חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אהוד ברק, הפרטת קרקעות נוגדת את ערכי תנועת העבודה והציונות

נושאים כלכלה ותקציב, מכתבים ב 27.07.09 6:09

בשני מכתבים לאהוד ברק, יו"ר מפלגת העבודה, מבקשים ח"כים ומזכירי התנועה הקיבוצית לשעבר, לשקול מחדש את עמדת המפלגה בנושא הפרטת הקרקעות, לא לכפות הצבעת תמיכה על חברי המפלגה ולפעול למען רפורמה במינהל מקרקעי ישראל בלי למכור את אדמות הלאום

ג' באב תשס"ט

24 ביולי 2009

לכבוד
אהוד ברק
שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה

הנדון: עמדת מפלגת העבודה בהצבעה על הרפורמה בחוקי מקרקעין

שלום רב,

אנחנו, חברי מפלגת העבודה, ח"כים ומזכירי תנועה לשעבר, פונים בזה אליך לשקול מחדש את עמדת מפלגת העבודה בנושא הרפורמה בחוקי המקרקעין. הפרטה מסיבית של קרקעות המדינה ומכירתן לבעלות ידיים פרטיות נוגדת את ערכי היהדות ("והארץ לא תימכר לצמיתות" ויקרא כ"ג, כ"ה), נוגדת את ציוויי הציונות (הרצל: העם יהיה בעליו של הקרקע), נוגדת את "חוק היסוד: מקרקעי המדינה" משנת 1960 שנועד להבטיח כי נכסי המקרקעין יישארו בידי המדינה, נוגדת את ערכי תנועת העבודה והחלטות מפלגת העבודה לדורותיה (סעיף 7 לחוקת המפלגה, שעודכנה ב 2007: "בעלות הלאום על קרקע המדינה").

בודאי שיש לצמצם הליכים בירוקרטיים מיותרים, ולכך התכוון דו"ח ועדת גדיש. אולם גם הרוב מבין חברי ועדת גדיש תמכו בהחכרה, לא במכירה ולא בהעברת זכויות בעלות על הקרקע הלאומית (עמ' 14 לדו"ח).

חובה על מפלגת העבודה בימים אלה להסביר לראש הממשלה כי מדובר בציפור הנפש, ואין לכפות את ההצבעה על החוק בנימוקים של "משמעת קואליציונית", או הכרזה על הצבעת אמון.

נא האזינו הן לדבר הותיקים, והן לתגובות הצעירים, תנועות הנוער ושוחרי הטבע והחברה הסולידרית. אל תאפשרו לבעלי הון בודדים להשתלט על מעט הקרקעות של ארצנו. אל תפרו את הציווי היהודי, הציוני, החוקתי-ישראלי, התנועתי והמפלגתי.

אנחנו מבקשים כי נוזמן להשתתף בדיון בנושא זה, בו יתאפשר להציג את עמדתנו ביתר הרחבה.

בברכת חברים

אהרן ידלין – שר וח"כ ומזכיר תנועה לשעבר
עדנה סולודר – ח"כ ומזכירת תנועה לשעבר
אמרי רון – ח"כ ומזכיר תנועה לשעבר
נחמן רז – ח"כ ומזכיר תנועה לשעבר
מוקי צור – היסטוריון, מזכיר תנועה לשעבר
דובי הלמן – מזכיר תנועה לשעבר
אלישע שפירא – מזכיר תנועה לשעבר
פסח האוספטר – רכז תנועת "דרור ישראל"
רועי יסוד – מזכ"ל "הנוער העובד והלומד"
אילן גזית – מזכ"ל תנועת "המחנות העולים"

העתק: חברי סיעת מפלגת העבודה בכנסת

‏יום שישי 24 יולי2009

—————————————————————————————–

לכבוד

אהוד ברק

יו"ר מפלגת העבודה

שלום רב אהוד

הנדון: עמדת מפלגת העבודה בנושא הרפורמה המוצעת למקרקעי ישראל

מצאנו לנחוץ, אהוד, לפנות אליך, אולי ברגע האחרון, בנושא הרפורמה המוצעת.

הקרקעות, אדמות ישראל, הן הנכס הלאומי היהודי הבסיסי ביותר, שבלעדיו לא תוכל הציונות להמשיך ליעדיה שהם תחיית היהדות והעם היהודי, וביסוס הריבונות הלאומית שלו. תפקידים אלו קשורים קשר אמיץ בהמשך תהליך התיישבותם של היהודים בארץ ישראל, תוך המשך התקבצותם של היהודים במדינת ישראל.

האדמות העומדות לרשות העם היהודי, שבלעדיהן לא תיכון לו ריבונות לאומית, הן מעטות ביותר, ולא ניתן להוסיף עליהן. מדינת ישראל, כשלוחתו של העם היהודי הבונה לו בית לאומי בארץ ישראל, לא תוכל למלא את תפקידיה הבסיסים ביותר, ללא בעלות על האדמות שהיא מופקדת עליהן. החלטה על מכירה של קרקעות הלאום, גם אם מדובר עכשיו על מכירה מוגבלת, היא שבירת עקרון, לאומי, ומוסרי. כאשר נשבר עקרון יסודי, לא ניתן לאחר מכן לסכור ולמנוע את התהליך שיבוא בעקבותיו, והוא אבדן השליטה הלאומית על האדמות.

יש סיבה טובה לדרוש מהדור שלנו, לוותר על מקצת מרווחתו, אם לא יותר מזה, למען עתידו של העם היהודי. ולמרות זאת, ניתן ללא כל מאמץ מיוחד, לסלק מדרכם של האזרחים את מעורבות היתר של המדינה ושל מנהל מקרקעי ישראל בכל מה שקשור לניהול חייהם ובתיהם, ללא מכירת קרקעות הלאום.

השאלה היא עקרונית, לאומית, אידיאולוגית, ציונית, ולא פרקטיקה של השגת רווחה כלכלית.

לפי מיטב הכרתנו, מפלגת העבודה לא יכולה לתמוך בשבירת עקרונות וכלים של התנועה הציונית, תחת שיקולים של שמירת יציבות השלטון. שורה ארוכה של מאמצים לאומיים ובהם שמירת הביטחון, כלכלה צומחת, חינוך, סעד ורווחה מאבדים את משמעותם באם יורם דגל שחור על התפקיד הלאומי של מדינת ישראל וממשלותיה.

תפקידך, לדעתנו, הוא לנצל את הימים שנותרו, כדי להציג כלפי הממשלה והעומד בראשה, פתרון שיהיה בו שינוי במעורבות המדינה ומינהל מקרקעי ישראל, בתהליכי תכנון ואשורים הנדרשים לאזרחים כדי לנהל את חייהם ובתיהם, ללא צל של מכירת קרקעות הלאום.

לא מיותר הוא להוסיף בסיפא, כי אנחנו מודעים לקולות העולים מהקיבוצים ומן המושבים, הרוצים לקבל אף הם נתח מן החלוקה של הקרקעות, כדי לשפר מצבם הכלכלי והחברתי. דעתנו הנחרצת היא שמה שאנחנו אומרים במכתב זה, חל במלואו, ואף יותר מכך, וקודם כל, עלינו חברי הקיבוצים.

בחברות רבה

דובי הלמן

אמרי רון

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. צין :

    לא ידעתי שרועי יסוד אילן גזית ופסח ה. היו חכים ומזכירי תנועה. קידום מטאורי מה יש להגיד.

  2. לקסי :

    תנועה = גם תנועת נוער

    את המטאורים תשאיר לאסטרונומים

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.