אורי אורבך, קריאתך להתפטרות הרב הראשי צודקת

בעדכון ששלח ח"כ אורי אורבך למכותביו, הוא קורא לרב הראשי יונה מצגר להתפטר, לאחר שהביע תמיכה בחוגים שהביאו לפסילת גיוריו של הרב דרוקמן. ד"ר אורי אמיתי מחמיא ל"חוצפתו" של חה"כ אורבך ומצטרף לקריאתו   

מתוך :  עדכון מס' 3  של ח"כ אורי אורבך     

 ב"ה, ירושלים, ‏‏כ' אב תשס"ט

‏‏10 אוגוסט 2009   

                                

" וקצת מלחמות יהודים…

כמה ראשי ישיבות הסדר הודיעו למכללת ליפשיץ למורים בירושלים כי הם דורשים את ביטול מינויו של פרופסור שמואל גליק לנשיא המכללה. לטענתם, העובדה שהוא לימד במכון שכטר המזוהה עם הזרם הקונסרבטיבי פוסלת אותו מלכהן כנשיא המכללה. לעניות דעתי לא. המכללה נכנעה ללחצים והוצאתי למוסד שבו למדתי בעבר מכתב ובו הודעתי ש"עד כה לא היה לי צורך בתעודת הבוגר שלי. עתה אין בה גם טעם".

הרב הראשי הרב יונה מצגר הופיע בכנס שערך ארגון חרדי ושיבח מאוד את הרב שרמן. הדברים התפרשו בצדק כתמיכה בדבריו של הרב שרמן שפסל את גיורי הרב דרוקמן. העובדה שהרב הראשי מסייע למי שתוקף את גיורי הרבנות הראשית לא נראית לי תקינה (זו היתה פינת הניסוח העדין) וקראתי לרב מצגר להתפטר אם איננו סומך על גיורי הרבנות שבראשה הוא עומד. ניחשתם נכון, הרב מצגר לא התפטר.

תקריות כגון שתי אלה באות תמיד אחרי התלבטות קשה, ובניגוד למה שנהוג לחשוב הן לא "מהבטן" ולא כלאחר יד. הרי הכי פשוט לשחק אותה ראש קטן ולא להכניס את ראשי למריבות ולעימותים שעליהם כל מיני צדיקים יגידו לי "תראה, זה לא כל-כך פשוט" ו"יש צדדים לכאן ולכאן". צריך לעמוד מול כוחנות הבאה כביכול בשם ה'. אוסיף רק ברמיזה שאת הגינויים על התנהגותי המחוצפת אני מקבל בפומבי, אבל את המחמאות אני מקבל בשקט. הרבה פעמים מהאנשים הכי קרובים ללב הסערה…" 

* * *

בסיעתא דשמייא
 
לח"כ אורבך השלום והברכה –
 
בעדכון ששלחת לי בדוא"ל נגעת בעניין התמיכה שהביע הרב הראשי יונה מצגר בחוגים שהביאו לפסילת הגיורים של הרב דרוקמן.
 
ראשית, אני מצטרף לקריאתך לכ' הרב הראשי להתפטר, אם אינו מקבל את הגיורים של הרבנות בראשה הוא עומד.
 
שנית, צריך לזכור ולהזכיר שביטול גיור עומד בניגוד מוחלט לפסיקת הרמב"ם (הלכות איסורי ביאה יג יז) ולשולחן ערוך (יורה דעה רסח יב). יוצא שהמבטלים מחדשים חידוש גדול בניגוד להלכה המקובלת, שהוא בגדר רפורמה ממש. חרדים רפורמים. מעניין.
 
שלישית, כתבת שאת הגינויים על חוצפתך אתה מקבל בפומבי, אך את המחמאות בשקט. כדי להפר את הסדר הטוב החלטתי להחמיא לך בפומבי. יגנה אותך מישהו אחר בשקט.
לפיכך מפורסם תוכן הדברים בבלוג שלי
מכתב זה (וביחוד תגובתך לו, לכשתתקבל) עשׂוי להתפרסם באתר עבודה שחורה 
מאחל לך המשך כהונה פוריה ומועילה בכנסת,
 
ד"ר אוֹרי אמיתי
היסטוריא כללית
אונ' חיפה-הר הכרמל

Tags: , , ,

Leave a Reply