חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפרטת קרקעות – חמש סיבות נגד ההפרטה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 26.07.09 6:06

העיתונאי רביב דרוקר מתגייס במאמר בבלוגו לתקשורת התומכת ברפורמת הקרקעות. הוא מציג את  הציבור המתנגד לה  כאחוז פחדים וחושש מקונספירציות. מאמר תגובה זה  מציג חמש סיבות המסבירות את חששותיהם של המתנגדים לרפורמה, ובהן הניסיון לבצע מחטף באמצעות חוק ההסדרים במקום  לנהל דיון ציבורי מעמיק.

 מאת: אורי אמיתי

אתמול פרסם רביב דרוקר בבלוג שלו מאמר תמיכה ברפורמת הקרקעות של נתניהו. בין הטענות שהעלה יש אי-אילו נקודות הגיוניות. למשל, הפער בין הכוח העצום המופקד בידי פקידי/ות מנהל מקרקעי ישׂראל לבין המשׂכורות הזעומות המשולמות להן/ם. פער זה מזמין שחיתות, ויש סימנים לכך שהיא קיימת ועמוקה. למשל, העובדה שציבור האזרחים משלם דמי-חכירה עבור שירות שהוא בעצם לא מקבל.

אבל כאן מסתיימות ההסכמות ומתעוררות שאלות קשות. הנה כמה מהן:

א) אם דמי-החכירה אינם הגיוניים, מדוע לא לבטל אותם וזהו? אם המנהל רקוב ומושחת, מדוע לא לתקן אותו? מה ההיגיון המקפיץ אותנו ישר להפרטה? האם זו התשובה היחידה לכל שאלה שנשאלה אי-פעם?

ולמה בדיוק התכוון הכותב בכך שהמנהל "רוצה כמה אלפי שקלים לחודש דמי חכירה"? כמה אלפי שקלים לחודש? מי משלם סכומים כאלה על חכירה? האם יש כאן טעות תמימה או ניסיון להטעות בכוונת מכוון?

ב) אם הרפורמה חיובית כל-כך, מדוע ניסו ביבי ואנשיו להעביר מהלך כה גדול ומשמעותי באמצעות חוק ההסדרים, כמו גנבים בלילה? האם דיון פומבי אינו חלק מכלל המשׂחק הדמוקרטי? האם ההתנהלות הציבורית של השלטון כל-כך נקייה מרבב שחשדותינו אינם מוצדקים מעצם ההגדרה?

בתגובה לשאלה זו ענה מר דרוקר בבלוגו ש"דיון פומבי" הוא שם קוד למריחת זמן, ושהנושׂא נמצא על סדר היום הציבורי כבר 15 שנה. אני קורא לו להמציא את העדויות לסדר היום הציבורי הזה, ולאיזשהו דיון פתוח בו מעורב הציבור הרחב (ולא רק שניים וחצי פקידים באוצר) על הפרטת קרקעות המדינה.

ג) כותב דרוקר:  "החשש השני הוא העשירים ישתלטו על קרקעות, בעיקר קרקעות חקלאיות, ייזמו שינוי ייעוד באמצעות הכנת תוכניות לבנייה למגורים ואח"כ ישתמשו בעוצמתם הכלכלית כדי לדחוף את ההפשרה במוסדות התכנון. נשמע מאוד הגיוני, אבל לא ממש […] בוא נפסיק עם הפחדים והקונספירציות. נוחי דנקנר לא יקנה את המדינה."

רוצה לאמר – נוחי דנקנר לא יקנה את המדינה כמו שהאחים עופר לא יקנו את צים במחיר חיסול ועוד ידרשו פיצוי אח"כ? במציאות בה פקידי אוצר מפריטים נכסי מדינה ואח"כ עוברים לנהל אותם עבור הקונים הפחד שלנו מה"קונספירציות" מוצדק ביותר. נהפוך הוא – מי שלא מפחד הוא או פתי עיוור, או ברשימת מקבלי המשׂכורות של האוליגרכים.

ד) נקודה נוספת בגללה אנו חוששים משליטה של בעלי-ההון בקרקעות המדינה: באמצעות קניית אדמות סיטונית, בתנאים שעלולים להיות "תפורים" עבורם, יוכלו לרכז כמות קרקע כזאת שתאפשר להם לשלוט ביד רמה ברמת המחירים. ממש כמו שהם שולטים במחירי העמלות בבנקים – מהגבוהים (אם לא הגבוהים ביותר) בעולם המערבי. על הקשר בין שוק חופשי למונופול למדנו כבר במאה ה-19, הלא כן?

ה) איכות הסביבה: גם כיום, כשהקרקע בידי המדינה, קשה מאד לעמוד בפני מזהמים שונים. מה יהיה הסיכוי שלנו לעמוד מולם כשהקרקע תהיה פרטית שלהם?

ד"ר אוֹרי אמיתי
היסטוריא כללית
אונ' חיפה, הר הכרמל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

 1. יוני :

  כל מילה בסלע.
  בנושאים כלכליים-חברתיים דרוקר מאכזב, לא בפעם הראשונה, לצערי.
  איפה התגובות, לכולם כבר נמאס מנושא הקרקעות?
  לשם שינוי יש לנו מאבק עם סיכוי אמיתי להצליח, הזדמנות אמיתית להסביר לציבור איך השיטה פועלת נגדם – ההצלחה הראשונה בכנסת רק היא זו שסוףסוף הביאה איזו רמת התעניינות חצי-סבירה של העיתונות בנושא – ועכשיו אנחנו נרדמים?

  חברים, בואו ניאבק על זה – וננצח!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.