אבי לביא, בוגר ב.א בסוציולוגיה מהאוניברסיטה העברית ואיתי אשר משיבים לשני, גם אתם מוזמנים להציג הצעכם המנומקת

 

באיחור קל מגיבה שני לפוסט  "מפקד המורים הגדול: להתפקד כדי להשפיע"  :

שני :

אני סטודנטית להוראה וגננת לעתיד, אני מעוניינת שמצב החינוך ישתפר, כדי שבין היתר תנאי העסקתי ישופרו. לא מדובר רק בשכר שלי, אלא גם בקבלת שירותים ותקציב נוסף לגן אותו אנהל בעתיד. ברצוני לדעת לאיזה מפלגה מבין המפלגות הגדולות הכי כדאי לי להתפקד כדי להשפיע?  אולי כדי לעזור לי בכך, יימנו את כל החכים שעזרו או ניסו לעזור בעבר לחינוך או מתכוונים לעזור, ובאיזה מפלגה מהמפלגות הגדולות הם נמצאים. כך אוכל להתפקד למפלגה המתאימה ולבחור במועמד המתאים.

אין לי כל דעה פוליטית לצערי, ימין שמאל או מרכז לא ממש מדבר אלי. הדעה שלי הכי קרובה למפלגת הירוקים, ונדמה לי שהיא חסרת השפעה בזירה הפוליטית

 

אבי לביא:

בוגר ב.א בסוציולוגיה מהאוניברסיטה העברית

שלום לך

ותודה על פנייתך. אני יכול לשתף אותך בהגיגי ליבי ומעבר לכך את יכולה לעשות איתם ככל שתרצי.

תחום החינוך בישראל הוא ענקי. ואת ספציפית קשורה לתחום הגננות שהוא פחות מוכר לי. הייתי רוצה לומר לך שתחום החינוך הוא בראש מעייניה של מפלגת העבודה, שבה אני תומך, אך הוא לא לצערי. בעבר פעל במסגרת המפלגה חה"כ מלכיאור שהיה פעיל מכובד בתחום החינוך במפלגה. בבחירות האחרונות תנועתו מימד רצה ביחד עם התנועה הירוקה אך לצערנו היא לא עברה את אחוז החסימה, על אף הבאזז הגדול שהיה סביבה. אם מפלגת העבודה הייתה משכילה ליישב את סכסוכיה הפנימיים היא יכולה הייתה גם לקיים שת"פ עם גורמים כמו מלכיאור או ארגוני חברה אזרחית אחרים שפועלים בתחום החינוך. וזו אחת מהדרכים לטעמי שהמפלגה תצבור פופואלריות ותחזיר לעצמה את הערכיות שאיבדה בשלל תחום חברתיים חשובים. לטעמי גם שר החינוך הנוכחי נראה רציני, אך מלבד קואליציה קטנה של ח"כים במסגרת שדולת החינוך בכנסת (אלכס מילר מישראל ביתנו ורונית תירוש מקדימה) נראה שהפרלמנט שלנו לא עוסק בעניין ברצינות.

אז עד כאן נתתי לך בערך רשימה של 4 מפלגות.

אך כמו שרמזתי לא הכל חייב לבוא מתוך המפלגות. אפשר להשפיע גם במסגרת תנועות חוץ-פרלמנטריות במסגרת החברה האזרחית או איגודי העובדים- ולכולם יכולה להיות השפעה ציבורית ניכרת. ואולם טרם שמעתי על ארגון גננות, וזו יכולה להיות יוזמה מבורכת. בפורטל תפוז שמתי לב שיש פורום גננות פעיל וזה יכול להיות מקום טוב לפרסם יוזמה כזו. בעקבות מאבק המורים לפני כשנתיים הוקמו כמה התארגנויות עצמאיות של מורים, מעבר לארגוני העובדים הרשמיים. וזה יכול להיות גם כיוון. ארגון שתי"ל מתמחה בסיוע בתחומים שונים לפעילים בארגונים שונים או כאלה שבראשית דרכם. ארגונים כאלה יכולים להיות מקום שבו תמליצו בין היתר על התפקדות למפלגה שלדעתכם מקדמת את עניינכם.

ואסיים במשפט "לא התלמוד הוא העיקר אלא המעשה".

בהצלחה.

איתי :

שני שלום

יותר מבחירת המפלגה חשוב שההתפקדות תיעשה במאסות.  לגננת אחת אף אחד לא מקשיב, למאות גננות – כן (ההפרש בין ציפי לבני לשאול מופז היה 530 קולות).  יש יתרון להתפקדות למפלגת שלטון (הליכוד, קדימה, ואחרי זה ישראל ביתנו והעבודה) על פני מפלגה קטנה יותר: הסיכוי גדול יותר שבמפלגה הזו יהיו ראש הממשלה, שר האוצר ו/או שר החינוך. מצד שני במפלגות הגדולות נדרשת מאסה גדולה יותר של מתפקדים כדי לקבל יכולת השפעה.

איתי, המשך :

נקודה נוספת שלא התייחסתי אליה היא היחס של המפלגות לחינוך.

ממה שכתבתי קודם מובן ההיגיון בהתפקדות ההמונית של פייגלין וחבריו לליכוד (מפלגת שלטון) ולא לאיחוד הלאומי (מפלגה אידיאולוגית קטנה, קרובה יותר בדעותיה לדעות של פייגלין).

אבל זה ברור שהיה גם היגיון בהתפקדות המאורגנת של הפייגלינים לליכוד דווקא ולא לקדימה או לעבודה (אעפ"י שגם בשתי המפלגות הללו יש מתפקדים לא מעטים מקרב המתנחלים).

כל מפלגה תגיד לך שהחינוך זה הדבר הכי חשוב, אבל כשמסתכלים על הפרטים רואים שיש הבדל גדול, גם ברמת ההבטחות ובטח ברמת הביצוע בשטח. שווה לך להציץ בהשוואת המצעים של המפלגות בנושא חינוך – שערכנו כאן לפני בחירות 2009

שאלה מעניינת האם להתפקד למפלגה שדעותיה בעניין מדיניות החינוך תואמות בגדול את דעותייך או למפלגה שיש לה כוח לשנות.

אני הייתי חבר שלוש שנים במפלגת העבודה, אך נואשתי מכך משום שהגעתי למסקנה ש(א) הדרך שבחרה בה המפלגה תחת ברק מתרחקת מדעותי הכלכליות והמדיניות, (ב) אין לי ולחבריי די כוח לחולל שם שינוי משמעותי והכוח הזה הולך וקטן משום שהרוב פשוט מתייאשים (ג) זו כבר מזמן לא מפלגת שלטון אלא מפלגת כינור שני. לכן התפקדתי למימד והתנדבתי למען רשימת התנועה הירוקה-מימד, אך כידוע כרגע אין לנו אפילו ח"כ אחד…

ועדיין, זה עדיין עדיף בעיני מלהכניס לכנסת את מס' 14 של מפלגת העבודה שכותרת ספרה החדש היא "הדרך להצלת החינוך בישראל (ללא תוספת תקציב)".

 

 

 

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , ,

11 תגובות

 1. בעז :

  אני אהיה קצת מקיאווליסט.

  התפקדות למפלגה ע"מ לקדם את האגנדה שלך ( במקרה זה החינוכית) אינה צריכה לנבוע מהסכמה עם המצע המדיני או אפילו החברתי שלה אלא עם האפשרות לצבור כח – פוליטי – אותו אפשר לתרגם לקידום העמדות שלך.

  יש לבחון שני פרמטרים
  הראשון באיזו מפלגה ניתן לצבור כח רב יותר ע"י התפקדות.

  השני באיזו מפלגה כח פוליטי ניתן לתרגום להישג פוליטי.

  שקלול של שני הפרמטרים מביא לתוצאה להיכן מועדות פני המתפקד.

  לדעתי צבירת כח ע"י התפקדות ניתן להעשות בעיקר בקדימה ( מספר מתפקדים קטן יחסית). במר"ץ ( מספר מתפקדים קטן יחסית) והתפקדות לליכוד במקום בו ניתן להשפיע ברמת הסניף ( הפרימריז לליכוד נראים לי עמוסים בבוחרים ובבעלי אינטרסים נוגדים.
  התפקדות למפלגת העבודה היא מיותרת לעולם לא תוכלי להתקרב למוקדי הכח המספריים של ההתישבות העובדת והמגזר הערבי.

  מבחינת יכולת השפעה מרץ יורדת מהרשימה כי יכולת ההשפעה שלה אף אם יקרה הנס ותעלה ממשלת מרכז בה מרצ תהיה חברה הוא אפסי. מאידך אנשי מרץ נראים כאידאולוגיים יותר מהפוליטקאי הממוצע וצריך פחות את ההשפעה מהמפלגה כדי לעשות את "הדבר הבכון".

  לפיכך התפקדות בעלת אפקט פוליטי כוחני היא למפלגות קדימה ובצורה חכמה התפקדות לליכוד.

 2. אלעד הן :

  אני אציב קו הפוך לבועז המקיאווליסט.
  א. אין להניח אוטונומיות של המנגנונים המפלגתיים. יש קח ותן בינם לבין מנהיגות המפלגה, וכשהם סוטים רחוק מדי מכוונות ההנהגה נוטים לנסות לשתק אותם בכל מני דרכים (ע"ע ביבי וחיסול מרכז הליכוד, וברק ורפורמת החוקה שלו).

  ב. לכן היכולת להיות מקיאווליסט מניחה כמות די גדולה של כוח שיש בידך מראש, מה שבכל מקרה ידרוש ממך לכונן תנועה רעיונית חברתית כדי לגייס את הכוח שלך (תהיה ציני ככל שתהיה).

  ג. בתוך מהלך של כינון כוח חדש, אני חושב שבמבנה הכוח הפוליטי הנוכחי ההימור הכי טוב הוא לנסות לכונן מסגרת חדשה, אם אפשר על בסיס התפלגות העבודה (נותן נקודת פתיחה טובה יותר ופלטפורמה להביא אליה כוחות נוספים), ואם לא אז חדש לחלוטין (יותר קשה).

  ד. בכל מקרה, התפקדויות היחידים כנראה לא יועילו (אם כי אני חושב שיש חשיבות חברתית ותרבותית לחברות במפלגות אז אני מעודד את זה).

 3. ע :

  פוסט וותיק, או פוסט-מודרניזם?

 4. איתי :

  אלעד,

  הייתי שמח אם היית משתמש באתר הזה שיש לו מאות קוראים קבועים ועוד המון מזדמנים כדי לארגן מפקד חברים למסגרת החדשה. חבל שזה יישאר ברמת טוקבק. חבל שנחכה לח"כים שיעשו מה שאנו רוצים, כבר ראינו שהם ממש טובים בלקחת את הרצונות שלנו ולעשות מהם טיארה, בייחוד בצעדים פוליטיים.

  התפקדויות יחידים יכולות להועיל אם הגננת שמתפקדת לבד לליכוד/קדימה/עבודה/פורשי העבודה וכו' מוצאת לאחר התפקדותה עוד גננות ומורים שכבר חברים באותה מפלגה (אתר אינטרנט מפלגתי / לא רשמי הוא דרך מעולה לאיתור אנשים כאלה). כך "הארגז" שהוא קבוצת לחץ נוצר עי אנשים שלא התפקדו ביחד ויכולים להיות מפוזרים גיאוגרפית.

 5. לע' :

  חובבת תשבצי הגיון ?
  ג'

 6. נעמי ט :

  התשובה היא כן, יש לי מנוי על התשבצים של אמנון בירמן, מומלץ.

 7. שני :

  בילבלתם אותי לגמרי, לא הכי פשוט להתפקד לליכוד, כי שר החינוך הוא מהליכוד?

 8. עמית-ה :

  אני ממליץ על הירוקה-מימד.
  כפי שאמרו המקיאווליסטים מכפיל רווח נמוך (כמות מתפקדים קטנה לכל אחד השפעה גדולה).
  אג'נדה חינוכית לעילא.
  התנהלות שואפת לדמוקרטיה כלומר אפשר להשפיע.
  התנועה נמצאת בשלב ההתגבשות אפשר לשנות/לעצב באנרגיה קטנה יחסית.
  סיכוי לטרנדיות, בניגוד ליתר המפלגות שהוזכרו כאן הירוקה-מימד יכולה לתפוס גל ולעלות בתוך זמן קצר למספר גבוה של מנדטים.
  כרגע זאת התנועה היחידה שהמסר שלה אופטימי – בעד חברה בעד סביבה.
  ואופטימיות היא התכונה הכי חשובה בחיים.

 9. איתי :

  עמית, תודה. רק חשוב לדייק בפרטים

  כרגע התנועה הירוקה ומימד אלו שני גופים שונים המתנהלים במקביל. שיחות האיחוד התנהלו בעצלתיים והתמסמסו.

  בתנועה הירוקה יש להבנתי סערה אידיאולוגית קשה מתחת לפני השטח שצפה בבלוג הפעילים. יש שם זרם שמושך לכיוון שמאל אדום ירוק (בראשות יובל סרי ורמי לבני), משהו בין מרצ לחד"ש.
  זרם אחר (להתרשמותי זה גם הרוב הדומם) מושך לכיוון סביבתי נטו + אולי קצת "חברתי" ולבריחה מתיוג כשמאל. לקריאה מעמיקה – בבלוג בונים בתימ.

  להתפקדות לתנועה הירוקה – אפשר לקבל פרטים דרך אתר האינטרנט שלהם.

  במימד הכיוון האידיאולוגי יותר מגובש – ציונות, סוציאל דמוקרטיה (מדינת רווחה), יהדות, מתינות מדינית (אבל לא השמאל המהפכני שמפגין נגד הכיבוש).

  מצד שני ההתארגנות – על הפנים. למשל, עדיין אין טופסי מפקד.
  למי שרוצה להזיז שם את העניינים אין לי אלא להמליץ לצערי על טלפון ישיר לרב מלכיאור הביתה (מופיע ב-144), אולי אחרי כמה מאות טלפונים משהו יקרה.

 10. איתי לשני :

  אם את מתכוונת להתפקד לליכוד ו/או להביא חברים כדאי שתהיי מודעת למאבק המתחולל שם בנושא פרק הזמן המינימלי שאחריו לחבר יש זכויות.

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/939/155.html

  כיום הליכוד הוא המפלגה עם הכי הרבה חברים – כמאה אלף. מתוכם כ-15 אלף הם אנשי א"י השלמה בהובלת פייגלין, וזה כמובן מקשה מאוד על ביבי לעשות ויתורים לפלסטינים ולאמריקאים (ראי הרכב הסיעה שלו בכנסת).

  את יכולה לדמיין מה היה שכר המורים והגננות אם 15 אלף מורים היו חברי ליכוד…

  על מנת לטפל בבעיה ביבי מעוניין להקל על מפקדי ארגזים ולהוציא את סעיף פרק הזמן המינימלי מהתקנות. אנשי פייגלין טוענים שכך יהפוך הליכוד למפלגה בת 300 אלף חברים, שרובם נפקדו בלי לדעת בכלל לאיזו מפלגה הם מתפקדים.

  אם ביבי יצליח (והוא כנראה יצליח), זה עלול לפגוע גם בקידום הרעיון שלך.

 11. מיכאל לינדנבאום :

  שני,
  האם אתם מסונפים להסתדרות המורים או לארגון המורים.נראה לי שהאיגוד המקצועי הוא הפתרון המיטבי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.