חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ארגוני זכויות אדם: עקרונות להסדר העסקת מהגרי עבודה בישראל

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 11.08.09 6:01

בעיות המרכזיות בהסדרי העסקת מהגרי עבודה בישראל, היעדרה המוחלט של מדיניות הגירה לטווח הארוך, שחיתות המאפיינת את הליך הבאתם לארץ ונורמות העסקה פסולות, הביאו את ארגוני זכויות האדם לנסח מסמך עקרונות להסדרת העסקתם של מהגרי עבודה בישראל 

 

ארגוני זכויות האדם: קו לעובד, האגודה לזכויות האזרח בישראל, מוקד סיוע לעובדים זרים, רופאים לזכויות אדם, התכנית למשפט ולרווחה באוניברסיטת תל-אביב  ומרכז אדוה,  פרסמו מסמך בן שבע נקודות – עקרונות להסדר העסקתם של מהגרי עבודה בישראל. כל עוד ישראל מביאה מהגרי עבודה, יש לעשות זאת כך

עקרונות להסדר העסקתם של מהגרי עבודה בישראל:

אוגוסט 2009

ההמלצות העיקריות לרפורמה בתחום הן אלה:

1. על ישראל להתקשר בהסכמים בינלאומיים עם מדינות המוצא של מהגרי העבודה על-מנת להבטיח הגנה על העובדים הן בשלב הגיוס וההגעה לישראל והן בשלבי היציאה ממנה.

2. המכסות להעסקת מהגרי עבודה צריכות להיקבע על-פי מדדי שוק מקובלים, כנהוג בכל המדינות המתוקנות, ולא על-פי לחצים פוליטיים ושתדלנות של גורמים מעוניינים.

3. על גיוס העובדים ומיונם במדינות המוצא להיעשות על-ידי גורמים מדינתיים, או על-ידי גורמים בינלאומיים – אך לא על-ידי גופים למטרות רווח.

4. יש לחדול ממדיניות הכבילה למעסיק על כל ביטוייה, הכורכת בין חוקיות שהייתו של מהגר העבודה בישראל לבין עבודה עבור מעסיק ספציפי, באופן שהתפטרות, פיטורין או פטירת המעסיק מביאים לפקיעת מעמדו של מהגר העבודה. יש להבטיח כי מהגרי עבודה יוכלו לעבור בחופשיות וללא תנאי או מגבלה בין מעסיקים, ובכל עת.

5. יש להשוות בין תנאי העסקתם של מהגרי עבודה לאלה של עובדים ישראלים – לא באמצעות הטלת אגרות והיטלים, אלא באמצעות אכיפה ממשלתית אפקטיבית של חוקי העבודה – באופן שימנע אפליה וישפר נורמות העסקה ותשלום, הפוגעות גם בישראלים המעוניינים להשתלב בענפים כמו סיעוד, חקלאות או בניין.

6. יש להכיר בזכות למשפחה של מהגרי עבודה, ולבטל את המדיניות המטילה עליהם סנקציות בגין מימושה. מהגרי עבודה אינם כלי עבודה, כי אם בני אדם עם מכלול של צרכים אנושיים: משפחתיים וחברתיים. מדיניות האוסרת על מהגרי עבודה לחיות עם משפחותיהם או להביא ילדים לעולם היא פסולה ובלתי מוסרית.

7. מי שהמדינה ראתה לנכון לאפשר לו לשהות בתחומה באופן חוקי לאורך זמן, אין המדינה יכולה למנוע ממנו גישה לתושבות ולאזרחות, ככל שישראל הפכה למרכז חייו בפועל. התרומה של אדם לכלכלת המדינה מקנה לו זכות להשתלב גם במרקם האזרחי שלה. על ישראל להסדיר בחקיקה גם את זכותם למעמד של ילדים שגדלו בישראל, השתלבו במערכת החינוך הישראלית, ועקירתם מישראל הינה בבחינת הגלייה תרבותית.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. ל רפי :

  אילו זה לא היה עצוב, זה היה מצחיק…
  נראה שמנסחי הכללים המוצעים סבורים שרוב מהגרי העבודה מגיעים לישראל ממדינות מהדמוקרטיות המערביות הממוסדות, שאם לא כן קשה להבין על איזו מציאות "שם" הם מסתמכים בדבריהם.
  תגובה לפי סעיפים:
  1. לא מעשי.
  2. המפתח הוא לא מכסות שוק, אלא צרכי מדינת ישראל, כמות רצויה (מספר עובדים סה"כ לפי פילוח רצוי, תחלופה נטו המכוונת לשמר את המספר הכולל), צרכים מקומיים, לרבות עונתיים ודחופים – ישראל אינה מתכוונת להיות לשכה סוציאלית לעובדים זרים, אלא לגייסם לפי צרכי המשק. המשק הוא שיעסיק אותם והוא שישלם להם והוא גם "שיבעט" ברעיון כולו אם לא יתאם את צרכיו.
  3. כמו סעיף 1. תשכחו מהתאוריות הסוציאליסטיות ותתחילו לחשבו במונחים כלכליים, תעסוקתיים, חברתיים ואסטרטגיים לאומיים.
  4. לא רציני. זה מפתח לכאוס תעסוקתי, כפי שהיה בימי ביעת ההי-טכ הידועה לשימצה של שנות ה-2000. יש להקים מנגנונים לטיפול קונסטרוקטיבי בסוגיית הכבילה, כאשר אין יותר אפשרות אובייקטיבית ל"קיום בצוותא", אבל בפרוש אין לבטל מנגנון זה, מסיבות רבות שתקצר היריעה לפרטן כאן.
  5. סיסמא ריקה. אם לא ניתן יהיה להביא לכאן כוח עבודה מספיק זול, "תברח" העבודה מכאן למדינות שבהן עלות העבודה תהפוך את התוצרת לברת תחרות; תתעוררו: אנו בשוק גלובלי; עדיין…
  החלופה הנכונה היא להחליט ברמת המדינה באילו תחומים בישראל לא תהיה עבודה זרה משום שכושר התחרות שלהם ומספר העובדים הדרושים בהם מאפשרים השרדותם בישראל, ובאילו תהיה עבודת זרים, ובאיזה היקף.
  הנסיון להשוות הכל מכל כל על בסיס של תאוריות שיוויוניות בלתי מציאותיות, אינו רלוונטי.
  6. סעיף המתנגד בפועל, תחת סיסמאות חברתיות נבובות, לסיוע למדינות חלשות על ידי קליטת מהגרי עבודה מהן. מהגרים שיכולים לתרום רבות לכלכלתן. בשום אופן ישראל אינה יכולה לפתוח שערים להגירה חופשית, אסור לה להסתבך ביצירת מיעוטים שיסבכו את החיים החברתיים והפוליטיים כאן ללא תקנה. לחילופין גם אין לראות פתרון סביר בצימצות דרסטי של מספר מהגרי העבודה שיורשו להגיע לכאן, כדי לקיים גם את "הזכויות שלנו", משום שתוצאת הדבר תהיה כמו בסעיף 5, למשל.
  7. פטפוטי ביצים והצהרות סרק. איננו חיים בעולם אידילי, ולא נחיה בעולם כזה בדורות הקרובים. לכן, כל מה שייעשה בנושה ייבוא כוח עדובה לישראל, יצטרך להיות פשרה בין דרישות מנוגדות לא פשוטות. כמו בכל מקרה כזה – עניי עירך קודמים!
  בבחירה בין טובתה של מדינת ישראל ואזרחיב לטווח הארוך לבין טובתם של מהגרי עבודה – זמניים, שהפכו "לקבועים" קבועים "זמנית", או תקופתיים, שהטיפול המינהלי בהם היה שגוי, רשלני או עברייני, האחרונים שצריכים לסבול מכך הם אזרחי ישראל.
  לכן, התנאי היחיד שיש להתנות בסוגיה זו, שיוסבר למהגרים, בשפתם, בבהירות ובחד-משמעיות, באילו תנאים הם מתקבלים לעבודה בישראל, וכי עליהם לעזוב בחלוף התקופה שאושרה להם. אם יחליטו להשאר – האחריות להחלטה זו היא עליהם ולא על מדינת ישראל, שתפעל תמיד לפי החוק שהתיר את כניסתם מלכתחילה.
  לסכום: כותבי ההצעות כנראה מעולם לא היו קרובים או מעורבים בסוגיית שכירי עבודה והפרובלמטיקה הכרוכה במציאתם, מיונם, הבאתם ארצה, הדרכתם והכשרתם, פיקוח סביר על התנהלותם העיסקית והחברתית ועוד ועוד. כדאי שיחזרו לעשות שעורי בית, ויתקנו את הצעתם בהתאם. כפי שהיא מנוסחת עתה, היא בדיחה עצובה.

 2. יונתן :

  לגבי סעיף 7. כל המדיניות שנוגעת לעובדים זרים כמו גירוש לאחר לידה וכן הלאה נועדה למנוע איזרוח שלהם.
  אין לנו רצון לאזרח אותם ולהם היה ברור שהם באים לעבוד ולא להתאזרח.

 3. לקסי :

  לל-רפי

  ה"תובנות" שאתה מציג כעובדות במכתבך נובעות מפרוש המציאות שאתה עושה לאור השקפותיך.

  "עבודה שחורה" מכבדת את השקפותיך, למרות שלרוב המשתתפים כאן יש פרשנות שונה של המציאות, פרשנות הנובעת מהשקפות עולם שונות משלך.

  ביטויים מסוג: "פטפוטי ביצים והצהרות סרק." יותר משהן מזילות את האכסניה, הן מעידות על זלזול הכותב באחרים.
  נסה לנהוג בדבריך כבית הלל ומה ששנוא עליך אל תעשה לחברך (גם אם יש לחברך השקפות אחרות) – אלא אם אתה נהנה מהשתלחויות שישתלחו בך.

  "תשכחו מהתאוריות הסוציאליסטיות ותתחילו לחשוב במונחים כלכליים",
  מה לעשות, הבלוג הזה הוא של פועלים למען מדינת רווחה".
  פועלים גם כשם-עצם וגם כפועל. ו"מדינת רווחה" היא משהו שמתחבר לסוציאל דמוקרטיה.
  ו"מונחים כלכליים" הם דווקא כן מענייננו, אבל כלכלה אחרת, לא זו שכשלה בעולם של כלכלת הון גלובלית.

  אז ל-רפי, נשמח תמיד לקרוא את ה"איפכא מסתברא" שלך, זה מדרבן לחשיבה ולהעמקה דווקא בסוציאל דמוקרטיה שלנו.
  לא, לא נשכח מהסוציאליזם.

 4. לינדנבאום מיכאל :

  לל-רפי,
  יבוא עובדים פותר מחסור מסויים בסיעוד ובחקלאות(במיוחד בערבה ובבקעה),אך אין להתעלם שהוא גם מתחרה וגורם לזילות העבודה במקצועות כפיים רבים.אם זאת משמעות ה"גלובליזציה",בוא נלך קדימה בהגיון "כלכלי" זה-הבה נייבא פקידי אוצר זולים,אמשי פיננסים זולים,סוכני ביטוח זולים,רופאים,רואי חשבון,אנשי מחשב,מנהלי מפעלים,מנהלי בנקים שמקבלים מליונים לחודש……למה לא חשבו על החסכון העצום במשכורות שמנות,עמלות ושאר ירקות??.
  כי הגלובליזציה היא שם קוד לדפוק את החלשים בחברה.

 5. יונתן :

  גלובליזציה היא לא שם קוד לדפיקת החלשים בחברה,היא תאור למגוון התהליכים הקורים בעולם עקב הסרת גבולות ומגבלות פיזיים(שינוע קל של סחורות),חברתיים,חוקיים וכו'.

  יש לה צדדים טובים ויש לה צדדים גרועים,זה לא באמת משנה כי אי אפשר לעצור אותה אפשר רק לעדן אותה בדברים כמו יצירת מגילת זכויות עובדים בינלאומית וכו'.

  אני מסכים עם מיכאל שהבאת העובדים הזרים פוגעת בעיקר בעובדים החלשים במשק ולא רק זה אלא שהיא מהווה את הצד השני של מגמת העברת העבודה מהארץ,את אותן העבודות שלא ניתן להעביר לסין מקיימים ע"י הבאת הסינים(ותאילנדים ופיליפינים וכו').

  הרי ברור שאם היה נוצר כאן מחסור בידיים עובדות השכר הממוצע בתחום היה עולה ומצבו של העובד הישראלי באותם מקצועות היה טוב יותר (וגם היו יותר עבודות לישראלים).

  המדינה עשתה טעות כשאיפשרה הבאת עובדים זרים כשיש מאות אלפי מובטלים ישראלים,אפשר היה לעשות את מה שעשו עם עבודות מועדפות לחיילים ולתת מענק גבוה (בסך 4-6 משכורות) למובטלים שיתחילו לעבוד בחקלאות או בבניין וישארו לפחות שנה-שנתיים.

 6. לינדנבאום מיכאל :

  ליונתן,
  אם התוצאה של "מגוון תהליכים" היא,כפי שאתה מסכים אתי, שרק סקטור אחד נפגע,הרי אי-אפשר לומר שזאת טעות תמימה של "המדינה".ואם כדבריך "אי אפשר לעצור הגלוביזציה",איך היא דופקת רק את אלה שלא יכולים להתגונן.כשדובר בימים האחרונים על יבוא כמה עשרות רופאים מגרוזיה,הסתדרות הרופאים קמה על שתי רגליה האחוריות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.