חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אלי ישי: אינני חושש לשנות דעתי בנושא המאגר הביומטרי

נושאים זכויות אדם, מדיני-בטחוני ב 13.08.09 6:00

אתמול, יום רביעי ה 12.8.09 נערך פאנל בנושא המאגר הביומטרי בישראל במרכז הבינתחומי בהרצליה. בדיון השתתפו נציגי הממשלה, הכנסת, מומחים ואנשי אקדמיה, בהם שר הפנים אלי ישי, השר מיכאל איתן, חבר הכנסת מאיר שיטרית וד"ר קרין ברזילי-נהון, ראש המרכז לחברה ולמידע מאוניברסיטת וושינגטון

בית ספר אפי ארזי למדעי המחשב במרכז הבינתחומי הרצליה והפורום הישראלי לאבטחת מידע (www.ifis.org.il) בראשות האלוף במיל. יעקב עמידרור, ערכו ביום רביעי, 12.8.09, פאנל בנושא מאגר ביומטרי בישראל וההיבטים השונים הקשורים בהקמתו. בדיון השתתפו נציגי הממשלה, הכנסת, מומחים ואנשי אקדמיה, בהם שר הפנים אלי ישי, השר מיכאל איתן, חבר הכנסת מאיר שיטרית ואחרים.

בדיון השתתפה גם ד"ר קרין ברזילי-נהון, ראש המרכז לחברה ולמידע מאוניברסיטת וושינגטון, שסקרה את נושא השימוש במאגרים ביומטריים בעולם. לדבריה "הוועדה הוצפה במידע שגוי מוטעה ולעתים מגמתי. אין אף מדינה בעולם הדמוקרטי שיש בה מאגר ביומטרי לכלל האוכלוסייה שהוא חובה לכלל התושבים". ברזילי-נהון הסבירה כי ישנן מדינות בהן נעשה שימוש במאגרים ביומטריים, אך באף אחת אין זה חובה לכלל האוכלוסייה. ברזילי-נהון נתנה כדוגמה את הונג-קונג, בה קיים שימוש במאגר ביומטרי, אך כזה שהוא זמני בלבד המוקם אך ורק לצורך הנפקת תעודות ומושמד לאחר כמה שעות. לדבריה ישנן שתי מדינות בהן ינן תכניות להקמת מאגר ביומטרי, צרפת ואנגליה, אך בהן רישום במאגר לא יהיה חובה. וההערכות במדינות אלה הן שמספר האנשים שיירשמו במאגר הביומטרי יהיה זעום.  נהון סיכמה ואמרה כי לא בכדי ברוב המדינות כיום אין מאגר, זהו נושא מאד בעייתי. חלקן לא רוצות לעשות את הצעד ובחלקן זה בגלל דיון ציבורי, והמידע שניתן לוועדת הכנסת בנושא הוא בעייתי.

שר הפנים אלי ישי (ישב בפאנל לאורך כל הדיון): "הנושא הוא חשוב מאוד. אני לא חושש לשנות את דעתי. בעייני זה לא פסול. מותר לאדם לשנות את דעתו. "

"אני משוכנע שהציבור לא מספיק יודע מה המשמעות של המאגר, הן בצדדים השליליים, והן בחיוביים. ולכן, כשהשר איתן פנה אלי, אמרתי לו שאני מוכן לשמוע. ושמעתי. אני מכיר את החוק גם כשר פנים לשעבר, אך עדיין לא מספיק."

ישי סיכם ואמר כי "אני פתוח ומוכן להקמת צוות של מומחי אבטחת מידע שישבו ויעלו כל רעיון על מנת להרגיע עשרות אחוזים בחברה הישראלית. כי זה נושא מהותי מאוד, ומקרה זה שהוא רגיש ובעייתי ועדין, וצריך לראות איך אנחנו בודקים ועושים את הכל כדי שגם בעתיד, המאגר יהיה מוגן, איך אנחנו מספקים לעצמנו ולאזרחי מדינת ישראל הגנה כך שבמאגר לא יעשה שימוש לרעה."

השר מיכאל איתן אמר כי: "המאבק וההכרעות לא תמו, וההסדרים לא הסתיימו. גם אם הכנסת תאשר את חוק המאגר הביומטרי יש לשר הפנים סמכות מכוח החוק לשנותו בתקנות שיתקין. העובדה שהשר ישי הקפיד להגיע ולהשתתף בדיון ולשמוע מידע מגורמי אבטחת מידע ופעילים לשמירת הפרטיות מעידה שהדברים אינם סגורים והוא פתוח להצעות". השר איתן קרא לכל הפועלים להגנה על הזכות לפרטיות לא להפסיק את המאבק ולהפעיל את כל האמצעים הדמוקרטיים כדי לשכנע את הממשלה ושר הפנים למשוך את החוק ולתקנו ולחילופין להשפיע מהותית על התקנות. השר איתן הוסיף ואמר כי "במהלך הדיונים עלתה שאלת הסודיות. אבוי למדינה שהפרלמנט שלה לא דן בנושאים סודיים, בהסדרים המתאימים. השיטה הזו משחיתה את גורמי הביטחון- הם ישתמשו בזה לרעה! אפילו זה שניסח את הצעת החוק, המשנה לפרקליט המדינה מייק בלאס אמר שתפקידה של הכנסת לבחון את השאלות החוקתיות ואת ההגנה על הפרטיות, אבל בפועל היו"ר מנע את הדיון הזה. ובסוף, כשהצביעו על החוק בועדה– הצביע רק חבר ועדה אחד. שטרית".

ח"כ מאיר שיטרית, יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת הדנה בחוק, אמר כי "בישראל קיימים מאגרים המכילים פרטים על מאות ואלפי אזרחים ואין עליהם שום הגנה ושום חוק. אתם מפחידים את הציבור". לדברי שיטרית אין ויכוח על הצורך בתעודות ביומטריות, הוויכוח הוא על המאגר. לדבריו רמת התיעוד בישראל היא מהנמוכות בעולם והאזרחים במדינה חיים בסיכון בגלל "הקלות הבלתי נסבלת של זיוף תעודות הזהות הישראליות". שטרית הוסיף כי בישראל ישנם 350,000 אנשים שחיים בזיהוי מזויף, החיים במדינה כאזרחים לכל דבר, כולל גנבים, פושעים ומחבלים.

 

ניר הירשמן, דובר השר מיכאל איתן

דנה נבות, דוברת המרכז הבינתחומי הרצליה

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. נועם :

  שימו לב-עושים לנו ספין.
  אלי ישי מדבר על כך שהוא יוודא שהמאגר לא יזלוג.
  זה לא הנושא!
  הבעייתיות היא בעצם הקמת המאגר ע"י המדינה!

 2. לא בטוח – בלוג אבטחת המידע של איתן כספי » ראיון ברברס עם פלטפורמה :

  […] בלוגרים וארגונים שונים דר' קרין ברזילי-נהון (שומרת סף – מידע, חברה ומה שביניהם) (השתתפה כמרצה בפאנל) – מאגר ביומטרי – השוואה לגבי המצב במדינות העולם (יש שם קובץ אקסל המשווה את המצב בין המדינות השונות בנושא מאגרים ביומטריים – שתכניו נדונו על ידה בפאנל) האתר של השר מיכאל איתן (להוכיח שאפשר אחרת!) – ד"ר ברזילי נהון: אין מדינה מערבית ודמוקרטית עם מאגר ביומטרי כזה ישי ורטהימר (“הפר מחשבות באין סוד, וברב יועצים תקום”) – פאנל בנושא המאגר הביומטרי – לייב בלוגינג יהונתן קלינגר (Intellect or Insanity) – ככה, במרכז תל-אביב. האם הצפנה היא הדרך? מחשבות על עתיד הפרטיות והחקיקה מאגרג. עירא אברמוב (אסכולת הכורסא) – הפאנל בבינתחומי והכיסוי בעיתונות (כולל תמונות שצילם, קישור מלא לתמונות בהמשך) ניר פסי (Csec עבירות מחשב ואבטחת מידע) – שטרית: יש בישראל מאגרים ביומטריים של מיליוני אזרחים. איפה הייתם? אופק דורון (חופש הדיבור) – האם ישראל יכולה / מצליחה להגן על נכסי המידע שלה? הגר צימרמן (השב"כ אורג) – רק בגלל שאתה פרנואיד, לא אומר שהם לא אחריך עבודה שחורה (פועלים למען מדינת רווחה!) – אלי ישי: אינני חושש לשנות דעתי בנושא המאגר הביומטרי […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.