חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זאב ביילסקי מאיץ את הטיפול בכספי ניצולי השואה

נושאים זכויות אדם, מידע על פעילויות ב 23.07.09 6:02

בנק לאומי מחזיק בכסף רב של ניצולי שואה, אותו הוא מסרב להחזיר. ח"כ זאב ביילסקי יעמוד בראש ועדת משנה שתפעל לפתרון הסוגיה. אנו מביאים את ההתפתחויות האחרונות בפרשה, כולל תמונות מההפגנה שנערכה מול משרדי הבנק

ניצולי השואה ויורשי נספים בשואה, פתחו במאבק נגד בנק לאומי שלדבריהם מסרב להחזיר לרשותם כ- 300 מיליון שקלים שהופקדו בבנק לפני השואה. עשרות ניצולים ויורשים הגיעו בשבוע שעבר (16.7.09) לרחבת בניין הנהלת הבנק בתל- אביב, כדי למחות נגד הסחבת שנוקט הבנק בעניין השבת רכושם.

חבר הכנסת זאב בילסקי (קדימה) שנכח בהפגנה קרא להנהלת בנק לאומי "לסיים במהירות את הפרשה המבישה מחוץ לכותלי ביהמ"ש, ולהשיב את כספי הנספים ליורשיהם".

האם יוסר בקרוב הכתם הגדול המלווה את מדינת ישראל מאז הקמתה ויעשה צדק היסטורי עם נספי השואה?

ביום ג' (21.7.09) נערך בועדת הכספים של הכנסת דיון שעסק בסירובו של בנק לאומי להחזיר את כספי נספי שואה ליורשיהם.

חבר הכנסת משה גפני יו"ר ועדת הכספים, הבטיח,שועדת הכספים תפעיל את כל האמצעים שברשותה על מנת לסיים את הפרשה המבישה ולהחזיר את כספי קורבנות השואה ליורשיהם ולניצולי השואה. "לא נהסס להפעיל כלים כמו תיקוני חקיקה וקביעת מנגנונים כדי לאפשר לחברה לממש את יעודה."

מנחם אריאב, יו"ר החברה להשבה אמר בדיון: "אני בוש ונכלם על כך שאנו צריכים להתחנן על נפשינו כדי להחזיר את הכספים של קרבנות וניצולי השואה מבנק שהוקם ושייך למדינת ישראל. בנק לאומי מושך אותנו למעלה משנתיים ועושה הכל כדי לסכל את השבת הכספים בטענות שאינן ראויות. אנו מצפים מהנהלת הבנק להתעשת ולפעול למען החזרת הכספים ולסייע בידינו לעשות צדק היסטורי עם נספי השואה לאחר שבעים שנות התעלמות והזנחה

ועדת הכספים החליטה להקים ועדת משנה שתנסה לפשר בין בנק לאומי לבין החברה להשבת נכסי נספי השואה. יוזם הדיון, ח"כ בילסקי, שיעמוד בראש הועדה, התחייב להביא את הצדדים אל שולחן הדיונים ולסיים את הפרשה בזמן שהוקצב ע"י יו"ר הועדה, במסגרת דיון נוסף שיתקיים בפגרה".

בילסקי שמוביל בכנסת את המאבק להשבת הנכסים, פנה לכל המעורבים בפרשה בבקשה לסיימה במהירות: "מדובר באחד הכתמים הגדולים המלווים את מדינת ישראל מאז הקמתה ובאחד הנושאים הכאובים והרגישים לו נדרשת הכנסת. איננו יכולים לעמוד מנגד כאשר הזמן הולך ואוזל ובכל יום מתים כ-35 ניצולי שואה, אשר היו יכולים להתקיים מכספים אלה בערוב חייהם.

ובינתיים, ניצולי השואה הנזקקים, המייחלים לפריצת דרך בפרשת בנק לאומי , מתמעטים מיום ליום.


הפגנת ניצולי השואה מול בנק לאומי

בנק לאומי - הפגנת ניצולי השואה

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , ,

7 תגובות

 1. רואה את האמת :

  שמו של הבנק הוא בנק לאומי, אולי צריך לשקול להחליף את שם הבנק לבנק מלאים. כי הוא מלאים את כספי הניצולים. אוי לבושה, אוי לפרצופה המכוער של החברה שבה אנו חיים, שמי שיש לו הוא זה שבעל מקום של כבוד, ומי שאין לו ממון אין לו כבוד.

 2. הרמן :

  הגרמנים הלאימו את כספי היהודים-

  הבנק הלאומי לא צריך להלאים ..

 3. שושי פולטין :

  כל הטיפול בניצולי השואה הוא בושה למדינה.
  נדמה לי שזה מעט מידי ומאוחר אבל מוטב מאוחר מאשר אף פעם לא.

 4. דליה :

  אולי צריך להפעיל לחץ ציבורי על ידי מכתבים לבנק לאומי? אולי עצומה?
  שיתביישו להם.הכסף והממון מעל כל ערך אנושי. לאן הגענו?

 5. ענת שניידר :

  אוי לבושה ולשערוריה, היכן תגובת בנק לאומי?

  כדי להפסיק את החרפה הזו צריכה להיות תגובה של כל לקוחות בנק לאומי. התגובה של לקוחות הבנק חייבת להיות מעשית. אם הכסף לא יוחזר מיד, צריך לעבור לבנק אחר.

  לדעתי לחץ חברתי מעשי על הבנק יזרז הליכים וימנע מהלכים משפטיים.

 6. נורית :

  בכל פעם שאני קוראת את עדויות ניצולי הושאה, שם נאמר, שהם בושו בעברם ונאלצו להסתיר את היותם פליטים בבואם לארץ, ליבי מתמלא צער והראש תמיהה. הכיצד? בכל פעם שאני קוראת על היחס המשפיל לניצולים, על המצוקה בה הם חיים, על הניצול הציני של בנקים ומוסודות (ובראשם ממשלות ישראל לדורותיהם) אני נחרדת. האם יתכן שהמדינה והבנקים מרוויחים, עולים ומתקיימים, על חשבונם… קשה להיות חלק מחברה שאינה עושה הכל כדי להיטיב עם הנותרים, לכבד את הניספים ולהשיב האבדות והרווחים.

 7. שרוני :

  בילסקי, מלך יחסי הציבור. מדוע לא שמענו את קולו שהיה יו"ר הסוכנות? יכול היה להשפיע על הנהלות הבנקים. עתה פשוט הוא דואג לעצמו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.