postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מורה ב"יובל חינוך" – חייה של עובדת חינוך-קבלן

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מורה ב"יובל חינוך" – חייה של עובדת חינוך-קבלן

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות ב 11.08.09 6:03

"יובל חינוך" היא חברת בת של עיריית תל אביב אשר נוסדה בשנת 2002 ומעסיקה מורים על בסיס שעתי כעובדי קבלן נטולי זכויות. מורה צעירה בתחילת דרכה במערכת החינוך, מתארת תמונות מחייה ושואלת מהיכן תבוא הישועה למערכת החינוך

מיומנה של צפרדע בביצת עובדי הקבלן (סליחה, עובדי חינוך)

כולנו מכירים את הקיצוצים השונים שנגזרו על מערכת החינוך בשנים האחרונות, תחת טיעונים שונים ומשונים, תקציביים, רפורמות או גחמות של שר כזה או אחר.
האמת, שאין זה משנה, מיהו שר או שרת החינוך… כל מי שעובד בחינוך ומאמין בעבודתו ובערכיו יודע שהעבודה נעשית בחדרי חדרים בין כתלי בית הספר. המשכורת בינונית ומטה (תלוי בהיקף המשרה, ותק, השכלה וכו'), התנאים סבירים והעבודה… העבודה מאתגרת, מרתקת, משמעותית, מחייבת ונעשית גם מעבר לאותם כתלים ושעות.
זוהי זכות גדולה להשפיע בתחומי ובדרכי ההוראה השונים על דור העתיד, להטמיע ערכים ולספק מודל חינוכי.

אך כיצד נראים חייה של עובדת חינוך-קבלן ?!
ובכן, אותה צפרדע (נקרא לה: אני) בחרה להיות מורה. למדה שני תארים ראשונים בתחומים שונים, שתי תעודות הוראה, שמרה על נאיביות הרי "השמיים הם הגבול", ותמיד חסרים מורים. כך התגלגלה לה אותה מורה והגיעה לבית ספר שהיווה עבורה גן עדן פרטי לעשייה החינוכית.  אלא שאז, קדרו השמיים ונחתו הקיצוצים בארץ. שעות משרד החינוך צומצמו (ככה זה כשעוד אין קביעות). מעבודתה היו מרוצים, וכך,ראו איזה פלא, בין-לילה הוצעו לה שעות רבות באותה הביצה. שמחה הצפרדע וקרקרה בקול גדול וצוהל. עד שהתבררו הפרטים: העבודה היא לפי שעות ללא זכויות! לימדת- הרווחת, לא לימדת (מפאת מחלה, אירוע משפחתי או חופשה)- הפסדת! אין מה לדבר על ימי חופשה, ימי מחלה, משכורת בחופשות או הס מלהזכיר: פנסיה וקביעות.
חשוב להזכיר, באותה ביצה לא חסרות חופשות: בסתיו- חגי תשרי, בחורף- חנוכה, באביב- פסח, בקיץ- ימי זיכרון וחופשה של חודשיים תמימים.
יתכן ועלה בדעתכם, שאותה צפרדע מבלה ללא הפסקה באותן חופשות, אך המציאות היא שונה לגמרי. דמיינו ששלושה חודשים בשנה, שבהם הייתם חיים ללא משכורת (חודשי הקיץ וחופשת החגים ), כסף לבילויים היה הדבר האחרון שיעסיק אתכם. לעומת זאת, כסף לשלם שכר-דירה, אוכל וחשבונות שוטפים היה מעסיק אתכם מאוד. וכך, במקום לבלות בחופשה, או ללמוד בהשתלמויות נוספות (הרי, מי בינינו לא רוצה להתקדם ולהתפתח) מוצאת את עצמה אותה צפרדע מחפשת עבודות מזדמנות שיחזיקו את ראשה מעל מי הביצה העכורים.
וכך עוברים להם חודשי הקיץ והחגים, ומתגנבת לראשה של אותה צפרדע רוח חיובית. עכשיו יגיעו כמה חודשי עבודה רצופים ומלאים (עד פסח), בהם תוכל להתמקד בעבודה המעניינת אותה, ואולי, אולי, לצמצמם במעט את המינוס והחובות שצברה בתקופה האחרונה. בהפסקה, מתרווחת לה אותה צפרדע בחדר המורים, לוקחת נשימה עמוקה ובולעת לתוכה שלווה, חיידקים ווירוסים שונים. לא עוברים שלושה ימים והצפרדע מתעוררת קודחת מחום. היא לא ממש מבינה איך היא עכשיו חולה, הרי זו התקופה שבה אמור הכל להסתדר. אך השפעת, כידוע לכם, חזקה מכולנו- בני-אדם, חזירים או עופות. וכך היא נופלת למשכב, דואגת לתלמידיה (האם מצאו לה מחליפה ?) ובין הזיות החום שוכחת לגמרי שאיש לא ישלם לה על אותם ימי המחלה.
מתחזקת הצפרדע וחוזרת לעבודה עם חום בלב והרבה שמחה. מסתיים לו עוד חודש גשום וקר והנה מגיע זמן התשלום. השמיים קודרים ופני הצפרדע מאפירים. המשכורת איך לומר, עלובה ובעיקר מעליבה.
כך מצאה עצמה הצפרדע, הולכת ושוקעת בתוך אותה הביצה שבעבר מאוד אהבה. היא עובדת, טורחת ומשקיעה ככל עובדי ההוראה, אך לא מצליחה להתפרנס בכבוד, ככה זה בעולמם של עובדי הקבלן. השכלתה, השקעתה, הוותק שהלכה וצברה (5 שנים) הלכו ושקעו לתוך אותה ביצה. עלבון של צפרדעים, המצטיינות בבליעה, בולעת הצפרדע את המשכורת הנמוכה וממשיכה לעבוד, בליבה תקווה : יום בהיר אחד השמש המחממת ומאירה לכל בני האדם, תזרח גם מעליה ומעל  ילדכם המתחנכים בה.

משרד החינוך שכח את אחד הערכים החשובים שלערכם הוא מחנך: זכויות אדם!
זכויות אדם חלות על כל אדם באשר הוא ללא הבדל דת, גזע ומין ללא הבדל בין ילדים לבין מבוגרים ללא הבדל בין תלמידים לבין מורים.
תלמידי היקרים מוגנים באמצעות חוקים (חוק חינוך חינם), מסגרת בית-ספרית, ביטוח, זכויותיהם אל מול המורים ואל מול המערכת.
ואילו אני, מורה עובדת חברת "יובל חינוך" בעיריית תל אביב, המחנכת לערכים אלה, אך ללא הזכויות המגיעות לי או לכל עובד מתחום אחר (שירותים, אבטחה וכו').
אם ברצוננו לחנך ולשמור על חברה תקינה, עלינו לדאוג שלכל אדם יישמרו הזכויות הבסיסיות.

אנשים יקרים, תחשבו באיזו מערכת הייתם רוצים שילדכם יתחנכו- זו המשגשגת, פורחת, מכבדת את מוריה, עובדיה ותלמידיה או זו המטביעה כל מי שיש לו רצון אמיתי וטוב להיות חלק ממנה.
עם כל הקושי, הכאב הגדול ביותר, הוא הידיעה שבראש הביצה נמצא מלך או מלכת הביצה  שבמהלכיהם הפוליטיים הסבוכים,  יצרו מציאות עגומה זו .
אז מהיכן תבוא הישועה- ממרומי התהילה של המלך או המלכה או מתחתית הביצה?

שלכם,
צפרדעונת חינוך, עובדת הקבלן "יובל חינוך" – בע.ת.א

על מנת לשמור על מקום עבודתה בחרה המורה להשאר בעילום שם.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

13 תגובות

 1. לרון חולדאי :

  עד כניסתך לתפקיד עבדו המורים בתל אביב בתנאים כמעט זהים למורי משרד החינוך. משכורת גלובלית, פנסיה, וקרן השתלמות. אתה קיצצת באופן חסר תקדים את תקציב החינוך (יתכן שניידת את התקציב לצורכי תשתיות ? ). הקמת את חברת "יובל חינוך" שאמורה הייתה למנף פרוייקטים עסקיים במערכת החינוך העירונית והפכה למעסיקה קבלנית של מורים. קל יותר וזול יותר היה להעסיק משרד רואה חשבון ולחסוך את המשרדים המפוארים ומיותרים בדיזינגוף סנטר.
  הסיבה היחידה שמורים מוכנים לעבוד בתנאים אלו היא תקוותם לעבור לעבוד במסגרת משרד החינוך.
  כמה לא מפתיע שזכית על כך בפרס חינוך ! משרת החינוך יולי תמיר.

  ג'

 2. ומה עם 3000 עובדי קבלן המחשוב בממשלה שעומדים :

  3000 עבדי קבלן במחשוב עומדים לאבד את פרנסתם וזאת למה
  כי האוצר והחשב הכללי חוששים מפסיקות שהולכות ויוצרות את הקורלציה בין היחסים שיש בין עובד קבלן לבין המדינה ומשום כך יצאה ההמצאה הבאה מבית מדרשו של החשב הכללי והיא מכרז תשתיות לכל שרותי המחשוב כלומר חברה מסוימת תזכה כול הנמוך במחיר ותעסיק את העובד דרכה בשרות הממשלה מה שנקרא מיקור חוץ בתנאי עבדות
  אלא מאי כל העובדי קבלן שמועסקים כיום בדרך של קוסט + כלומר עובדים בממשלה דרך קבלן עובדים יפוטרו או שכל המשרדים יקבלו הנחיה שלא להחתים את עובדי הקבלן ובכך לסיים את הגולל על הקשר ההזוי הזה שהיה מלפני קדמה דנא
  וכל המפוטרים יוכרו לעבוד כעובדים של החברות החיצוניות בשכר רעב יותר גדול

 3. רביב נאוה :

  אחד הטיעונים מאחזי העיניים ביותר בזכות הפרטת מערכת החינוך הוא שברגע שתושג "הגמישות הניהולית" ויוסרו המכשולים שמציבים המורים המאורגנים, יישארו במערכת רק המורים הראויים ואלו יתוגמלו בשכר גבוה. המציאות השוררת כיום בבתי"ס פרטיים ובחברות המעסיקות מורים לא מאורגנים מצביעה על ההיפך המוחלט. העסקה פוגענית של מורים היא נגע שהולך ומתפשט ככל שבתי-הספר הפרטיים וגם הציבוריים (באמצעות כל-מיני טריקים כמו חברת "יובל חינוך") מעסיקים יותר מורים בחוזים אישיים. מספר המורים בחוזה אישי, שזוכים לתנאי שכר משופרים כתוצאה מכך, הוא מועט ביותר.

 4. אילנית :

  למיטב זכרוני, לא כל כך רחוק מבניין העירייה בתל-אביב, עומד ברחוב ארלוזורוב, בניין ובו יושב, למיטב ידיעתי, אחד בשם עופר עיני.

  זה העופר שנתן נוק-אאוט לחוק ההסדרים, ובקיצור, אם זכרוני לא מתעתע, זה העופר שתחת סעיף זה או אחר, הכניס למערכת החוקים שלנו את החוק המעגן את זכותם של עובדים להתארגן.

  זהו העופר שהולך אנגז'ה עם שלי יחימוביץ, שהלכה אנגז'ה עם חולדאי.

  מתבקש לפיכך,
  לשלוח מכתב זה לעופר עיני, עם שני העתקים – אחד לשלי ואחד לחולדאי.

  ולספר לנו אחר כך מה קרה.

  בהצלחה.

 5. לאילנית :

  רעיון מעולה ואת מוזמנת לעשות מה שהצעת, יש לנו כל כך הרבה עבודה שחורה לכ-ו-ל-ם.

  ובינתיים התקדמות קטנה
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/929/024.html

 6. לאילנית :

  בשם עבודה שחורה?
  אם התשובה חיובית,
  ראו את זה כעשוי.

 7. חנה :

  איפה שלי יחימוביץ שכל כך תמכה בחולדאי, הסוציאליסט כטענתה? זו חובתה המינימאלית אחרי הפעילות הדוחה שלה במהלך הבחירות העירוניות פה.
  בושה שכך נוהגת העירייה העשירה בארץ במוריה.

 8. שני :

  בדיוק בגלל זה זו העירייה העשירה במדינה (מבין הערים הגדולות). קפיטליזם-זה שם המשחק. פשוט מגעיל. והכל תחת הכותרת "חינוך" -מוסדות חינוך, חברת חינוך, הכל הולך.

 9. לחנה :

  במקום לבקר, את מוזמנת לשלוח שאילתא מנומסת לשלי יחימוביץ' ולבקש את התערבותה המהירה בנושא.

  אולי דווקא העובדה שחולדאי "חייב" ליחימוביץ' יכולה לשחק לטובת המורים.

  שלחי לנו גם העתק ל-blacklabor@gmail.com

  יש כאן באתר הנחיות לכתיבה אפקטיבית לחכים וכן כתובות דואל רלוונטיות (מבוססות על הנחיות שכתבה שלי יחימוביץ' עצמה)

  איתי

 10. שאלות פדגוגיות | יהודית, דמוקרטית, ישירה :

  […] זה אני ממליץ בחום לקרוא את סיפורה של הצפרדע המחנכת, שפחת קבלן במערכת החינוך של ת"א-יפו. תקציר: מורה מבטיחה […]

 11. עובדים מוחלשים – המדרון החלקלק :

  […] והמטפלות, ועוזרות הגננות, והמורות בבתי ספר הפרטיים, וחלק מהמורות בסקטור הציבורי, כמו מורות המוסיקה והאמנות.   ואחר כך חלק מהעובדים […]

 12. ארגון המורים הכריז על סכסוך עבודה נגד עיריית תל-אביב :

  […] מורה שהועסקה בשכר לשעה על ידי תאגיד יובל חינוך. בעקבות הפרסום באתר, נוסחו  מכתבים לראש עיריית תל-אביב רון חולדאי […]

 13. מה קורה עם הרצף הפנסיוני של מורי הקבלן :

  מה קורה למורי הקבלן (יובל החינוך, קרן קרב וכו' שארגון המורים והסתדרות המורים השאירו אותם בחוץ, תחת שמות יפים כמו אופק חדש ועוז לתמורה)?
  איך נשמר רצף הזכויות שלהם כאשר מספר חודשים בשנה הם אינם מועסקים ואינם מקבלים שכר?

  האם יוכלו לצבור מספיק פנסיה בצאתם לגמלאות?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.