חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יעקב נאמן, חוק המאגר הביומטרי מסכן את הדמוקרטיה

נושאים זכויות אדם, מכתבים, עלו ברשת ב 26.07.09 6:04

לאור היערכות הכנסת לדיונים מרתוניים לאישור את הצעת חוק המאגר הביומטרי, פורסם באתר האגודה לזכויות האזרח מכתב לשר המשפטים, יעקב נאמן, ובו בקשה  לא להיחפז עם חקיקה הטומנת בחובה סכנות כה רבות לדמוקרטיה ולזכויות האדם, ולבחון לעומק את הצעת החוק

פנייה לשר המשפטים – חקיקה מסוכנת בשיטת הפרטאצ'

15.7.09 מכתב לשר המשפטים ולחברי ועדת השרים לענייני חקירה

.1. אנו פונים אליך בבקשה שתציע לחבריך לממשלה לבחון מחדש את הצעת חוק הכללת אמצעי זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ובמאגר מידע, התשס"ח-2008 (להלן: "הצעת החוק").

2. כידוע לך, בימים אלה מתקיים בועדת המדע של הכנסת דיון מזורז ודחוס בהצעת החוק, שלפיה יוסמך משרד הפנים ליטול אמצעי זיהוי ביומטריים מכל תושבי ישראל ולשלבם במסמכי זיהוי ובמאגר מידע רגיש. גם על פי דברי ההסבר להצעה – בעצם השימוש בנתונים ביומטריים "טמונים גם סיכונים הכרוכים בהגנת פרטיותו של אדם", ומאגר ביומטרי עלול "לגרום לתושב נזק בלתי הפיך".

3. בפתח הדיון הופיע בוועדה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מר מלכיאל בלס, וסיפר על הלבטים הקשים שהיו לו ולחבריו בנוגע לחוקתיות של החוק המוצע. מר בלס סיפר גם על עבודת מטה ממושכת ומדוקדקת, שערכו משרדי הממשלה כדי להתמודד עם כל הסכנות וההיבטים הסבוכים של ההצעה.

4. אלא שכבר במהלך הדיונים הספורים שקיימה הוועדה הסתבר שוב ושוב, שהצעת החוק מלאה פִרכות וחוסרים מדאיגים. כך, למשל, הסתבר ששלבים קריטיים בתהליך הטיפול בנתונים הביומטריים לא לובנו דיים ולא עוגנו בהצעה; שאין היא מעגנת את האופן שבו יונפקו מסמכי זיהוי (על כל הרגישות שכרוכה בהעברת המידע הדרושה לשם כך); שקיימת אי בהירות לגבי אופן הנפקת דרכונים רשמיים או דרכונים לאזרחים השוהים בחו"ל; משרד האוצר הודיע שעדיין לא נתן את הדעת בשאלת התקצוב של המנגנונים החיוניים לאבטחת המידע הרגיש, וכן הלאה וכן הלאה.

5. מותר להניח שמדובר רק בקצה הקרחון: עמדת הממשלה מיוצגת בוועדה על ידי יושב הראש, ח"כ מאיר שטרית, ועל ידי סוללה של נציגי משרדי הממשלה, שכולם שרים את ההלל על הפרויקט החדש. בשים לב לעדיפות הברורה במידע ובכוח, שיש להם על פני אותם מעטים, שמעלים שאלות ומבקשים הסברים, ניתן להניח שבדיון מאוזן קצת יותר היו מתגלים פִרכות וכשלים רבים וחמורים עוד יותר.

6. החיפזון והבהילות אינם ראויים לדיון בהצעת חוק, שטומנת בחובה סכנות כה רבות לדמוקרטיה ולזכויות האדם. כל פרט והסדר בחוק המוצע עלול להשליך בצורה מהותית על מידת הסכנה והפגיעה בזכויות שיהיו לחוק בעת יישומו, ועל האיזון הראוי בינן לבין התועלות שאותן מבקשים להשיג. במיוחד לא יהא ראוי, שהממשלה תקדם בבהילות את הצעת החוק עתה, לאחר שמסתבר שיש בה חוסרים מהותיים.

7. דיונים מרתוניים דוגמת הדיון שהתקיים במשרד המשפטים השבוע במטרה לסתום פרצות שהתגלעו ולהטליא טלאים בחוק המוצע, אינם תחליף לבחינה חוזרת, מעמיקה ואחראית. בבחינה מעין זו גם תוכל הממשלה להתייחס להצעות חדשות, שעלו במהלך הדיון בכנסת אך נדחו על הסף ולא נדונו, ואשר יש בהן כדי לצמצם את פגיעתו של הפרויקט הביומטרי המוצע.

8. בשולי הדברים, כיוון שהצעת החוק גובשה עוד בטרם נכנסת לתפקיד, אנו מבקשים ממך לשוב ולשקול את עמדתך לגביה (מצ"ב מכתבים שנשלחו בעניין זה לקודמך בתפקיד על ידינו ועל ידי המועצה הציבורית להגנת הפרטיות). מעבר לתוצאות הרות האסון שעלולות להיות לדליפות מידע ביומטרי ולשימושים שיעשו בו שלא כדין, עניין לנו בריכוז משאב מידע וסמכויות מרחיקות לכת בידי רשויות השלטון. איננו חולקים על המטרות החשובות שאתה מופקד על קידומן – שמירה על שלטון החוק, אכיפתו, והגנה על שלום הציבור. ואולם בה במידה אנו מניחים, שכפרקליט וכאזרח אתה ער לסכנותיו של כוח בלתי מרוסן הנתון בידי גורמי אכיפת החוק, ויודע כי לא פעם אך כפסע מפריד בין יעילות לבין עריצות שלטונית.

לעיון נוסף במידע על המאגר הביומטרי באתר של האגודה לזכויות האזרח

מאמר מאת ח"כ ניצן הורוביץ:

המאגר הביומטרי – מדינת האח הגדול

המאגר הביומטרי הוא סכנה גדולה לזכות היסוד לפרטיות, ועלול לגרום לתושבי ישראל נזק בלתי הפיך.

הניסיון מלמד שכל מאגר של מידע – ובמיוחד מידע כה רגיש – מהווה משאב יקר ערך, שרבים מצליחים לשים עליו את ידם. שיקול זה הוא קריטי במיוחד ביחס למאגר הביומטרי בגלל רגישותו העצומה של מאגר כזה, ולנוכח המציאות העגומה שבה מאגרי מידע רבים בישראל דולפים כמו מסננת, ובכלל זה מאגר מרשם האוכלוסין שמתגלגל ברשת האינטרנט.

על רקע ההפקרות מסמרת השיער באבטחת מאגרי המידע במדינה, ראוי שלא  להקים מאגר כה רגיש.

להמשך קריאה

לקריאה נוספת, :

מדוע חבר הכנסת שטרית כה להוט לקדם את המאגר הביומטרי?

נחשפו פרטיהם של הח"כים שתמכו בחוק הביומטרי

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. מה עוזר שאנחנו כותבים פה? :

  אני תוהה
  למי זה עוזר שאנחנו כותבים פה? לנו?
  כל המאבק צריך להיות הסברה הרבה יותר עמוקה ועשייה של כולם!
  המאבק בביומטריה צריך להיות של כולם כולם. יש פה חשיפה אדירה של כל אחד ואחת מאיתנו ל"עיני האח הגדול". זה מוגזם לחלוטין!
  אסור לאפשר לעשות את זה ויהי מה.
  כולל הדרכון הביומטרי, תעודת הזהות וכו' וכו'
  למשל, יש נכים הזקוקים לעזרה שבחיים לא יוכלו לקדם שום דבר אם החוק הזה יעבור, הם לא יוכלו לקבל תרופות, לשלוח מישהו לסידורים בשמם ועוד.
  כך גם עם קשישים, ועל אותו בסיס אפשר יהיה לשדוד אותם… המאגר הביומטרי לא מבטיח אף אחד מפני "שוד אישיות וזהות" או שוד אמיתי.
  כמו שקיים מאגר כך גם קיימות כבר טכנולוגיות זיוף.
  אז נכון, גם בזה צריך להילחם, אבל רגע.. מה קרה? פתאום ממשלת נתניהו כשרה? ומה עם מלחמה באנשי הבידוח הלאומי שהחליטו לשבות פתאום?

  איפה בדיוק עושים ולא רק מדברים או כותבים על זה?

  איך מעירים ומעוררים לעשיה את העם הישנוני שלנו???

  תודה.

 2. למיואש/ת :

  על המעוניינים להשתתף במאבק לקחת דוגמה מהנאבקים בהפרטת הקרקעות – להפציץ ח"כים בטלפונים, מיילים ופקסים, בצורה תמציתית ועניינית ולא בהפחדות היסטריות.

  כדי לעורר עיתונאים צריך יחצן אחד שיכתוב הודעות לעיתונות ויידע להעביר אותן למי שצריך ולאזן בין אנמיות להטרדה.

  מי שחולם על הפגנות של מאות אלפי אזרחים – נא לשכוח מזה. צריך להתמקד בגישה ישירה אל האנשים שמחליטים, חלק גדול מהם כנראה בלי לדעת על מה הם מצביעים.

  מסע ההכפשה האישי של הבלוגרים נגד מאיר שטרית (תוך ניצול יכולות קידום אתרים) מביא לדעתי יותר נזק מתועלת. השמצה אישית אינה דרך לנהל קמפיין אפקטיבי.

  איתי

 3. אור :

  יש כבר קבוצות עבודה פעילות
  אתם מוזמנים לפנות אלינו דרך המייל המפורסם באתר או לפעול באחת מדרכי הפעולה במדור "מה לעשות"

  בהצלחה

 4. שרה :

  מישהו הצליח להבין למתי נדחתה ההצבעה והדיון בחוק?

 5. מה עוזר שאנחנו כותבים פה? :

  תודה על ההתייחסות.
  אני אפנה ל"חדר"… שם.

 6. מה עוזר שאנחנו כותבים פה? :

  ל- אור
  מצטערת, לא מצאתי את מדור דרכי הפעולה "מה לעשות".
  איך יוצרים אתכם קשר? עם הקבוצה שכבר עושה???

  [email protected]

  תודה

 7. שולץ :

  החוצפה של הון ושלטון עוברת כול גבול השתלטות על הדמוקרטיה
  מי שהעלה את ההצעה בעצמו קשור
  במזימות שלו להתעשר ולשלוט על ההמון תבררו מה הקשרים שלו לבנקים ממשלה שמציעה זאת חייבת ליפול

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.